آشنائى با گواهینامه هاى وب سایت

اینترنت فرصت حضور در عرصه هاى جهانى را براى تمامى علاقه مندان فراهم نموده است و به همین دلیل است که امروزه ما شاهد میلیون ها سایت و یا وبلاگ در این عرصه مى باشیم . بدیهى است که از شرایط موجود صرفا" در جهت اهداف مثبت استفاده نگردد و افراد سودجو نیز اینترنت را مکانى براى شکوفائى پتانسیل هاى منفى خود بدانند و به نوعى بر روى آن سرمایه گذارى نمایند .

ایجاد سایت هائى با ظاهرى موجه و ترغیب کاربران براى مشاهده این گونه سایت ها، یکى از متداولترین روش هاى به دام انداختن و در نهایت سرقت اطلاعات شخصى کاربران است . به نظر مى بایست سایت هائى که درخواست اطلاعات شخصى خاصى نظیر شماره کارت اعتبارى و مواردى دیگر از این نوع را از کاربران مى نمایند ، شناسائى و داراى یک شناسنامه معتبر و مورد اعتماد باشند و به قول معروف جواز انجام این نوع فعالیت ها را از یک مرکز مطمئن و مورد اعتماد گرفته باشند .

گواهینامه هاى وب سایت ، تلاش ى است در جهت تائید یک وب سایت و این که سایت مورد نظر داراى هویتى کاملا" شناخته شده و تائید شده است . آشنائى با این نوع گواهینامه ها مى تواند کاربران را در جهت حفاظت از حریم خصوصى یارى نماید .

گواهینامه هاى وب سایت چیست ؟
در صورتى که یک سازمان تمایل به داشتن یک وب سایت ایمن را داشته باشد که در آن براى دریافت و یا ارسال اطلاعات از رمزنگارى استفاده گردد ، مى بایست اقدام به دریافت یک گواهینامه سایت و یا میزبان نماید . شاید این سوال براى شما مطرح شده باشد که چگونه مى توان تشخیص داد که یک سایت از رمزنگارى استفاده مى نماید ؟ بدین منظور مى توان به Status bar پنجره مرورگر خود توجه نمود ، در صورتى که یک آیکون شبیه یک قفل بسته یا همان padlock نمایش داده شود ، به منزله استفاده از رمزنگارى توسط وب سایت مورد نظر است . یکى دیگر از روش هاى موجود به منظور تشخیص استفاده از رمزنگارى در یک سایت ، مشاهده بخش آدرس برنامه مرورگر است .

در چنین مواردى از پروتکل https در مقابل http استفاده مى گردد . با حصول اطمینان از این موضوع که یک وب سایت اطلاعات شما را رمز و ارسال مى نماید و همچنین داراى یک گواهینامه معتبر است ، یک سطح حفاظتى مناسب در مقابل مهاجمانى که با ایجاد وب سایت هاى مخرب قصد سرقت اطلاعات شخصى شما را دارند ، ایجاد مى گردد.همواره مى بایست قبل از ارسال هرگونه اطلاعات شخصى، نسبت به مقصد ارسال اطلاعات اطمینان ایجاد گردد .

در صورتى که یک وب سایت داراى یک گواهینامه معتبر باشد ، این بدان معنى است که یک مرکز معتبر صدور گواهینامه قبلا" تمامى مراحل لازم به منظور شناسائى و تائید هویت سایت را انجام داده است . زمانى که شما یک url را در بخش آدرس برنامه مرورگر خود تایپ مى نمائید و یا لینکى را دنبال مى نمائید که شما را به یک وب سایت ایمن هدایت مى نماید ، مرورگر ویژگى هاى خاصى را در گواهینامه بررسى مى نماید :

آیا آدرس سایت با آدرس موجود در گواهینامه مطابقت مى نماید؟

آیا گواهینامه توسط یکى از مراکز مجاز که مرورگر قادر به تشخیص آنان به عنوان یک مرکز معتبر و مورد اعتماد مى باشد ، صادر شده است ؟

آیا مى توان به یک گواهینامه اعتماد نمود ؟

محتویات و ماهیت گواهینامه صادر شده براى یک وب سایت ، سطح اعتماد به سازمان و مرکز صدور گواهینامه را مشخص نموده و این که تا چه میزان مى توان به آن اعتماد نمود ؟ مثلا" در صورت مطابقت آدرس وب با آدرس گواهینامه ، صدور گواهینامه توسط یک مرکز معتبر مشخص مى گردد و یا در صورتى که گواهینامه صادر شده داراى تاریخ اعتبار لازم باشد ، نشاندهنده این موضوع است که سایتى را که قصد مشاهده آن را دارید ، همان سایتى است که مى بایست باشد . در صورتى که به گواهینامه صادر شده اعتماد نگردد ، مى بایست از مکانیزم هائى دیگر براى بررسى هویت گواهینامه صادر شده استفاده نمود (مثلا" ارتباط مستقیم با سازمان ) .
با اطمینان به اعتبار یک گواهینامه به نوعى شما مرکز صدور گواهینامه را که این بررسى را براى شما انجام داده است نیز تائید مى نمائید .

برنامه مرورگر شما به صورت پیش فرض داراى لیستى بالغ بر یکصد مرکز صدور گواهینامه معتبر و تائید شده مى باشد . این بدان معنى است که شما صلاحیت یکصد مرکز فوق را به منظور بررسى هویت و اعتبار گواهینامه ها ، پذیرفته اید . قبل از ارسال اطلاعات شخصى مى بایست وضعیت گواهینامه را بررسى نمود .

چگونه مى توان یک گواهینامه را بررسى نمود ؟
به منظور بررسى گواهینامه یک وب سایت در برنامه هاى مرورگر IE و یا Mozila مى توان از دو روش متفاوت استفاده نمود :

کلیک بر روى padlock موجود در status bar پنجره برنامه مرورگر

استفاده از ویژگى certificate در منوى Options

در ادامه ، اطلاعات متنوعى در خصوص گواهینامه نمایش داده مى شود :

چه کسى گواهینامه را صادر نموده است ؟ آیا گواهینامه توسط یک مرکز معتبر و مورد اطمینان صادر شده است ؟ ( در این رابطه ممکن است با اسامى متفاوتى نظیر VerSign,thawte و یا Entrust برخورد نمائید ) . برخى سازمان ها ممکن است داراى مراکز صدور گواهینامه مختص به خود باشند که از آنان به منظور صدور گواهینامه براى سایت هاى داخلى نظیر اینترانت استفاده مى گردد .

گواهنیامه صادر شده متعلق به چه کسى است ؟ گواهینامه مى بایست براى سازمانى که داراى وب سایت مربوطه است ، صادر شده باشد . هرگز گواهینامه هائى را که نام آنان با نام سایت ویا شخص مورد نظر مطابقت نمى نماید ، تائید ننمائید.

مدت زمات اعتبار گواهینامه : اکثر گواهینامه ها براى یک و یا دو سال صادر مى گردند . در این رابطه یک استثناء نیز وجود دارد و به مواردى بر مى گردد که گواهینامه براى خود مرکز صدور گواهینامه صادر شده باشد. این نوع گواهینامه ها معمولا" داراى اعتبارى ده ساله مى باشند . همواره مدت زمان اعتبار یک گواهینامه را بررسى نموده و نسبت به گواهینامه هائى که داراى اعتبارى بیش از دو سال مى باشند و یا تاریخ اعتبار آنان به اتمام رسیده است ، حساسِت داشته باشید .

در صورتى که در خصوص اعتبار یک گواهینامه تردید دارید و یا داراى ابهاماتى در خصوص ایمن بودن یک سایت مى باشید ، هرگز اطلاعات شخصى خود را براى آنان ارسال ننمائید . قبل از ارسال هرگونه اطلاعات شخصى، مى بایست سیاست هاى اعلام شده وب سایت مورد نظر در خصوص رعایت محرمانگى اطلاعات مطالعه گردد تا مشخص گردد که آنان با اطلاعات ارسالى شما چه کار خواهند کرد .

منبع : سخاروش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس