آشنایی با مفهوم Cron Job در لینوکس


آشنایی با مفهوم Cron Job در لینوکس


Cron ابزاری در سیستم‌عامل‌های مبتنی بر یونیکس همچون گنو/لینوکس است که امکان اجرای کامندها و اسکریپت‌ها در آینده را به کاربر می‌دهد. با استفاده از کرون، کاربران لینوکس می‌توانند در زمان مشخصی در آینده و یا در بازه‌های زمانی تکرارشنوده‌ای اقدام به اجرای کامندها یا اسکریپت‌های خاصی نمایند.

ماهیت کرون آن را برای کارهای مدیریت سیستم همچون بکاپ‌گیری، دانلود فایل از اینترنت، ارسال ایمیل و … بسیار کاربردی می‌سازد.

نکته
Cron از واژه‌ٔ یونانی Cronus) Κρόνος) به معنی «زمان» گرفته شده است.

کرون توسط یک فایل پیکربندی تحت عنوان Cron Table که در مسیر etc/crontab/ قرار دارد اجرا می‌شود؛ هر یک از خطوط فایل crontab نشانگر یک کامندی که در زمان خاصی اجرا خواهد شد.

برای مشاهدهٔ لیست کامندهایی که در ابزار کرون لینوکس ذخیره شده‌اند، می‌توان دستور زیر را در ترمینال وارد کرد:

همان‌طور که می‌بینیم تاکنون هیچ کرونی برای کاربری به نام behzadmoradi در نظر گرفته نشده است. برای افزودن، ویرایش و یا حذف کرون‌ها، می‌بایست از دستور زیر استفاده کرد:

به محض اینتر کردن، ادیتور پیش‌فرض لینوکس، مثلاً nano، باز شده و امکان ویرایش فایل را می‌دهد:

همان‌طور که مشخص است، صرفاً یکسری کامنت (توضیحات) در این فایل قرار داشته که با علامت # مشخص شده‌اند. برای افزودن کرون جدید به این فایل، می‌بایست از ساختار زیر تبعیت کنیم:

در تفسیر کرون فوق بایستی گفت که دستور داده‌ایم تا اسکریپتی تحت عنوان command در فرمت زمانی * * * * * اجرا گردد! به عبارت دیگر، این فایل در هر دقیقه از هر ساعت از هر روز از هر ماه و روز هفته اجرا گردد. به طور خلاصه، این اسکریپت هر دقیقه اجرا خواهد شد. اسکریپت فوق به صورت گویاتر به شکل زیر تفسیر خواهد شد:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *