آشنایی با کاربردهای grep و Regular Expression


آشنایی با کاربردهای grep و Regular Expression


Regular Expression که به صورت خلاصه Regex خوانده می‌شود راه‌کاری است که از آن طریق می‌توان یک Pattern (پترن یا الگو) خاصی را در یک متن یافت. بسیاری از ابزارهای ویرایش متن همچون vi و یا زبان‌های برنامه نویسی مطرح همچون پایتون، روبی، پرل، پی اچ پی و غیره هم به خوبی با رجیکس کار می‌کنند و این نشان از اهمیت درک Regular Expression ها دارد. در جدول زیر، برخی از کاربردهای رایج رجیکس را لیست کرده‌ایم:

کاربرد الگوی رگولار اکسپرشن
هر یک کاراکتر محاسبه خواهد شد. . یا نقطه
حرف a یا z تطبیق داده خواهد شد. a | z
انتهای یک استرینگ -متن- تطبیق داده خواهد شد. $
صفر یا بیش از یک آیتم تطبیق داده خواد شد. *

grep هم کامندی است که به عنوان ابزاری برای جستجو در متن به منظور یافتن الگویی خاص در فایل‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که به راحتی می‌توان این ابزار را با دستور رجیکس مورد استفاده قرار داد. 

به خاطر داشته باشید
grep مخفف واژگان Global Regular Expression Print است.

برای روشن‌تر شدن کاربرد ابزار grep ابتدا به مسیر زیر می‌رویم:

حال دستور زیر را وارد می‌کنیم:

اولین پارامتر که “GNU” است به عنوان الگویی است که به دنبال آن می گردیم و دومین پارامتر هم نام فایلی است که قرار است این الگو را داخل آن جستجو کنیم. به عنوان خروجی دستور فوق داریم:

حال قصد داریم دستور grep را با استفاده از یکی از رگولار اکسپرشن هایی که در بالا معرفی کردیم مورد استفاده قرار دهیم. پیش از این گفتیم که وقتی نقطه (.) در رگولار اکسپرشن استفاده می‌شود، به معنی «هر یک کاراکتری که وجود داشته باشد» است. برای روشن‌تر شدن این مطلب، دستور زیر را وارد می‌کنیم:

به عنوان خروجی فوق، کلیه ی واژگانی که انتهای آن‌ها ublic است و حرف ابتدایی آن‌ها هر چیزی می‌تواند باشد در ترمینال به صورت رنگی نمایش داده خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *