آغاز ناخوش برای رئیس جدید صدا و سیما

روزنامه اعتماد: مدیر جدید سازمان صدا و سیما نیامده با موجی از انتقاد روبه‌رو شده است. حجم بالای انتقادها لذت خیره شدن‌های عصرگاهی به منظره روبه‌رویش از طبقه چهارم ساختمان شیشه‌یی جام جم را گرفته است. می‌تواند این‌گونه به خود دلداری بدهد که همیشه تعداد ناراضیان از صدا و سیما بیشتر از راضیانش بوده است اما سرافراز است و منتقدان بی‌شمار در اول راه. دولت منتقد است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گلایه‌های جدی دارد. یک گزارش کافی است تا صدای ٢٩٠ نماینده مجلس بلند شود. کمی آن‌طرف‌تر هم بدهی‌های کلان این سازمان است که به عنوان میراثی از ضرغامی روی دستش مانده است. منتقدان دولت هم از او منتقدند و وزنه منتقدان عملکرد سازمان صدا و سیما هر روز سنگین‌تر می‌شود. حالا طبقه چهارم ساختمان شیشه‌یی جذابیت آنچنانی برای مدیر جدید ندارد و آنچه فکر او را مشغول کرده حجم بالای انتقادهاست.

روزهای اخیر روزهای سختی برای سرافراز بود. دردسر از نامه منتقدان ژنو برای حضور در صدا و سیما آغاز شد. دولت موضع گرفت و از صدا و سیما انتقاد کرد. صدا و سیما پاسخ داد و انتقاد تند آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی حسن ختام این پروژه شد تا ابتدا تا انتهای این هفته برای صدا و سیما دردسر ساز شود. صدا و سیما اما انتقادها را قبول ندارد. با آمار و ارقام در تلاش است تا ثابت کند که حتی بیش از اندازه کافی به این دولت بها داده است. اما هفته اخیر، هفته سرافراز نبود.

انتقاد تند آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی

تندترین انتقاد را باید مربوط به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی دانست. یک انتقاد تند که با تاخیر چند وقته پس از انتقادهای چند وقت اخیر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده بود. با این همه روز پنجشنبه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی حرف‌های مهمی داشت. در همایشی از سازوکار در نظر گرفته شده توسط رسانه ملی انتقاد کرد و گفت: «یک روز غربی‌ها تلاش کردند اسلام را دین شمشیر معرفی کنند، اما آن دوره گذشت و کم‌کم چیز دیگری از اسلام با کمک مبتکران شکل گرفت ولی امروز می‌بینیم که کاری که غربی‌ها نتوانستند انجام دهند تندروهای مسلمان انجام می‌دهند.

او ادامه داد: در حال حاضر وسایل انتقال پیام زیاد است و وقت مناسبی است که ما حقیقتا امت اسلامی را بیشتر و بهتر معرفی کنیم وجلوی تندروها را بگیریم و امروز این یک ضرورت است. عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: پیامبرالگوی رحمت و مدارا ١٣ سال در مکه هر روز تحت فشار و اذیت بود و هر چه بدی بود به سر ایشان آوردند و زمانی که مکه را فتح کردند انتظارهمگان این بود که انتقام ظلم را بگیرند اما پیامبر فرمودند امروز روز رحمت است و همه کسانی که به ایشان ستم کرده بودند را بخشیدند.

 آیت‌الله هاشمی ادامه داد: در واقع پیامبر در عمل چهره اسلام را نشان دادند و امروز ما باید رسالت و چهره واقعی اسلام را به دنیا معرفی کنیم. او گفت: برخی آدم‌های نادان با شعارهای عجیب و غریب خیال می‌کنند در حال خدمت کردن به اسلام  هستند اما در حال ضربه زدن به پایه‌های معارفی اسلام هستند. عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: امروز باید پیامبر رحمت و مدارا را به عنوان یک الگوی درست به مردم دنیا معرفی کنیم تا جوانانی که تشنه راه درست باشند جذب شوند.

 آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اخبار رسانه‌های دنیا مبنی بر انفجار و خشونت در کشورهای اسلامی گفت: تندروی یک بلا و ویروس برای جامعه ما شده است و این یک حالت اسلامی نیست چرا که تفرقه ایجاد کردن، ضداسلام است و ما باید به دنبال وحدت برویم. هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه در دوران جنگ تحمیلی تمامی مردم اعم از اهل سنت، شیعیان، مسیحی و ارمنی با وحدت حضور داشتند و شهید دادند گفت: شرایط اتحاد را از دست داده‌ایم و نباید این‌طور باشد چرا که ضداسلام و دین است.

 او ادامه داد: اصل وحدت و اتحاد چیز آسانی نیست که ما ٣٠ سال حرف وحدت را می‌زنیم اما وارد عمل نشده‌ایم؛ قطعا باید وارد عمل شویم. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دروغ، ظلم و زندان بی‌جهت را از عوامل تفرقه عنوان کرد و گفت: اختلاف‌نظر اگر در بحث بماند مفید است اما وقتی به عمل و کار فیزیکی منجر شود و از حدی تجاوز کند به تهمت، دروغ و درگیری تبدیل می‌شود.

رییس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه شاید خشکسالی ودیگربلاهای طبیعی نیز اثرات وجود تفرقه باشد گفت: ما باید تفرقه‌های بی خودی را که علیه یکدیگر درست می‌کنیم و این همه بیانیه و تهمت‌ها و ظلم‌هایی که می‌شود و افراد را تحت فشار می‌گذاریم و زندان می‌بریم را کنار بگذاریم چرا که تفرقه و دودستگی به نفع هیچ‌کس نیست. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما در انقلاب اسلامی متحد آمدیم و حال چرا باید تفرقه داشته باشیم، گفت: این روزها چقدر از صدا و سیما علایم تفرقه پخش می‌شود و چیزهایی را به خورد مردم می‌دهیم که نبوده و این تفرقه‌ها خدمت به کشور و انقلاب نیست.

پاسخ به انتقاد دولت با آمار و ارقام

با این همه دولت شاید اصلی‌ترین منتقد صدا و سیما در ماه‌های اخیر بوده باشد. انتقادات از همان روزهای اول آغاز شد. با نحوه انتخاب مجری برای دومین برنامه زنده تلویزیونی رییس‌جمهور شروع شد. کمی بعد مقایسه‌ها کار را سخت کرد. مقایسه رفتار صدا و سیما با این دولت با رفتاری که با دولت سابق داشت نتایج آنچنان قابل قبولی نداشت.

همین نتایج غیر قابل قبول بود که دولت را آشفته کرده بود. انتقادات هرچند وقت یک‌بار رییس‌جمهور از نحوه عملکرد صدا و سیما نشان می‌داد که شخص رییس‌جمهور هم دل خوشی از صدا و سیما ندارد و «مقایسه» رفتاری که این رسانه با دولتش می‌کند آشفته‌اش کرده است. پاسخی هم که محمدباقر نوبخت در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت در مورد درخواست منتقدان ژنو داد بازهم یک تاکتیک دیگر دولت بود در مواجهه با عملکرد صدا و سیما.

نوبخت این‌بار صراحتا از محمد سرافراز خواست که در برنامه‌ها و عملکردش تجدید نظر کند. اعلام کرد که صدا و سیما باید متعامل باشد اما در جایگاه‌هایی احساس می‌شود که از رویکرد ملی در رسانه ملی صحبت نمی‌شود. همین انتقاد کافی بود تا سازمان صدا و سیما نیز وارد گود پاسخگویی شود. روز گذشته مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما در پاسخ به انتقاد سخنگوی دولت از رسانه‌ ملی، یک پاسخ کلی داشت و آن هم این بود که از نظر خودشان حضور اعضای دولت یازدهم در برنامه‌های صداوسیما «چشمگیر» و «بیشتر» از دولت‌های قبل بوده است.

سید تقی سهرابی با اظهار تعجب از سخنانی که این روزها برخی مقامات در خصوص کم‌‌توجهی سازمان صداوسیما به عملکرد دولت بیان می‌کنند، تصریح کرد: «بر اساس آمار و مستندات موجود از آغاز فعالیت دولت یازدهم تاکنون بخش عمده‌یی از برنامه‌های صداوسیما در شبکه‌های مختلف ملی، استانی و حتی بین‌المللی به اهداف، برنامه‌ها، اقدامات و عملکرد دولت یازدهم اختصاص داشته و دارد.»

 اما صدا و سیما این‌بار با آمار و ارقام به صحنه آمده و اعلام کرده است که بر اساس این آمار «در دوره زمانی اول مرداد ١٣٩٢ تا اول خرداد ١٣٩٣، مسوولان قوه‌ مجریه ٢٠٠هزار و ٩٨٩ دقیقه تنها از ظرفیت مراکز استان‌های صداوسیما برای بیان عملکرد خود استفاده کرده‌اند. همچنین در همین مقطع آنتن رادیو به مدت هفت هزار و ۵۴٢ دقیقه در اختیار مدیران دولت یازدهم بوده است. از سوی دیگر، ٧۵ برنامه گفت‌وگومحور در بخش گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه ٢ سیما تمام و کمال در اختیار اعضای دولت بوده است و در مجموع طی مدت یادشده بیش از چهار هزار ساعت از وقت صداوسیما به عملکرد دولت اختصاص داشته است.» وی همچنین در ادامه تاکید کرده است که «اگر حضور مستمر مسوولان دولتی در برنامه‌های صداوسیما در ٧ ماه پس از خرداد تا پایان آذر ١٣٩٣ را به این آمار اضافه کنیم، می‌توان آمار حدود شش هزار ساعت حضور را برای مسوولان دولتی بیان کرد که بسیار قابل توجه و تامل بوده و ادعای محکمی است بر اینکه صداوسیما در قرق مدیران دولتی بوده است»

مشکل کجاست؟

عزت‌الله ضرغامی بیش از اندازه به دولت سابق لطف داشته است یا آنکه روال درستی را در پیش نگرفته بوده است؟ هر چه که هست این روزها تعداد منتقدان صدا و سیما بی‌شمار است. نمی‌شود که روزی به پایان برسد و انتقادی از نحوه عملکرد این سازمان وجود نداشته باشد. حالا محمد سرافراز است که باید در مورد نحوه مدیریت این انتقادها تدبیری بیندیشد. باید ببیند که می‌تواند با خیال راحت‌تر به صندلی خود تکیه بزند یا باید همان‌طور که آغاز خوشی نداشته است انتظار پایان خوشی را هم نداشته باشد.

تحقیق و تفحص از سازمان صدا و سیما کلید خورد

روز گذشته همچنین عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از پیگیری تحقیق و تفحص صداوسیما خبر داد. به گزارش فارس، کمال‌الدین پیرموذن گفت: صدا‌و‌سیما برای چندمین بار هویت و ارزش‌های دینی و اسلامی و تولید داخلی را مورد بی‌حرمتی قرار داده و سعی‌اش بر این است تا به هر شکل ممکن با تفسیرها و اخبار متفاوت حقیقت آنها را زیر سوال ببرد که انتظار می‌رود رسانه ملی در رفتار خود تجدید نظر کند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد تحقیق و تفحص از صدا و سیما نیز گفت: ما این کار را در مجلس پیگیر هستیم چرا که صدا و سیما گاه مغایر با منافع نظام و کیان و در حمایت نکردن از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نسبت به تقویت تولید ملی بی‌تفاوت بوده و هیچ حرکتی را در این حوزه انجام نمی‌دهد. پیرموذن برخی اقدامات رسانه ملی در زیر سوال بردن تولید ملی را به باب انتقاد گرفت و ادامه داد: به هیچ‌وجه چنین رویه‌یی مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *