آمار واقعی تعداد کاربران اینترنت در ایران چقدر است ؟

یکشنبه، ۲۲ آبانماه ۱۳۸۴

ایرنا – آسیه امینی – تعداد کاربران و ضریب نفوذ اینترنت یکی از شاخصهایی است که در دهه اخیر برای رشد و توسعه جوامع در نظر گرفته شده است.
در سالهای گذشته آمار و ارقام متعدد، متفاوت و در برخی موارد سوال برانگیزی از سوی مقامات رسمی و غیر رسمی و نهادهای بین‌المللی درباره کاربران اینترنت در ایران ارایه شده است.

مرکز آمار اینترنت جهان (‪ (InternetWorldStates‬در فوریه ‪ ) ۲۰۰۵‬اواخر سال ‪ (۸۳‬تعداد کاربران اینترنت در ایران را حدود چهار میلیون و ‪ ۸۰۰‬هزار نفر و با ضریب نفوذ هفت درصد اعلام کرد.

دفتر توسعه انسانی سازمان ملل نیز در شهریور امسال آماری را نزدیک به آمار ارایه شده توسط مرکز آمار اینترنت جهان گزارش کرد.
در گزارش توسعه انسانی سازمان ملل، تعداد کاربران اینترنت در ایران تا نیمه اول سال ‪ ۸۴‬به ازای هر یک هزار نفر، ‪ ۷۲‬نفر ( ضریب نفوذ ‪ ۷/۲‬درصد ) اعلام شد که با در نظر گرفتن جمعیت ‪ ۷۰‬میلیونی‌ایران، جمعیت کاربران ایرانی حدود پنج میلیون نفر برآورد می‌شود.

این در حالی است که وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات در خرداد ماه ‪ ۱۳۸۳‬تعداد کاربران اینترنت در ایران را پنج میلیون نفر، در دی ماه ‪،۸۳‬ شش میلیون نفر ، در اردیبهشت سال ‪ ،۸۴‬شش میلیون و ‪ ۷۵۰‬هزار نفر و در مرداد ‪ ، ۸۴‬بیش از هفت میلیون و ‪ ۵۰۰‬هزار نفر اعلام کرده است.

توجه و دقت بیشتر به آمارارایه شده توسط وزیر پیشین ارتباطات این سوال را در ذهن هر خواننده‌ای ایجاد می‌کند که چگونه در طی چند ماه میلیونها کاربر به جمع کاربران ایرانی اضافه شده است؟
در این فاصله زمانی نیز آمار متفاوت دیگری توسط برخی از مقامهای رسمی کشور ایران ارایه شد.

مدیر امور ارتباطات شرکت مخابرات در سال ‪ ۸۱‬تعداد کاربران اینترنت در این سال را یک میلیون و ‪ ۷۰۰‬هزار نفر اعلام کرد در حالیکه مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات، تعداد کاربران اینترنت در این سال را سه میلیون و ‪ ۲۰۰‬هزار نفر عنوان کرده بود.

برخی مسوولان وزارت ارتباطات نیز تعداد کاربران اینترنت در سال ‪ ۸۲‬را حدود پنج میلیون نفر اعلام کرده بودند در حالیکه نهادهای بین‌المللی تعداد کاربران در این سال را حدود سه میلیون نفر گزارش کردند.

ادعای بحث برانگیزی که‌توسط برخی از مسوولان‌و نهادهای داخلی درباره تعداد کاربران اینترنت تا سال ‪ ۸۳‬مطرح‌شد نیز مهر تاییدی بر آشفتگی آمار و ارقام این شاخص در کشور است.

مدیر امور ارتباطات شرکت مخابرات ایران در سال ‪ ۸۱‬پیش بینی کرده بود، تا پایان سال ‪ ۸۳‬تعداد کاربران اینترنت در کشور به ‪ ۱۵‬میلیون نفر برسد.

سازمان ملی جوانان و یکی از مشاوران وزیر سابق ارتباطات نیز با تکرار این ادعادر اوایل سال ‪ ۸۳‬بحث شگفتی‌آوری را رقم زدند در حالیکه آمار ارایه شده در ماههای بعد، تحقق چنین ادعایی را کاملا رد کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان سال ‪ ۸۳‬تعداد کاربران اینترنت در ایران را حدود شش میلیون نفر اعلام کرد و گفت: تا پایان برنامه چهارم توسعه کشور (سال ‪ (۱۳۸۸‬تعداد کاربران به ‪ ۱۵‬میلیون نفر می‌رسد.

این در حالی است که معاون دفتر تحقیق و توسعه شرکت فناوری اطلاعات ( ارتباطات داده‌های سابق) در اسفند سال ‪ ۸۳‬در مصاحبه با ایرنا ضمن ارایه فرمول استاندارد برای تعیین تعداد کاربران اینترنت این رقم را تا پایان سال ‪ ،۸۳‬حدود پنج میلیون نفر و ضریب نفوذ ‪ ۶/۵‬درصد اعلام کرد.

"هادی ملکی پرست"، " کاربر اینترنت " را فردی دانست که به طور متوسط هفته‌ای حداقل یک بار از خدمات دیتا استفاده کند و "ضریب نفوذ اینترنت" را درصد نسبت کاربران اینترنت به کل جمعیت کشور عنوان کرد.

وی افزود: "تعداد کاربران" از حاصل ضرب عدد ‪ (TIME SLOT)۱۶‬در پارامترهای پهنای باند تقریبی در کشور( یک هزار مگا بیت )، تعداد تلفن اختصاصی به ازای هر ‪ ۶۴‬کیلو بیت (‪ ،(۱۰‬تعداد شناسه‌های کاربری(‪ (ID‬به‌ازای هر خط تلفن (‪ (۱۰‬و تعداد کاربر به ازای هر شناسه کاربری (‪ (۳‬به دست می‌آید.

به گفته وی ،"تعداد نهایی کاربران" از حاصل جمع " تعداد کاربران " با ‪ ۱۵‬درصد از "تعداد کاربران" ( برای درصد تقریب ) به دست می‌آید.

آخرین گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات (‪ (ITU‬درباره تعداد کاربران اینترنت کشورهای دنیا آخرین نمونه از وجود آمار متناقض درباره ایران است.

در این گزارش تعداد کاربران اینترنت در ایران در سال ‪ ،۲۰۰۵‬احتمالا به اشتباه ‪ ۵۵۰‬هزار نفر اعلام شده است در حالی‌که این رقم در گزارش سال ‪۲۰۰۴‬ اتحادیه مخابرات، حدود چهار میلیون نفر اعلام شده بود.

بنا به گزارش سایت " آی.تی ایران "، اتحادیه بین‌المللی مخابرات اعلام کرد که این آمار را به طور رسمی از مقامات دولتها دریافت می‌کند.

با توجه به اینکه وجود چنین آماری باعث افت شدید رتبه ایران در ضریب نفوذ اینترنت در دنیا می‌شود شایسته است مسوولان و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور به طور جدی نسبت به ایجاد یک مرکز آمار رسمی و مورد تایید در این راستا اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس