آموزش تعیین کادر متن اجباری در فرم PHP


آموزش تعیین کادر های متن اجباری در فرم های PHP

در این درس قصد داریم تا نحوه اجباری کردن ورود اطلاعات در کادر های متن در فرم های PHP و همچنین نحوه صدور پیام هشدار مناسب در صورت بروز خطا را به آن ها آموزش دهیم.
فرض کنید یک فرم HTML در صفحه PHP خود دارید که می خواهد کاربر حتما در کادرهای متن نام کاربری و آدرس ایمیل مقداری وارد کرده و نتواند آن ها را خالی کند. به این نوع کادرهای متن در اصطلاح Requierd Fields گفته و در این درس با نحوه کار آن ها آشنا خواهید شد.

مثال عملی کادر متن اجباری در PHP:

همان طور که در جدول قوانین مربوط به اعتبارسنجی کنترل های فرم مثال ها در درس قبلی مشاهده کردید کادرهای متن “name” ٬ “E-“mail و” Gender” کادرهای متن اجباری بودند. این field ها را نمی توان خالی کرد و حتما بایستی برایsubmit و ارسال فرم مقدار مناسب در آن ها قرار گیرد. جدول قوانین مربوط به اعتبارسنجی کادرهای متن مثال به صوت زیر است:

 • Name : این کادر متن اجباری (Required) بوده و فقط می تواند شامل کاراکتر و فاصله باشد.
 • mail : این کادر متن نیز اجباری بوده و بایتی شامل یک ایمیل با فرمت مناسب (با کاراکتر a و۰) باشد.
 • این کادر متن اختیاری :website یا optional بوده و درصورت وارد کردن اطلاعات بایستی حاوی یک URL صحیح باشد.
 • comment: این نیز کادر متن اختیاری بوده و به صورت چندخطی(Multi-line) به صورت textarea می باشد.
 • Gender: این کنترل نیز اجباری بوده و کاربر بایستی یکی از دو گزینه را انتخاب کند

در درس اول کلیه کادرهای متن فرم اختیاری یا بودندoptional
اما در مثال این درس ما چند متغیر جدید به نام های
“$emailErr”
“$genderErr”
“$websiteErr”
را به کد اضافه کردیم که پیام های هشدار مربوط به فیلدهای متن )error message) مربوط به فیلدهای متن اجباری را در خود نگهداری خواهد کرد.
ما همچنین یک دستور شرطی if را بر متغیر $_POST اضافه کرده ایم.این دستورif با کمک تابع empty() در PHP چک می کند آیا مقدار متغیر $_POST مورد نظر خالی است یا خیر.اگر خالی باشد یک پیام خطا در هر متغیر مرتبط با فیلد ذخیره شده واگر هم خالی نباشد اطلاعات فرم را با کمک تابع test_input به مقصد ارسال می کند:

        

آموزش نمایش پیام های هشدار در فرم PHP:

در مرحله بعدی یک اسکریپت را پس از هر کنترل کادر متن اجباری اضافه می کنیم تا در صورتی که کاربر بخواهد مقدار آن را خالی کند یک پیام هشدار مناسب تولید کند. نحوه انجام کار در کد زیر نشان داده شده است:

 
"> Name: *

E-mail: *

Website:

Comment:

Gender: Female Male *

در مرحله بعدی قصد داریم تا اطلاعات وارد شده کاربر را بر اساس مقدار درست و موردنظرمان اعتبرسنجی کنیم. برای مثال آیا کاربر در کادر متن”name” فقط کاراکترهای حرفی و فاصله وارد کرده و یا از کاراکترهای غیر مجاز مثل عدد هم استفاده کرده یا خیر.
یا در مثالی دیگر آیا کاربر یک آدرس ایمیل با فرمت صحیح در کادر متن “E-mail”وارد کرده یا خیر (آدرسی که دارای کاراکترهای a و ۰ با فرمت صحیح باش)
همچنین آیا کاربر در کادر متن ” website” یا آدرس URL با فرمت درست وارد کرد یا خیر.
در درس بعدی به آموزش نحوه اعتبارسنجی اطلاعات وارد شده توسط کاربر در فرم های PHP خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *