آموزش فتوشاپ: مهر طلایی

آموزش فتوشاپ: مهر طلایی

امیر یاری

نشریه عصر شبکه
اشاره :

مدتی قبل در حال کار روی یک پروژه گرافیکی بودم؛ یک آلبوم تبلیغاتی برای یک شرکت سازنده رنگ مو. شاید تا به‌حال دقت نکرده باشید که اغلب رنگ موهای معمول موجود در بازار دارای حجمی برابر 100 میلی‌لیتر هستند و به ندرت می‌توانید بسته‌بندی‌هایی با حجم بزرگ‌تر از این را پیدا کنید. خود من هم تا قبل از این کار، از این موضوع بی‌اطلاع بودم. دقیقا به همین دلیل مدیر تبلیغات و روابط عمومی این شرکت اصرار زیادی داشت که این نکته به‌صورت یک طرح گرافیکی بسیار واضح روی تمامی صفحات تبلیغاتی این محصول اضافه شود. تا این‌جای کار چندان سخت نبود. اجرای این طرح تبلیغاتی زمانی سخت شد که این آقا با مشت گره کرده روی طرح نیمه‌کاره کوبید و گفت: "می‌خوام یه 120 میلی بزرگ کوبیده بشه اینجا!" چند روزی روی این طرح فکر می‌کردم. از سویی اضافه کردن فونت‌های بزرگ به صفحه، موجب از بین رفتن تعادل در طرح می‌شد و از سویی دیگر باید این طرح را به اندازه‌ای بزرگ طراحی می‌کردم که رضایت مدیر روابط عمومی حاصل شود. هیچ طرحی به ذهنم نمی‌رسید. تا این‌که برای انجام یک کار پستی به اداره پست رفتم. کارمند اداره پست در حالی که خسته شده بود، نامه‌های خارجی را مهر می‌زد. این نامه‌ها تمبر نمی‌خورند. تنها کافی‌ است هزینه ارسال نامه را بپردازید تا کارمند اداره پست، نامه را برای شما مهر کند. روش مهر زدن کارمند بی‌حوصله اداره پست و روش مشت کوبیدن مدیر روابط عمومی بسیار به هم شبیه بود. ناگهان جرقه‌ای در ذهن من نقش بست …

(تصویر 1)

نامه‌های مهر و موم شده نامه‌هایی هستند که در زمان‌های قدیم برای ارسال نوشته‌های محرمانه مورد استفاده قرار می‌گرفتند. روش کار به این شکل بود که یک نوع موم خاص را ذوب می‌کردند و روی در پاکت می‌ریختند. سپس یک مهر کاملا خصوصی را روی آن فشار می‌دادند تا طرح روی مهر بر روی موم نرم نقش ببندد. در صورتی که این موم از بین می‌رفت یا تغییر شکل می‌داد، نشان دهنده این بود که نامه باز شده است و بدین ترتیب نامه از درجه اعتبار ساقط می‌شد (البته هنوز هم در بعضی مکاتبات مهم از این روش استفاده می‌شود). اگرچه نه به شکل واقعی اما می‌توان این مهر‌ها را به‌صورت گرافیکی بازسازی کرد. در ابتدا باید تصمیم بگیرید که بدنه مهر به چه حالتی باشد. در این جا یک مهر دایره‌ای شکل خواهیم ساخت. برای این‌کار یک سند 350 در 350 پیکسل با وضوح300DPI و پشت‌زمینه شفاف بسازید.

(تصویر 2)
رنگ پیش‌زمینه را به رنگی که می‌خواهید مهر شما به آن رنگ باشد، تغییر دهید. سپس با استفاده از ابزارCustom Shape Tool یاU یک دایره رسم کنید. برای این‌که شکل مورد نظر، کاملا دایره‌ای باشد در هنگام رسم، دکمه Shift را نگاه دارید. دایره رسم شده باید با رنگ پیش زمینه پر شود. اگر در دور دایره یک خط ایجاد شده است یا دایره با رنگ پر نمی‌شود، باید در نوار تنظیمات بالای نرم‌افزار، دکمه Fill Pixel (سومین دکمه از سمت چپ که آیکون مربع شکل دارد) را کلیک کنید.

(تصویر 3)

دکمه Ctrl+J را فشار دهید تا یک لایه جدید از روی لایه فعال ساخته شود. در حالی که لایه جدید فعال است، دکمه کنترل را نگاه دارید و روی آیکون آن لایه در پالت لایه‌ها کلیک کنید. با این‌کار تمامی محتویات این لایه به حالت انتخاب در‌می‌آید. حالا به منوی Select بروید و گزینه Modify را انتخاب کنید. از منوی این گزینه هم Contract را کلیک کنید تا پنجره Contract باز شود. در این پنجره عدد 20 را وارد کنید. پس از تایید، دکمه Delete را روی صفحه‌‌کلید فشار دهید تا داخل دایره خالی شود.

(تصویر 4)

از مسیر Layer < Layer Style < Blending Options پنجره محاوره‌ای جلوه‌های آمیختگی را باز کنید و در این پنجره جلوه‌های آمیختگی زیر را با تنظیمات داده شده وارد کنید:

Blend Mode: Soft Light :Inner Glow، Opacity 100% ،Noise:16%،

رنگ سفید، Size:50 ،Contour:Cone,Inverted، Anti-alised فعال، Range:Size: 36%

Bevel And Emboss ،Soften:%10

غیر فعال Use Global Light ،

Angel %63: ،Glass Contour: Gaussian

رنگ High Light Mode برابر زرد با شماره f2f2e3، رنگ Shadow Mode برابر با شماره a95f03
%Contour: Ring-Double :Contour،Range 100

دقت کنید که اگر رنگ دیگری را استفاده می‌کنید، در این‌جا رنگ High Light Mode باید بسیار روشن‌تر از رنگ مورد استفاده و رنگ Shadow Mode باید بسیار تیره‌تر از رنگ مورد استفاده باشند. در این حالت، تصویر شما باید جلوه‌ براقی داشته باشد.

(تصویر 5)

درست است که مهر ما دایره‌ای شکل است. اما لبه‌های مهر که بیرون می‌زند ممکن نیست به این دقت دایره‌ای شکل باشد و احتمالا حالتی غیر‌یکنواخت خواهد داشت. برای افزودن حالت موجدار به لبه‌های این شکل، از مسیر******

(تصویر 6)

احتمالا پس از اجرای فیلتر Wave لبه‌های لایه زیری از زیر لایه تغییر فرم داده بیرون می‌زند. برای تنظیم اندازه این دو لایه نسبت به هم باید یکی از آن‌ها را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کنید. به عنوان مثال می‌توانید لایه بالایی را بزرگ‌تر کنید. برای این‌کار هنگامی که لایه بالایی فعال است، دکمه‌های Ctrl+T را فشار دهید تا کادر چهارگوش تغییر اندازه در اطراف لایه تشکیل شود. سپس دکمه Shift را نگاه دارید و دسته‌های این کادر را به بیرون بکشید تا اندازه لایه بزرگ‌تر شود. سپس با زدن دکمه Enter تغییرات را اعمال کنید.

(تصویر 7)
حالا هر متن یا شکلی را که می‌خواهید روی مهر قرار بگیرد، روی یک لایه جدید وارد کنید و جلوه‌های آمیختگی زیر را به آن اعمال کنید:

Blend Mode: Soft Light :Inner GlowContour: Cone, Inverted، Opacity: %100 ،Noise:%15:
،Style:Inner Bevel :Bevel And Emboss ،Technique: Chisel Hard
Depth:100% ،Size:16 ،Soften:2 ،Angel:90 ،Use Global Light غیر فعال،
Altitude:26% ،Deep :Contour ،Contour: Cone ،Range:50%

(تصویر 8)

برای طبیعی‌تر شدن مهر می‌توانید کمی نویز به لایه زیرین اضافه کنید. این نویز‌ها نشان می‌دهد که سطح تخت چندان هم صاف و صیقلی نیست و سطحی غیر براق دارد. برای افزودن نویز به این لایه، لایه مورد نظر را از پالت لایه‌ها انتخاب کنید و از مسیر ******< Noise< Add Noise، کادر محاوره‌ای Add Noise را باز کنید و مقدار کمی نویز به تصویر اضافه کنید. مراقب باشید اضافه کردن زیاد نویز جلوه‌ای غیر طبیعی به کل کار می‌دهد.

(تصویر 9)

اکنون شکل شما آماده است. این در حقیقت یک مهر قابل ویرایش است. بدین معنی که می‌توانید با تغییر لایه شکل به هر نوع نوشته یا شکل دیگر آن را تغییر دهید. اگر آن را روی یک زمینه کاغذی قرار دهید و کمی سایه به آن اضافه کنید، جلوه زیبا‌تری پیدا خواهد کرد. برای تغییر محتوای داخل مهر کافی‌است یک لایه دیگر به شکل اضافه کنید و شکل مورد نظر را روی آن قرار دهید. سپس روی آیکون شکل قبلی کلیک راست کنید و گزینه Copy Layer Style را کلیک نمایید. بعد روی لایه شکل جدید کلیک راست کنید و گزینه Paste Layer Style را کلیک نمایید تا تمامی جلوه‌های لایه اولی به این لایه جدید اعمال شود. پس از این کار لایه قبلی را حذف کنید. طراحی آلبوم به اتمام رسید و همانطور که حدس می‌زدم مورد توجه مدیر روابط عمومی شرکت گفته شده هم قرار گرفت. اما از من خواسته شد که رنگ مهر مورد نظر را دقیقا شبیه به رنگ طلا درآورم. آن شخص معتقد بود که باید این مهر با طلا روی تصویر کوبیده شود (با همان حرکت مشت!) ولی هنوز یک مسئله کوچک باقی ماند. این‌که آیا از نظر علمی طلا هم می‌تواند مثل موم روی پاکت نامه قرار بگیرد؟… کمی فکر کنید. یک گرافیست باید غیر از طرح گرافیکی خود، به چند وجه دیگر کار هم فکر کند؟!

Halftone یک پلاگ‌این جانبی نرم‌افزار فتوشاپ است که البته با نرم‌افزارهای گرافیکی دیگر مثل ULead PhotoImpact ،Corel PhotoPaint ،MicroGrafx Picture Publisher و Corel Paint Shop Pro، سازگار است. این پلاگ‌این می‌تواند تصویر در حال کار را با استفاده از الگو‌های متفاوت، به ترکیبی از نقاط بسیار ریز تبدیل کند. احتمالا این حالت را به صورت سیاه‌و‌سفید در تصاویر برخی از روزنامه‌ها و مجلات که خواسته‌اند جلوه‌ای گرافیکی به کار ببخشند مشاهده کرده‌اید.

می‌توانید با استفاده از این پلاگ‌این به صورتی بسیار دقیق و کنترل شده این نقاط را با اشکال گوناگون به تصاویر مورد نظرتان اضافه کنید. این ترکیب به عنوان یک طرح بسیار محبوب گرافیکی در طراحی لوگو‌ و آرم شرکت‌ها نیز مورد‌استفاده قرار می‌گیرد.

Halftone نه تنها می‌تواند الگوی کلاسیک نقاط دایره‌ای شکل را بر‌تصاویر اعمال کند، بلکه دارای الگوهای جدید‌تری همچون الگوی چهارگوش، الماس مانند و ستاره‌ای نیز هست که اندازه و زاویه قرارگیری آن‌ها به طور کامل از داخل رابط کاربری قابل تنظیم است.

شما می‌توانید به سادگی اندازه الگو‌های ظاهر شده را تغییر دهید و یا بچرخانید. همچنین می‌توانید چگالی نقاط در واحد سطح را نیز افزایش یا کاهش دهید. نقاط و الگو‌ها در این حالت بدون ایجاد حالت دندانه دندانه در لبه خطوط می‌توانند الگوی بسیار منظمی را ایجاد کنند.

برای نصب این پلاگ‌‌این کافی‌‌است فایل آن را در پوشه پلاگ‌این‌های فتوشاپ کپی کنید. گزینه اجرایی آن در منوی فیلترها و در زیر‌منوی VDL Adernalin قرار می‌گیرد. پنجره تنظیمات این پلاگ‌این دارای سه برگه جداگانه تنظیمات است.

در بالا، یک پنجره پیش‌نمایش با قابلیت بزرگ‌نمایی تصویر وجود دارد و در سمت راست آن نیز می‌توانید دو رنگ پیش زمینه و پس‌زمینه الگوها را تنظیم کنید. این دو رنگ به صورت پیش‌فرض، روی رنگ سیاه برای نقاط و رنگ سفید برای پشت‌زمینه نقاط تنظیم شده است. در برگه Place در پایین رابط کاربری پلاگ‌این می‌توانید محل قرارگیری نقاط و بزرگی آن‌ها را تغییر دهید.

برگه Effect میزان کنتراست، روشنایی تصویر نهایی و چگالی نقاط کوچک و بزرگ به‌طور جداگانه قابل تنظیم است. برگه Shapes جالب‌ترین قسمت این پلاگ‌این است. در این قسمت می‌توانید از میان الگو‌های موجود در آن، یکی را به دلخواه انتخاب کنید و جهت قرارگیری آن‌ها را تغییر دهید.

تمامی تنظیمات در این پلاگ‌این در هربار استفاده برای استفاده در دفعات بعدی ذخیره می‌شود. وضعیت‌های رنگی قابل استفاده توسط این پلاگ‌این عبارتند از: GrayScale ،‌Duotone و RGB با عمق رنگ هشت بیتی.

این پلاگ‌این، ساخت شرکت Vanderlee است ومی‌توانید آن را از سی‌دی‌های موجود در بازار با قیمت 20‌دلا‌ر تهیه کنید. نسخه دموی آن نیز از آدرس زیر قابل دریافت است: ftp://ftp.vanderlee.com/pub/adrenaline/ht120d.exe

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس