آنچه در رابطه با ویندوز XP نمی دانید

خبرگزاری موج – تا کنون اکثریت کاربران ویندوز XP حتی برای یک بار مطالبی کلی و تغییرات کاربردی و کلیدی در رابطه با این ویندوز را مورد مطالعه قرار داده اند اما هنوز بسیاری از قابلیت های این ویندوز را نمی دانند.

به گزارش موج، تا کنون اکثریت کاربران ویندوز XP حتی برای یک بار مطالبی کلی و تغییرات کاربردی و کلیدی در رابطه با این ویندوز را مورد مطالعه قرار داده اند اما حالا وقت این است که رازهایی در رابطه با این ویندوز را مورد بررسی قرار دهیم که اغلب از ان بی خبرند.

1-ویندوز XP به کاربر اعلام می کند ، برای چه مدتی رایانه روشن و یا خاموش بوده است. .این توانایی خاصی است که تا به حال نسخه های قبلی ویندوز فاقد این خصیصه بوده اند و از اینکه به کاربر اعلام کنند فاصله بین بوت سیستم چقدر بوده ،ناتوان بودند.کاربران این ویندوز می توانند با کیلک بر روی بخش شروع منوی پایین صفحه ویندوز سپس بخش ALL PROGRAM و ورود به قسمت ACCESSORIES وارد COMMAND PROMPT شوند و در پنجره ای که باز شده ،این کلمه را "SYSTEMINFO" را تایپ کنند در نتیجه رایانه اطلاعات با ارزشی در رابطه با زمان روشن شدن سیستم و غیره را در اختیار کاربران قرار می دهد.اگر شما علاقه مند به ذخیره این اطلاعات هستید "SYSTEMINFO>INFO.TXT را تایپ کنید در نتیجه شما می توانید فایل ووردی با نام INFO.TXT را در رایانه خود ذخیره سازید تا در فرصت های بعدی نیز به مطالعه آن بپردازید.

2-کاربران ویندوز XP می توانند سریعا فایل های مورد نظر خود را خذف کنند بدون اینکه ابتدا آن را وارد سطل آشغال ویندوز کنند. کاربران میتوانند برای این کار به بخش شروع منوی پایین صفحه ویندوز مراجعه کرده و وارد قسمت RUN شوند و "GPEDIT.MSC" را تایپ کنند سپس به بخش USER CONFIGURATION و بعد ADMINISTRATIVE TEMPLATEو WINDOWS COMPONENTS ، WINDOWS EXPLORER وارد شوند و قسمتی که نوشته شده؛ فایل های خذف شده وارد سطل آشغال نشود را پیدا کنید و سیستم را بر روی آن تنظیم کنید.ورود به قسمت RUN با تایپ کلمه نامبرده می تواند بسیاری از گزینه ها و تجهیزات این ویندوز را به شما نشان دهد اما باید مراقب باشید بدون اطلاعات کافی وارد این بخش نشوید زیرا ممکن است ویندوز خود را خراب کرده و باعث شوید همه چیز به میل شما پیش نرود.

3-شما می توانید تنها با دو کلیک موس کار با ویندوز XP خود را قفل کنید.یک SHORTCUT جدید با کلیک راست موس ایجاد کنید و وارد RUNDLL32.EXE ، USER32.DLL و LOCK WORKSTATION شوید. نامی که دوست دارید برای شرتکات یا میانبر خود انتخاب کنید فقط همین. با کلیلک بر روی این میانبر رایانه شما قفل می شود. اگر این کاربرای شما مشکل به نظر می آید لازم است با کلیک بر روی کلید ویندوز و حرفL همین کار را انجام دهید.

4-ویندوز XP بعضی از نرم افزارهای سیستم همچون مسنجر ویندوز را حتی وقتی شما می خواهید آن ها را از سیستم خود خارج سازید ، در خود پنهان می کند.اما شما می توانید به گونه ای آن را از سیستم خود خارج سازید.برای این کار از یک برنامه NOTPAD استفاده کرده سپس وارد بخش ویرایش` EDIT THE TEXT FILE شوید و وارد WINDOWS و INF و sysoc.infشوید در آنجا به دنبال کلمه HIDE به معنی مخفی بگردید و آن را حذف کنید.سپس به بخش مربوط به اضافه و حذف برنامه ADD OR REMOVE PROGRAM در کنترل پنل شوید .بخش ADD/REMOVE WINDOWS COMPONENT به معنی اضافه و حذف محتویات ویندوز را انتخاب کرده و از انجا به راحتی برنامه های مورد نظر خود را برای همیشه از سیستم حذف کنید.

5- ویندوز XP برای افرادی که با برنامه DOSآشنا هستند ،فرمان های جالبی دارد.این فرمان ها شامل "EVENTCREATE" و "EVENTTRIGGERS" می باشد که این فرمان ها به کاربر این امکان را می دهد تا وقایع مربوط به ویندوز خود را خلق کرده و نیز آنها را مشاهده کند.کلمه "TYPEPERF" نیز برای کنترل عملکردهای سیستم و سیستم های فرعی زیر مجموعه می باشد. همچنین کلمه " SCHTASK" برای مدیریت وظایف ویندوز و برنامه ریزی های آن می باشد.

6-ویندوز XP مجهز به نسخه IP 6 نسل جدید می باشد.متاسفانه این IP شما خیلی پیشرفته تر از خدماتی است که ISP ها یا شرکت های خدمات رسانی اینترنتی در اختیار شما می گذارند و کاربران می توانند تنها در شبکه LAN خود ،از تمامی امکانات این IP ها استفاده کنند و آن را تجربه کنند.کاربران می توانند با ورود به بخش RUN وتایپ کلمه "IPV6 INSTALL" و سپس تایپ IPV6 /?"" در خط فرمان اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنند. اگر شما نمی دانید IPV6چیست ، نگران نباشد و خود را اذیت نکنید.

7- کاربران این ویندوز می توانند از بعضی از وظایف معمول ویندوز خود خلاصی یابند .کافیست تنها با ورود به قسمت RUN و تایپ TASKKILL/PID و وارد کردن شماره وظیفه ویندوز مورد نظر آن را از کار بیاندازند.همچنین کاربران می توانند با وارد کردن کلمه TASKLIST اطلاعاتی کامل در رابطه با تمامی وظایف ویندوز را بدست آورند.

8-استفاده از فایل های ZIP همچون پوشه ها در ویندوز XP امکان پذیر می باشد و استفاده از این فایل ها در سیستم هایی با سرعت بالا بسیار عالی است.کاربران سیستم هایی با سرعت کمتر می توانند این فایل های زیپ را با تایپ REGSVR 32/UZIPFLDR.DLL در بخش RUN ایجاد کنند.اگر پس از مدتی تصمیم گرفتید این فایل ها را به صورت اول برگردانید کافیست در همان باکس ارائه فرمان در بخش RUN ویندوز ، REGSVR32ZIPFLDR.DLL را تایپ کنید.

9-ویندوز XP نوشته ها را در به صورت واضح نشان می دهد ،این ویندوز مجهز به فناوری نمایش فونت هایی است که تا پیش از نمایش آن ها به صورت واضح امکان پذیر نبوده است منتها برای بهره مندی از این خدمات باید تنظیمات سیستم را تغییر داد.این تنظیمات بیشتر برای افرادی که سرو کار زیادی با محیط DOS دارند مفید می باشد زیرا چشم های کاربر با خیره شدن به صفحه مانیتور ، با مشکل مواجه می شود و نوشته ها را به صورت چند تایی می بیند.کاربران می توانند برای فعال کردن این قابلیت بی نظیر ویندوز ،بر روی صفحه دستکتاپ کلیک سمت راست کنند و PROPERTIES را انتخاب کنند.سپس به بخش APPEARANCE ،EFFECTS وارد شوند ودر آخر CLEARTYPE را فعال کنند.

10-شما می توانید از راه دور به دوست خود که از شبکه NAT خانگی استفاده می کند ، کمک رسانی کنید به این طریق که از دوست خود بخواهید تا یک دعوتنامه کمک از راه دور را به میل باکس شما ارسال کند و فایل دریافتی را خود ویرایش کنید.در بخش زیرین نشان RCTICKET ارسالی یک آدرس IP مربوط به شبکه NAT مثل 192.168.1.10 به چشم می خورد.این آدرس را با آدرس واقعی خود جابه جا کنید. یعنی آدرس خود را در ان بخش وارد سازید .شما می توانید با ورود به سایت www.whatismyip.com از آدرس ip خود مطلع شوید.همچنین از آنها بخواهید تا از اینکه آدرس PORT موجود در فایر وال آنها 3389 است اطمینان حاصل کنند سپس آن فایل ارسالی را پس از تکمیل به شخص ارسال کننده ایمیل ارسال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس