احتمال غیرفعال شدن تمام گوشی های قاچاق پس از اجرای طرح رجیستری

گوشی های قاچاق

احتمال غیرفعال شدن تمام گوشی های قاچاق پس از اجرای طرح رجیستری

رئیس اتحادیه تجهیزات مخابراتی به خریداران آیفون 7 غیررسمی و سایر گوشی های قاچاق هشدار داد. با اعلام غلامحسین کریمی، احتمال بروز مشکل و حتی غیرفعال شدن گوشی های بدون گارانتی پس از اجرای طرح رجیستری وجود دارد.

رئیس اتحادیه تجهیزات مخابراتی اعلام کرد که در حال حاضر 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از واردکنندگان رسمی و مجاز گوشی‌های موبایل دریافت می‌شود و این موضوع می‌تواند موجب روی آوردن افراد به واردات قاچاق شود. به همین دلیل مذاکراتی برای لغو دریافت این مبلغ از واردکنندگان، در حال انجام است تا به این ترتیب واردات قانونی گوشی های موبایل برای واردکنندگان صرفه اقتصادی داشته باشد.

گوشی های قاچاق

از سوی دیگر، مردم نیز باید از حق و حقوق خود آگاهی کامل داشته باشند تا درگیر مشکلات مربوط به خرید گوشی های قاچاق نشوند. افراد در هنگام خرید گوشی موبایل باید به مجوز معتبر واحد خدمات دهند توجه داشته و فاکتور رسمی و کارت گارانتی معتبر را نیز دریافت کنند. کد IMEI دستگاه نیز باید در کارت گارانتی ذکر شده باشد و در غیر این صورت، گارانتی ارائه شده فاقد اعتبار خواهد بود.

غلامحسین کریمی در ادامه افزود، خریداران گوشی تلفن همراه می‌توانند کد IMEI خود را به شماره‌ی 30008887 ارسال کنند تا به این ترتیب متوجه شوند که گوشی آنها به صورت قانونی و از طریق گمرک وارد شده یا خیر. وی در خصوص اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل در آینده اظهار کرد:

با توجه به فعالیت شرکت‌های واردکننده‌ی مجاز آیفون 7، به خریداران این گوشی‌ها توصیه می‌کنیم تا حتما نمونه‌های رسمی و دارای گارانتی را خریداری کنند. در آینده و با اجرای طرح رجیستری، این احتمال وجود دارد که گوشی‌های آیفون 7 قاچاق و همین‌طور گوشی های قاچاق سایر برندها غیرفعال شوند.

هیچ بهانه‌ای برای خرید گوشی های قاچاق وجود ندارد

پیش از این و با توجه به گفته‌های مسئولان قرار بود که گوشی‌های خریداری شده قبل از اجرای طرح رجیستری با مشکلی روبرو نشوند اما اکنون رئیس اتحادیه تجهیزات مخابراتی گفته است:

هشدارها و توصیه‌های مختلفی به مردم در خصوص خرید از مبادی رسمی شده و بر همین اساس چندین شرکت مختلف نیز توانسته‌اند مجوز واردات رسمی در این بخش را دریافت کنند؛ بنابراین دیگر جای هیچ بهانه‌ای وجود نخواهد داشت.

به گفته‌ی کریمی هم‌اکنون وضعیت بازار گوشی های سامسونگ و ال جی نیز در حال پیگیری است.

1395-09-05

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *