استیکینگ در شبکه کاردانو ؛ همه چیزهایی که باید بدانید!

متوسط

در حال حاضر کاردانو در حال طی کردن مسیر به سمت شبکه آزمایشی شلی (Shelly) است؛ بهبود شبکه‌ای که برای اولین بار استیکینگ (Staking) را از طریق مکانیسم اجماع جنسیس اوروبوروس (Oroborous Genesis) معرفی خواهد کرد. گروه توسعه کاردانو سخت در حال تلاش برای این ارتقا بوده است و در حال حاضر، تقریبا فقط باید صبر کرد و نتیجه آن را دید. سیستم استیکینگ در شبکه کاردانو به جهاتی شبیه به هر سیستم استیکنیگ دیگری خواهد بود. با این حال، تفاوت‌ها و نکات منحصر به فردی در مورد این سیستم وجود دارد که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

نکات اصلی استیکینگ در شبکه کاردانو

همانطور که گفته شد، استیکینگ شبکه کاردانو به طور کلی شبیه به استیکینگ در شبکه‌های دیگر است. اگر شما روی شبکه کاردانو ADA هولد کنید و تصمیم به استیک کردن آن بگیرید، بابت سرمایه‌گذاری‌تان سودی دریافت خواهید کرد. این کار به شبکه هم کمک می‌کند؛ چون استیکینگ فرایندی است که طی آن تائیدکننده‌ها برای ساخت یک بلاک جدید انتخاب می‌شوند. اگر نمی‌خواهید تراکنش‌ها را تائید کنید، می‌توانید توکن‌های خود را به یک استخر استیکنیگ واگذار کنید؛ فرایندی که بسیار ساده‌تر است.

بر خلاف اتریوم، کاردانو استیکینگ انفرادی ارائه نمی‌دهد. افراد یا باید استخر خود را راه‌اندازی کند و یا باید به استخری ملحق شوند که از قبل وجود دارد. این کار اطمینان خواهد داد که شبکه تائیدکننده کاردانو وسیع می‌ماند. یکی از سخنگوهای IOHK در گفتگو با Crypto Briefing گفت:

اگر مردم می‌توانستند بدون راه‌اندازی یا ملحق شدن به یک استخر پاداش دریافت کنند، ممکن بود متصدی‌های نود کافی برای داشتن یک شبکه موفق وجود نداشته باشد.

در نهایت، آدرس‌های کاردانو با یک روش منحصر به فرد از استیکینگ حمایت می‌کنند: آنها برای ارسال و استیکینگ کلیدهای جداگانه دارند. یعنی اگر شما تصمیم بگیرید توکن‌های ADA خود را استیک کنید، آن توکن‌ها هیچوقت کیف پول شما را ترک نخواهند کرد. به علاوه، کاردانو این الزام را ایجاد نمی‌کند که توکن‌های شما برای یک بازه زمانی تعیین شده در کیف پول بمانند و شما هر زمانی که بخواهید می‌توانید توکن‌های خود را از حالت استیک خارج کنید. این انعطاف‌پذیری باعث می‌شود کاردانو نسبت به بسیاری از رقبای خود متمایز شود.

چرا استیکینگ کاردانو اهمیت دارد؟

تمام افرادی که توکن ADA دارند تمایلی به راه‌اندازی یک استخر استیک ندارند. بعضی افراد می‌خواهند بدون اینکه یک استخر راه‌اندازی کنند، به فعالیت استخرهای استیک کمک کنند. به این دلیل است که استیکینگ اهمیت دارد.

کاربران معمولی و روزمره کاردانو می‌توانند توکن‌های ADA خود را به استخرهای خاص استیک محول کنند. این مسئله به گرداننده‌های استخر استیک اجازه می‌دهد تا استخر استیک خود را گسترش داده و آن را به اندازه یک استخر استیک پررونق برسانند. گرداننده‌های استخرهای استیک به خاطر تلاشی که می‌کنند، توکن ADA جایزه می‌گیرند. بدون این جایزه، گرداننده‌های استخر استیک که سخت کار می‌کنند، از این کار دست می‌کشند و در آن صورت، بلاک چین کاردانو قادر نخواهد بود به امن کردن شبکه ادامه بدهد. افرادی که توکن‌های ADA خود را در این استخرها استیک می‌کنند هم جایزه‌ای مالی در قالب ADA دریافت می‌کنند. یعنی افراد با استیک کردن و طی یک مکانزیم تشویقی، توکن ADA به دست می‌آورند.

ملزومات استیکینگ در شبکه کاردانو چه مواردی هستند؟

اگر به یک استخر استیک ملحق شوید، نیازی به یک ارتباط مداوم اینترنت نخواهید داشت و همچنین لازم نیست هر روز هفته و شبانه روزی استیک خود را نظارت کنید. با این حال اگر تصمیم گرفتید یک استخر استیک راه‌اندازی کنید، به ارتباط مداوم اینترنت و همچنین مهارت‌های تکنیکال متعدد نیاز خواهید داشت.

انتخاب شما هر چه که باشد، به یک کامپیوتر قوی یا یک دستگاه اسیک (Asic) نیازی نخواهید داشت. برخلاف ماینینگ، استیکینگ به قدرت زیادی نیاز ندارید.

استیکینگ کاردانو به یک حداقل مقدار دارایی نیاز ندارد. اگر به یک استخر ملحق شوید، هیچ حداقل محدوده استیکی وجود نخواهد داشت. علاوه بر این، اگر تصمیم بگیرید که یک استخر راه‌اندازی کنید، می‌توانید این کار را بدون اینکه حتی یک ADA داشته باشید انجام دهید؛ در این صورت، فقط سرویس‌های فنی آن استخر را فراهم می‌کنید.

باید به این نکته اشاره کرد که مشخص نیست استیکینگ در شبکه کاردانو چقدر سودآور خواهد بود. توسعه‌دهنده‌ها هنوز در مورد این مسئله بحث نکرده‌اند ولی برخی با توجه به پیش‌بینی کارشناسان تخمین می‌زنند که منفعت سالانه استیکینگ حدود ۱ الی ۵ درصد باشد. این اعداد فقط حدس و گمان هستند ولی تقریبا با ارقامی که بعضی بلاک‌چین‌های دیگر ارائه می‌دهند هم‌راستا هستند. البته، قیمت بازار ADA هم بر روی سوددهی تاثیرگزار خواهد بود.

لازم است من ADA استیک کنم؟

استیکینگ در شبکه کاردانو اجباری نیست. اگر در استیکینگ شرکت نکنید، نیازی نیست کاری انجام دهید. می‌توانید توکن‌های ADA خود را مثل سابق در کیف پول خود نگهداری کنید. از طرف دیگر، اگر می‌خواهید در استیکینگ کاردانو شرکت کنید، باید توکن‌های ADA را از کیف پول خود به Yoroi یا Daedalus منتقل کنید. این انتقال باید قبل از تاریخ رسمی اعلام شده انجام شود.

پرسش و پاسخ‌های مربوط به استیکینگ در شبکه کاردانو

در ادامه، به بررسی سوالاتی که از طرف افراد فعال در شبکه کاردانو مطرح شده و پاسخ‌های آنها می‌پردازیم.

آیا برای استیکینگ کاردانو باید یک کیف پول جدید بسازیم؟

برای Daedalus، به احتمال زیاد مجبور خواهید شد که یک کلید ۱۵ حرفی جدید بسازید که با کیف پول پاداش شما هم مطابقت خواهد داشت.

برای Yoroi، شما از همان کلید ۱۵ حرفی سابق استفاده خواهید کرد ولی تمام آدرس‌ها متفاوت خواهند بود و شما باید تراکنشی ایجاد کنید تا دارایی‌های خود را از آدرس‌های قدیمی به آدرس‌های جدید Shelly منتقل کنید.

اولویت استیکینک ADA چطور تعیین می‌شود؟

یک فرمول خاص وجود دارد ولی متاسفانه برای شبکه تستی قابل استفاده نخواهد بود چون بعضی کدها هنوز کامل نیستند. درعوض، یک الگوریتم متفاوت استفاده خواهد شد که هنوز به طور عمومی معرفی نشده است. احتمالا این الگوریتم به هنگام اجرایی شدن شبکه تستی معرفی خواهد شد.

درصد پاداش چطور مشخص می‌شود؟

این مسئله به IOHK بستگی دارد و آنها هنوز مشخص نکرده‌اند که درصد پاداش چطور تعیین می‌شود.

می‌توانیم ADA خود را فقط در Yoroi نگهداری کنیم؟

بله. هر مقدار ADA‌ در تمام نسخه‌های Yoroi در اسنپ شات رسمی به حساب خواهد آمد. هر مقداری که بر روی کیف پول سخت‌افزاری نگهداری نشود می‌تواند برای اسنپ شات مورد استفاده قرار بگیرد. اکستنشن مرورگر Yoroi قبل از نسخه موبایل از شلی ساپورت خواهد کرد. ولی کلید مربوط به اکستنشن و نسخه موبایل یکسان هستند.

تاریخ‌های رسمی اعلام شده برای استیکینگ در شبکه کاردانو

اسنپ شات بالانس استیکینگ کاردانو در تاریخ ۲۹ نوامبر آغاز شد و در حال حاضر شما می‌توانید روی شبکه تستی به استیک بپردازید و توکن ADA‌ دریافت کنید. به گفته وبسایت رسمی Shelly، شبکه اصلی استیکینگ کاردانو در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ اجرایی خواهد شد.

آموزش گام به گام استیک کردن توکن ADA

در این قسمت به آموزش استیک کردن توکن ADA از طریق اکستنشن کیف پول Yoroi در مرورگر کروم (Chrome) می‌پردازیم. به خاطر داشته باشید تمام این مراحل در نسخه موبایل کیف پول Yoroi هم قابل اجرا هستند.

مرحله اول؛ نصب اکستنشن 

برای نصب اکستنشن جدید کیف پول Yoroi برای مرورگر کروم، به قسمت فروشگاه (Web Store) مرورگر خود رفته، عبارت Yoroi Shelly Testnet را جستجو کنید. مطمئن شوید که اکستنشن اشتباه و یا کلاهبرداری نصب نکنید. سپس، Add to Chrome را انتخاب کنید و در نهایت گزینه Add to extension را انتخاب کنید. با انجام این موارد، شما آیکون جدیدی در بالای مرورگر خود مشاهده خواهید کرد. آیکون جدید با آیکون قدیمی و همیشگی Yoroi متفاوت خواهد بود. بنابراین شما می‌توانید به راحتی آن را تشخیص دهید. زمانی که شبکه تستی Shelly به طور کامل ارائه شود، این اکستنشن به طور خودکار آپدیت خواهد شد. پس وقتی کارتان انجام شد، نیازی به حذف کردن این اکستنشن نخواهد بود.

مرحله دوم؛ بررسی اکستنشن

روی آیکون Yoroi Shelly Testnet کلیک کنید. بعد از انتخاب زبان و موافقت با شرایط استفاده و محرمانگی، صفحه‌ای برای شما به نمایش خواهد آمد که در آن بخش Restore Wallet را مشاهده خواهید کرد. روی گزینه Restore Wallet کلیک کنید. هدف اولین اسنپ شات کمک به کاربران است که اطمینان حاصل کنند بالانس حساب آنها از شبکه اصلی به شبکه تستی کپی شده است. این بالانس باید با دارایی‌های شما در تاریخ ۱۲ نوامبر مطابقت داشته باشد. اسنپ شات دوم در تاریخ ۲۹ نوامبر انجام شده است.

مرحله سوم؛ انتقال بالانس حساب 

با رفتن به اکستنشن اصلی Yoroi بالانس حساب اصلی خود را چک کنید. برای مثال، اگر در آن حساب چهار توکن ADA داشته باشید، الان باید به همان مقدار توکن در شبکه تستی داشته باشید. گزینه 15word menemonic را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که عبارت بازیابی و mnemonic یکسان هستند. ۱۵ کلمه mnemonic‌ یا عبارت بازیابی خود مربوط به کیف پول Yoroi‌ را وارد کنید. سپس گزینه Next‌ را انتخاب کنید. در این مرحله، یک عبارت دیجیتالی برای شما به نمایش درمی‌آید که باید با عبارت دیجیتالی مربوط به کیف پول حساب اصلی شما مطابقت داشته باشد. اگر این دو عبارت تطبیق نداشته باشند، یعنی شما در حال استفاده از کیف پول شخص دیگری هستید. وقتی از تطبیق این دو عبارت مطمئن شدید، گزینه Confirm را انتخاب کنید. پس از تائید عبارت، صفحه‌ای برای شما به نمایش درمی‌آید که نشان می‌دهد انتقال به درستی انجام شده است.

 


54321

امتیاز 5 از 2 رای

منبع emurgo