اسم اعظم چیست؟ چه کسانی اسم اعظم را می دانند؟ | ستاره

اسم اعظم چیست؟ چه کسانی اسم اعظم را می دانند؟

اسم اعظم بزرگترین نام خداوند است که هر کس آن را بداند همه حاجت هایش برآورده می‌شود و از عالم غیب باخبر می‌شود. اسم اعظم را تنها افراد معدودی از جمله بعضی از پیامبران و ائمه معصومین (ع) می‌دانند.

آیا می‌دانید اسم اعظم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا می‌دانید که چه کسانی اسم اعظم را می‌دانند؟ آیا حدیثی درباره اسم اعظم وجود دارد؟ ستاره این مقاله را به بررسی ابهاماتی که درباره اسم اعظم ممکن است برایتان پیش آمده باشد اختصاص داده است. عکس الله و سایر صفات خدااسم اعظم یا «اِسمُ اللّهِ الاَکبَر» بزرگترین نام خداوند است که اسمی بالاتر از آن نیست. این نام وسیع‌ترین محدوده اثر را در عالم هستی دارد و دسترسی داشتن به آن می‌تواند باعث تاثیرات فراوانی از جمله استجابت دعا، برخورداری از علم غیب و تاثیرگذاری بر قوانین طبیعت باشد.حقیقت واقعی اسم اعظم روشن نیست و معلوم نیست که این اسم از جنس لفظ و کلمه است یا چیزی فراتر از حروف و کلمات. در روایات هم اطلاعات ناقصی در مورد آن وجود دارد.از آیات و روایات چنین برداشت می‌شود که بعضی از انسان‌ها اسم اعظم خداوند را می‌دانسته‌اند، ولی مقدار بهره‌مندی آن‌ها از این اسم یکسان نبوده است. این بهره مندی با ظرفیت وجودی فرد ارتباط داشته است. در روایاتی آمده است که هر کسی ظرفیت و تحمل اسم اعظم را ندارد و تنها ائمه معصومین (ع)، برخی انبیا و افراد معدود دیگری این اسم را می‌دانسته‌اند. در بین این افراد پیامبر (ص) و اهل بیت بیشترین بهره‌مندی از این اسم را داشته‌اند.
در آیات ۷ و ۱۷۵ سوره اعراف به فردی اشاره شده است که خداوند آیات خود را به او یاد داد، ولی او خودش را از آن‌ها تهی کرد. از روایات چنین برداشت می‌شود که این فرد بلعم بن باعورا بوده است که چون اسم اعظم را می‌دانسته تمام دعاهایش مستجاب می‌شده، ولی چون از فرعون تبعیت کرد اسم اعظم را از دست داد.
از دیگر افرادی که اسم اعظم را می‌دانسته‌اند می‌توان به افراد زیر اشاره کرد:در روایات آمده است:بنابراین هر کسی که اسم اعظم را می‌دانسته است دعایش مستجاب بوده و هر چه را که از خدا می‌خواسته خدا به او عطا می‌کرده است. علاوه بر این از علم غیب آگاه بوده و همه خیرات و برکات بر او فرود می‌آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *