افزایش نرخ تورم در اردیبهشت

رییس کل بانک مرکزی از افزایش 3 تا 4 دهم درصدی نرخ تورم در اردیبهشت نسبت به فروردین خبر داد. محمود بهمنی گفت: نرخ تورم (میانگین شاخص) در آخر سال گذشته، 12 و 4 دهم درصد بود که در پایان فروردین امسال به 13 و 2 دهم درصد رسید.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین درخصوص تورم در اردیبهشت گفت: پیش بینی می کنیم نرخ تورم در پایان این ماه از 13 و 2 دهم درصد در پایان فروردین، حدود 3 تا 4 دهم درصد افزایش یابد. رئیس بانک مرکزی گفت: در حال حاضر چک پول های50 هزار تومانی را جمع آوری نمی کنیم.
بهمنی در خصوص بروز مشکلاتی برای مردم در جمع آوری چک پول های100 هزار تومانی چه تدابیری در جمع آوری چک پول های50 هزار تومانی اندیشیده شده است؟ افزود: البته ما این پیش بینی را داشتیم که ظهرنویسی چک های100 هزار تومانی مقداری کار را مختل کند از همین رو مرتب این کار را به تاخیر می انداختیم تا اینکه ناچار شدیم ظهرنویسی آنها را اجباری کنیم و عملا چک های100 هزار تومانی را جمع آوری و از گردونه مبادلات و پول خارج کنیم .

وی گفت: اکنون درشت ترین پول ما چک پول های50 هزار تومانی است ولی ما زمانی این چک پول را جمع آوری خواهیم کرد که به جای آن یا اسکناس درشت چاپ و یا حذف صفرها را محقق کنیم.
رئیس بانک مرکزی درباره احتمال بروز مشکلاتی برای مردم با جمع آوری چک پول های50 هزار تومانی گفت : بر همین اساس فعلا این کار را به تعویق می اندازیم تا اینکه یا مجوز چاپ اسکناس درشت تر را بگیریم و بتوانیم جایگزین پول کنیم یا مجوز حذف صفرها را بگیریم.
بهمنی افزود: زمانی هم که صفرها حذف شود اسکناس درشت چاپ نخواهیم کرد تا تعیین تکلیف شود.

منبع : ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *