انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ؛ شین کیمبرو از ایستگاه فضایی بین المللی رای داد

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ؛ شین کیمبرو از ایستگاه فضایی بین المللی رای داد

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امروز برگزار شد و این کشور چهل و پنجمین رئیس‌جمهور خود را خواهد شناخت. فضانورد آمریکایی، شین کیمبرو نیز که در ایستگاه بین‌المللی فضایی حضور دارد، رای خود را از فضا ارسال کرد.

انتخابات ریاست جمهوری امروز (8 نوامبر 2016) در آمریکا برگزار شد و مردم این کشور رئیس‌جمهور خود را از بین هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ انتخاب می‌کنند. «شین کیمبرو» (Shane Kimbrough)، فرمانده آمریکایی ماموریت «اکسپدیشن 50» نیز رای غیابی الکترونیکی خود را از ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) ارسال کرد. دیگر فضانورد آمریکایی یعنی «کیت رابینز» (Kate Rubins) هم رای خود را پیش از بازگشت به زمین در هفته‌ی گذشته ثبت کرده بود.

رای دادن فضانوردان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 1997 تصویب شد

در سال 1997 قانونی توسط مجلس تگزاس تصویب شد که بر اساس آن حق رای فضانوردان نیز اعمال شد و آنها می‌توانستند از فضا هم رای خود را به ثبت برسانند. برای این فضانوردان، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سال پیش آغاز شد و آنها زمانی که هنوز در زمین بودند، توانستند شکل انتخابات خود اعم از محلی، ایالتی یا فدرال (سراسری) را انتخاب کنند تا بعدا در فضا رای خود را ارسال نمایند.

شش ماه پیش نیز یک فرم استاندارد الکترونیکی به فضانوردان داده شد تا از ایستگاه فضایی بین‌المللی و به صورت غیابی رای خود را ثبت کنند. این برگه الکترونیکی پس از ثبت رای به مرکز کنترل ماموریت ناسا و سپس به ستاد شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ارسال خواهد شد.

آژانس فضایی آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که رای گیری در فضا برای نخستین بار در سال 1997 تصویب و به اجرا رسید. «دیوید وولف» (David Wolf) اولین فضانوردی بود که در فضا و در ایستگاه فضایی میر روسیه در انتخابات آمریکا شرکت کرد و شین کیمبرو، جدیدترین فردی است که از این امکان استفاده کرده و رای خود برای انتخاب رئیس‌جمهور آمریکا را صادر کرد.

1395-08-18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *