انتقاد شدید ناول از گزارش مایکروسافت درباره لینوکس

سرویس خبر شبکه آنلاین
دوشنبه 30 آبان 1384

مدیر روابط عمومی شرکت ناول از گزارش اخیر مایکروسافت درباره مقایسه لینوکس و ویندوز شدیدا انتقاد کرد.

Kevan Barney مدیر روابط عمومی شرکت ناول با انتشار یادداشت انتقاد آمیزی در وبلاگ رسمی این شرکت، گزارش اخیر مایکروسافت درباره مقایسه لینوکس و ویندوز را به باد انتقاد گرفت.

شرکت مایکروسافت اخیرا در جریان همایش Microsoft IT Forum 2005 نتایج یک تحقیق مطالعاتی را منتشر کرد که نشان می‌دهد سیستم‌عامل ویندوز از هر لحاظ نسبت به لینوکس قابل اعتمادتر و مدیریت آن آسان‌تر است.

این تحقیق که توسط شرکت Security Innovation و با بودجه مایکروسافت انجام شده است نتایج به‌کارگیری ویندوز و لینوکس را در بلندمدت بررسی می‌کند. در این بررسی به طور مشخص سیستم‌عامل‌های ویندوز سرور 2003 و نسخه‌های 8 و 9 لینوکس SUSE Enterprise مورد بررسی و مقایسه قرارگرفته‌اند.

بارنی، مدیر روابط عمومی ناول در یادداشت شدید الحن خود این گزارش را "تلاشی برای پریشان‌کردن و گمراه‌کردن بازار" نامیده و تاکید می‌کند: "مطالعات مستقلی که در این زمینه صورت گرفته پی در پی لینوکس را به صورت عمومی و SUSE Enterprise‌ را به طور خاص به عنوان پلاتفرم‌هایی امن، قابل اعتماد و پشتیبانی شده مورد تایید قرار می‌دهند."

شرکت مایکروسافت که مدتی است با اختصاص دادن یک سایت ویژه به نشر گزارش‌های مربوط به مقایسه ویندوز و لینوکس، کارایی سیستم عامل لینوکس را دائما مورد انتقاد قرار می‌دهد، هفته گذشته با انتشار این گزارش جدید موج دیگری علیه لینوکس به راه انداخته بود.

مارتین تیلور یک مدیر بخش استراتژی پلاتفرم در شرکت مایکروسافت هنگام انتشار این گزارش گفت: به موازاتی که کسب‌وکارهای گوناگون می‌کوشند قابلیت‌ها و توانایی‌های خود را به مرور زمان افزایش دهند، مشتریان متعددی به ما گفته‌اند که در رویکرد خود به لینوکس به دیوار برخورد کرده‌اند و با مشکلات عمده‌ای در زمینه قابل اعتماد و اتکا بودن (Reliability) لینوکس روبرو هستند که هزینه تمام شده مالکیت و استفاده از نرم‌افزار (TCO) را افزایش داده است.

تیلور اضافه کرد: این مطالعه نشان می‌دهند که اگر مدیران IT به ویندوز تکیه کنند بهتر می‌توانند از سیستم نگهداری کنند و در همان حال به صورت قابل پیش‌بینی و با ثبات‌ بیشتری به ارائه قابلیت‌های جدید در مجموعه خود بپردازند.

تیلور حتی پیشنهاد کرد که شرکت‌های ناول، ردهت و آی‌بی‌ام مطالعات و بررسی‌های مستقل خود را بر مبنای متدولوژی تحقیقاتی که Security Innovation به‌کاربرده ، برای افزوده شدن به این گزارش برای این شرکت ارسال کنند.

مدیر روابط عمومی ناول در پاسخ به این اظهارات، ادعای مایکروسافت را درباره اینکه لینوکس دارای مشکلات جدی در زمینه سازگاری و Interoperability است مورد پرسش قرارداده و می‌نویسد: ناول به طور مداول به فهرستی حاوی نام بیش از 700 شرکت مستقل سازنده نرم‌افزار که برای این سیستم عامل برنامه می‌سازند اضافه می‌کند و تاکنون بیش از 1800 محصول گواهی تایید از ما گرفته‌اند.

بارنی می‌گوید مشکل سازگاری در لینوکس مساله‌ای مربوط به گذشته است و می‌افزاید: این درحالی است که ویندوز همچنان با مشکلات امنیتی عمده‌ای روبروست و مشتریان این سیستم‌عامل مادامی که معماری ویندوز بازسازی نشود با پیامدهای مالی این مشکلات دست به گریبان خواهند بود.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که تعداد وصله‌های نرم‌افزاری (patch) منتشر شده برای لینوکس SUSE Enterprise بیش از 4 برابر وصله‌های ویندوز در یک بازه زمانی مشخص است. بارنی درباره این موضوع می‌گوید: بسیاری از این وصله‌ها مربوط به دیگر سازندگان نرم‌افزار است که محصولات خود را همراه با هر بسته لینوکس به مشتریان عرضه می‌کنند و این وصله‌ها را نباید برای لینوکس شمارش کرد.

بارنی می‌افزاید: این درحالی است که تعداد وصله‌های نرم‌افزاری ویندوز که صرفا برای پوشش دادن به مشکلات و نواقص امنیتی ویندوز منتشر می‌شوند قابل مقایسه با تعداد وصله‌های لینوکس در این زمینه نیستند.

در گزارش Security Innovation همچنین ذکر شده که مدیران IT‌ در شرکت‌ها و سازمان‌هایی که از لینوکس استفاده می‌کنند برای براورده کردن نیازمندی‌های جدید خود 68 درصد بیشتر از زمانی که به ویندوز متکی هستند وقت صرف پیاده سازی راهکارهای جدید می‌کنند.

علاوه براین، ناول ادعای مایکروسافت را مبنی بر اینکه "یکپارچگی بیشتر موجب افزایش بازده سیستم می‌شود" را مورد تردید قرارداده است. بارنی در این زمینه می‌نویسد: یکپارچگی در صورتی که از وابستگی شدید عناصر سیستم به یکدیگر ناشی شده باشد، موجب می‌شود یک مهاجم یا ویروس به محض نفوذ به سیستم بتواند کل آن را از کاربیندازد.

متن کامل یادداشت انتقادی ناول را از اینجا بخوانید.
گزارش تفصیلی مایکروسافت درباره ارجحیت ویندوز به لینوکس را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس