انجمن های علمی در حوزه IT

رشته های مرتبط با فناوری اطلاعات با سرعت زیادی به پیش می روند و هر متخصص در این زمینه که خود را با این پیشرفت ها همگام نسازد، در مدت کوتاهی معلومات خود را کهنه و غیر قابل استفاده خواهد یافت. بنابراین نیاز متخصصین این حوزه به شرکت در انجمن های علمی، انکارناپذیر است.انجمن علمی نهادی است مستقل، غیرانتفاعی و غیر سیاسی که با حضور و فعالیت داوطلبانه گروهی از افراد علاقمند در زمینه ی خاصی از علوم فعالیت می کند.

مهمترین انجمن های علمی جهان

انجمن مهندسین برق و الکترونیک (IEEE)

انجمن مهندسین برق و الکترونیک که به اختصار "آی تریپل ای" خوانده می شود، با بیش از 377،000 عضو فعال در نزدیک به 150 کشور، بزرگترین انجمن علمی و فنی در سطح جهان به شمار می رود. این انجمن، از طریق شاخه های دانشجویی بسیار خود که در کالج ها و دانشگاه های گوناگون در سطح جهان گسترده شده است، خدمات خود را به جوامع دانشجویی ارائه می کند.
با توجه به نشریات و کنفرانس های تخصصی و همچنین فعالیت های ارزشمند این انجمن در زمینه استاندارد، IEEE در حال حاضر 30 درصد مقالات و مجله های منتشر شده در حوزه های مهندسی برق، فناوری های مرتبط با کامپیوتر و کنترل را تولید می کند و متجاوز از 300 کنفرانس تخصصی سالیانه برگزار می کند. همچنین دارای 900 استاندارد فعال و 700 استاندارد در حال توسعه نیز می باشد.
در حال حاضر، انجمن مهندسین برق و الکترونیک دارای هفت نوع عضویت اصلی می باشد:
1.عضویت افتخاری
2.عضویت برجسته
3.عضویت ارشد
4.عضویت عادی
5.عضویت وابسته
6.عضویت فارغ التحصیلان
7.عضویت دانشجویی
اعضای دانشجویی این انجمن می توانند از طریق ارتباط با جدیدترین اطلاعات تخصصی، مقالات علمی، فرصت های شغلی و جامعه مخترعان، در رشته تخصصی خود به پیشرفت های قابل ملاحظه ای دست پیدا کنند.
انجمن مهندسین برق والکترونیک دارای فعالیت های متعددی در زمینه انتشارات، برگزاری همایش های علمی و فنی، آموزش و غیره است. این انجمن، نشریات و مجلات متعدد و ارزشمندی در زمینه های مهندسی برق، محاسبات، بیوتکنولوژی، مخابرات، قدرت و انرژی و بسیاری از فناوری های دیگر منتشر می کند و دارای 126 عنوان از مهندسی کامپیوتر و مخابرات گرفته تا فضا و فناوری بیسیم می باشد و در سال 2006، پنج عنوان جدید به لیست نشریات خود افزوده است. برای سومین سال پیاپی (از 2004 تا 2006 م)، IEEE هجده نشریه از بین بیست نشریه برتر جهان در زمینه مهندسی برق و الکترونیک را به خود اختصاص داده است. همچنین 6 نشریه برتر در زمینه مخابرات و مجلات برتر در بسیاری از زمینه های فنی دیگر نیز توسط این انجمن تولید می گردد.
علاوه بر این، IEEE دارای یک کتابخانه دیجیتال بسیار ارزشمند با بیش از 1،350،000 مستند به نام IEEE Xplore می باشد که در آن محتوای تمامی مقالات، مجلات، نشریات، کنفرانس ها و استانداردهای منتشر شده توسط این انجمن، قابل دسترسی می باشد.

انجمن ماشین های محاسب (ACM)

انجمن ماشین های محاسب قدیمیترین و بزرگترین انجمن علمی-آموزشی در زمینه علوم کامپیوتر در جهان می باشد. از سال 1947، این انجمن، محلی ارزشمند برای تبادل اطلاعات، عقاید و اکتشافات را فراهم آورده است و در حال حاضر با داشتن بیش از 75،000 عضو در بیش از یکصد کشور، در بسیاری از زمینه های صنعتی، علمی و دولتی عضویت می پذیرد.
ACM به خاطر جوایز ارزشمند و متعدد خود برای دستاوردهای علمی و حرفه ای در زمینه علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات، بسیار مشهور است.جایزه تورینگ معتبرترین جایزه ACM می باشد که به همراه مبلغ 100،000 دلار، هر سال به شخصی که فعالیت های ارزشمندی در زمینه کامپیوتر انجام داده باشد، تعلق می گیرد. بخش مالی این جایزه توسط شرکت اینتل پرداخت می گردد.
از دیگر فعالیت های مهم ACM، می توان به انتشار بیش از 40 مجله در زمینه های گوناگون کامپیوتر و فناوری اطلاعات اشاره کرد که به افراد متخصص کمک می کند که مسائل و دستاوردهای روز فناوری را با هم در میان بگذارند. مهمترین نشریات ACM عبارتند از :
– ارتباطات ACM : این ماهنامه، که نخستین مجله بین المللی معتبر علمی در حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات و همچنین مشهورترین نشریه ACM می باشد، در سال 1957 میلادی، به منظور برقراری راهی برای تبادل ایده ها و نتایج تحقیقات اعضای ACM پدید آمد. هر ماه، این مجله آخرین یافته ها و نوآوری ها در زمینه تکنولوژی کامپیوتر که توسط پدیدآورندگان آن ها نوشته می شود را به خوانندگان خود عرضه می کند.
– کامپیوترها در سرگرمی (CIE) : این مجله، بازه وسیعی از مباحث نظری و عملی برنامه های کاربردی کامپیوتر در زمینه های گوناگون مرتبط با سرگرمی را، تحت پوشش قرار می دهد. آخرین تحولات در زمینه نرم افزار، سخت افزار و خط مشی های تجاری که تغییری در زمینه بهبود و یا خلق ایده های نوین در این حوزه را سبب گردیده اند، معرفی می گردند. مهمترین زمینه هایی که در این نشریه مطرح می گردند، عبارتند از: انیمیشن، سینمای دیجیتال، بازی ها، تلویزیون های تعاملی، اینترنت، فیلم، موسیقی، تصاویر سه بعدی و رباتیک.

انجمن های علمی ایران در حوزه فناوری اطلاعات

انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران (IAEEE)

انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران با داشتن متجاوز از 8000 عضو در کشور و 20 شعبه در استان های مختلف بزرگترین انجمن علمی در حوزه فناوری اطلاعات به شمار می رود. این انجمن با گرایشهای قدرت، الکترونیک، مخابرات، کنترل، کامپیوتر، مهندسی پزشکی و حوزه های مرتبط با آن ها تشکیل شده است.
به منظور ارتقاء سطح علمی مهندسین ارجمند برق والکترونیک ومهیا نمودن فضایی بهتر برای فعالیت علمی وتخصصی ایشان پیشنهاد شده و با توجه به حجم کار وزمان زیادی که اجرای این تصمیمات می طلبید ، این انجمن به کمیته هایی تخصصی تقسیم گردید. این کمیته های تخصصی شامل کمیته استاندارد ، کمیته رتبه بندی ، کمیته آموزش ، کمیته نشریه و کمیته احراز ارشدیت می باشد .
این انجمن دارای 5 نوع عضویت اصلی می باشد :
عضویت پیوسته : هیات موسس انجمن و کلیه افرادی که حداقل دارای درجه کارشناسی در یکی از رشته های برق ، الکترونیک ، ویا یکی از رشته های وابسته باشند .
عضویت وابسته : افرادیکه حائز شرایط ذیل باشند می توانند به عضویت وابسته انجمن در آیند .
کلیه افرادی که دارای درجه کارشناسی در سایر رشته های مهندسی و یا علوم پایه بوده و حداقل به مدت 5 سال به نحوی سابقه کار حرفه ای در یکی از رشته های برق و الکترونیک داشته باشند. می توانند بصورت اعضاء وابسته انجمن پذیرفته شوند.
عضویت دانشجوئی : کلیه دانشجویانی که در رشته های برق و الکترونیک به تحصیل اشتغال دارند و حداقل سه چهارم از واحد های تخصصی خود را گذ رانده باشند.
عضویت افتخاری :شخصیتهای ایرانی و یا خارجی که مقام علمی آنها در زمینه های برق و الکترونیک حائز اهمیت خاص باشد ویا پیشبرد اهداف انجمن کمکهای ارزنده ای ارائه نموده باشند .
عضویت حقوقی:اشخاص حقوقی فعال در زمینه مربوط به فعالیت انجمن می توانند با تصویب هیات مدیره انجمن به عضویت پیوسته انجمن پذیرفته شوند.

انجمن انفورماتیک ایران (ISI)

انجمن انفورماتیک ایران را می توان قدیمی ترین انجمن علمی کشور در حوزه فناوری اطلاعات نامید. فکر تأسیس انجمن انفورماتیک ایران از سال ١٣۵۶ به وجود آمد و متعاقب آن اساسنامه ای برای انجمن تدوین و پیشنهاد شد.
انجمن دارای حداقل شش کمیته برای عضویت، انتشارات، سخنرانیها و کنفرانسها، آموزش، فعالیتهای علمی و فنی و روابط عمومی می باشد که.عضویت در کمیته های انجمن افتخاری است.
اعضای انجمن بر شش نوعند:
عضو عادی : شخص حقیقی دارای درجه لیسانس یا بالاتر در انفورماتیک (یا یکی از رشته های وابسته به تشخیص کمیته عضویت) و یا درجه لیسانس همراه با حداقل سه سال سابقه کار مفید در زمینه انفورماتیک با تأیید کمیته عضویت انجمن.
عضو برجسته: شخص حقیقی دارای حداقل پنج سال سابقه عضویت عادی در انجمن، خدمات ارزنده در کمک به پیشبرد هدفهای انجمن و سوابق درخشان آموزشی، پژوهشی، علمی یا اجرائی در رشته انفورماتیک، با تأیید هیأت اجرائی انجمن.
عضو افتخاری: شخص حقیقی با سابقه فعالیتهای سازنده و کمکهای عمده در جهت پیشبرد هدفهای انجمن با تشخیص و دعوت هیأت اجرائی انجمن.
عضو وابسته:شخص حقیقی فعال در رشته انفورماتیک و کاربردهای آن (یا یکی از رشته های وابسته، به تشخیص کمیته عضویت انجمن). عضو وابسته می تواند بر طبق ضوابط آئین نامه ویژه ای به عضو عادی تبدیل شود.
عضو دانشجوئی:شخص حقیقی مشغول به تحصیل در یکی از دانشگاهها یا مراکز آموزش عالی معتبر داخل یا خارج کشور، با گواهی دانشکده یا دانشگاه مربوطه.
عضو حقوقی: مؤسسه یا سازمان علاقمند به کمک در جهت پیشبرد هدفهای انجمن، با تأیید کمیته عضویت انجمن.
در حال حاضر انجمن انفورماتیک ایران نزدیک به 1400 عضو حقیقی دارد که حدود 600 نفر از این مجموع (یعنی حدود 43 درصد) را اعضای دانشجویی تشکیل می دهند. اعضای انجمن، علاوه بر دریافت کارت عضویت، مشترک نشریه "گزارش کامپیوتر" نیز می گردند. همچنین جدیدترین اخبار انجمن، از جمله اطلاعات مربوط به کنفرانس ها و سمینارها از طریق پست الکترونیک به اطلاع تمامی اعضا می رسد. علاوه بر این، انجمن دارای 90 عضو حقوقی نیز می باشد که از حامیان مالی آن به حساب می آیند.
نشریه انجمن انفورماتیک ایران، "گزارش کامپیوتر" نام دارد که هر دو ماه یکبار چاپ می گردد و تاکنون نزدیک به170 شماره از آن منتشر گردیده است و در حال حاضر 85 کتابخانه مشترک این نشریه می باشند.

انجمن کامپیوتر ایران (CSI)

انجمن کامپیوترایران بامساعی جمعی ازدانشگاهیان با توجه به ضرورت افزایش مجامع تخصصی درزمینه کامپیوترشکل گرفت. هیئت مؤسس انجمن در سال 1372 تشکیل انجمن را پیگیری نمود و در تیرماه 1373 با برگزاری اولین مجمع عمومی و انتخاب هیئت مدیره انجمن تشکیل گردید.
مهمترین فعالیت این انجمن، برگزاری کنفرانس های سالانه انجمن می باشد که از سال 1374 تا سال 1384 جمعا 11 کنفرانس برگزار گردیده که یازدهمین کنفرانس انجمن بین المللی و 640 مقاله به آن ارسال گردیده بوده است.
از دیگر فعالیت های انجمن می توان به انتشار خبرنامه و نشریه ماهنامه نگاشت اشاره کرد که در مورد آخر لازم به ذکر است که آخرین شماره آن مربوط به آذرماه سال 1384 می باشد و از آن زمان تاکنون، به دلیل پاره ای از مشکلات مالی، شماره دیگری منتشر نگردیده است .

موانع و مشکلات :

متاسفانه با وجود گذشت بیش از 50 سال از ورود تکنولوژی کامپیوتر به کشور، انجمن های علمی این حوزه، هنوز جایگاه اصلی خود را نیافته اند و به اهداف خود دست پیدا نکرده اند.مهمترین مشکلی که این انجمن ها از آن رنج می برند، کمبود بودجه است و این یکی از مهمترین دلایلی است که باعث رکود این انجمن ها گردیده و آن ها را به سمت انحلال پیش می برد. چنانکه می بینیم هیچکدام ار آن ها دارای مکان مناسبی برای استقرار نیستند و نمی توانند خدمات ارزنده ای را به اعضای خود ارائه دهند که همین وضعیت باعث عدم رغبت دانشجویان به گرایش به سمت این انجمن ها شده است، چراکه امکان پیشرفت و ارتقای سطح علمی را می توانند در این انجمن ها بدست آورند. نهایتا ثمره این انجمن ها برگزاری چند کنفرانس موردی و انتشار مجلات بسیار اندک و آن هم به صورت نامنظم است. البته با وجود این مشکلات، این انجمن ها بعضا دارای کنفرانس ها و مقالات ارزشمندی نیز بوده اند اما این موارد پایدار نمی باشد.

دریافت متن کامل مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس