ایران بی‌نصیب از بازار یک تریلیون دلاری برون‌سپاری

گزارش دنیای اقتصاد از نخستین همایش برون‌سپاری:

ایران بی‌نصیب از بازار یک تریلیون دلاری برون‌سپاری

گروه کامپیوتر- نخستین همایش برون‌‌سپاری به منظور آشنایی بنگاه‌های خصوصی و دولتی با اهمیت برون‌سپاری در اقتصاد جهانی و ضرورت تدوین متدلوژی برون سپاری در ایران، توسط شرکت تحقیقات و توسعه صادرات نرم‌افزار و سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما نصراله جهانگرد دبیر‌شورای عالی اطلاع‌رسانی در این همایش یک روزه در خصوص اهمیت برون‌سپاری در گسترش کاربرد ICT و توسعه گفت: در بازار اقتصاد دنیا توسعه ارتباطات و مدیا (رسانه‌های‌ جدید) عامل مهم توسعه و رشد است.

جهانگرد افزود: برون‌سپاری راهی جدید در ارتقای مهارت‌ها و بازارهاست و در هر کار برون‌سپاری به ازای هر دلار خرج شده ارزشی معادل 45/1دلار ایجاد می‌شود که از این مبلغ 12/1دلار سهم آمریکایی‌ها و 33سنت سهم هندی‌ها است. وی با اشاره به اینکه در سال 2006 حجم بازار برون‌سپاری به یک‌تریلیون دلار خواهد رسید، گفت: میزان صرفه‌جویی شرکت‌ها ناشی از برون‌سپاری از 7/6میلیارد دلار (2003) به 9/20میلیارد دلار (2008) خواهد رسید همچنین سهم کشورهای جهان‌سوم از بازار برون‌سپاری به 60میلیارد دلار (2008) خواهد رسید.

به گفته دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی در آمریکا در فاصله سال‌های 2000 تا 2010 حدود 22میلیون شغل ایجاد می‌شود که میزان مشاغل ایجاد شده در اثر برون‌سپاری 317هزار است، ضمن اینکه میزان شغل به هند ارسال شده در حدود یک‌درصد مشاغل جدید و بالغ بر 220هزار شغل پیش بینی می‌شود.

جهانگرد با اشاره به اینکه امروزه بسیاری از فعالیت‌ها از جمله فعالیت‌های حساس و مهم سازمان‌ها برون‌سپاری می‌شوند و عرضه‌کنندگان خدمات برون‌سپاری نیز شرکت‌های مختلف از کوچک تا بزرگ هستند، خاطرنشان کرد: پیچیدگی نیازها اغلب باعث هماهنگی و همکاری عرضه‌کنندگان خدمات با یکدیگر می‌شود و این پیچیدگی پیش‌بینی تحولات را برای عرضه‌کنندگان دشوار کرده است.

وی با اشاره به تاثیرات مثبت برون‌سپاری در زمینه‌های ایجاد اشتغال، درآمد ارزی، افزایش سطح مهارت و تخصص نیروی کار، انتقال فناوری، جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و گسترش بازار داخلی افزود: در صورت وجود راهبرد مشخص و تلفیق آن با اهداف توسعه‌ای برون‌سپاری کمک ذی‌قیمتی به توسعه خواهد داشت.

وی هند را پیشتاز برون‌سپاری دانست و گفت: این کشور هم‌‌اکنون دارای 18درصد سهم از بازار جهانی و دارای نرخ رشد 54درصدی در فاصله 2003 تا 2004 است و برای سال 2008، 54میلیارد دلار و برای سال 2012، 148 میلیارد دلار صادرات برای این کشور پیش‌بینی می‌شود. وی افزود: فیلیپین، چین، مالزی، ویتنام، بنگلادش، آفریقای جنوبی، غنا، سنگال، کنیا، جامائیکا و همچنین برخی کشورهای اروپایی مانند روسیه، مجارستان، چک و رومانی نیز در این زمینه فعال محسوب می‌شوند.

جهانگرد در خصوص موانع برون‌سپاری در کشور گفت: ذهنیت سنتی در ارجاع کار به غیر، حل نشدن مشکل «حمایت از دارایی‌های فکری شرکت‌‌های خارجی»، زیرساخت در حال توسعه، مشکلات مربوط به تحریم اقتصادی آمریکا مهم‌ترین موانع توسعه برون‌سپاری در ایران به شمار می‌روند.

ضرورت استراتژیک برون‌سپاری

دکتر کیانی مدیرعامل شرکت فرا نیز در ادامه این همایش گفت: برون‌سپاری از لحاظ استراتژیک ضرورت دارد و با توجه به شتاب فراوان تغییر، باید به عنوان یک استراتژی اساسی برای استفاده از فرصت‌های عصر حاضر مورد توجه قرار گیرد.

وی سازمان‌های امروزی را برای بهره‌مندی از فرصت‌های زودگذر عصر حاضر ناچار به ایجاد ساختار منعطف و بهره‌مندی از امکانات بیرون از سازمان دانست و گفت: سازمان‌ها از طریق برون‌سپاری تا حد ایجاد سازمان‌های مجازی قادر به انجام وظایف جدیدتر با سرعت بیشتر و ریسک کمتر می‌شوند و می‌توانند مدت زمان تحقق ایده تا فروش را به حداقل برسانند.

ژوزف بهنامی مدیر توسعه محصول سازمان مدیریت صنعتی نیز با اشاره به برون‌سپاری اشتباه بنگاه‌های ایرانی گفت: برون‌سپاری در صورتی که به اشتباه صورت گیرد موجب افزایش هزینه‌ها و پرسنل و انجام دوباره‌‌کاری و در نهایت مقبولیت نیافتن برون‌سپاری در مجموعه می‌شود. وی وجود مکانیزم اجرایی را برای واگذاری کارها به بیرون لازم دانست و گفت: پس از انجام برون‌سپاری باید به مدیریت، نظارت و نگهداری روابط برون‌سپاری توجه شود.

معصومی مشاور سازمان مدیریت صنعتی نیز به معرفی کلیات متدلوژی برون‌سپاری پرداخت و در خصوص مشکلات و موانع آن گفت: بنگاه‌ها هزینه‌های فعلی خود را نمی‌شناسند و نمی‌دانند چه مقایسه‌ای باید میان وضعیت هزینه‌ها قبل و بعد از برون‌‌سپاری انجام شود و از طرفی ترس از اینکه کسی نتواند کارها را بهتر از خودشان انجام دهد موجب عدم تحقق برون‌سپاری می‌شود.

وی در خصوص اقدامات آغازین در برون‌سپاری فعالیت‌ها گفت: تصمیم اولیه مدیریت به برون‌سپاری، تشکیل تیم ارزیابی، تخصیص صنایع، تعیین دلایل استراتژیک برون‌سپاری، تعیین سیاست‌های کلان، بررسی آثار استراتژیک، ارزیابی ریسک و تعیین مدل تصمیم از اقدامات اولیه مورد نیاز برای برون‌سپاری برشمرده می‌شوند.

در ادامه دکتر شاه محمدی مشاور ارشد سازمان مدیریت صنعتی به چگونگی انتخاب فعالیت‌ها برای برون‌سپاری و انتخاب ارائه دهندگان خدمت پرداخت.

همچنین فیض‌آبادی مشاور سازمان مدیریت صنعتی در خصوص انتقال فعالیت‌ها پس از برون سپاری به سخنرانی پرداخت و گفت: بعد از برون سپاری باید به منظور انتقال فعالیت‌‌ها ابتدا شورای عالی نظارت راه‌اندازی و تیم ارتباطات تشکیل شود و با برنامه‌ریزی برای انتقال، مهندسی مجدد، انتقال کارکنان، انتقال دارایی و انتقال ارائه خدمت صورت گیرد و بعد از انتقال فعالیت‌‌ها، مدیریت روابط باید آغاز شود. در ادامه این همایش مهندس ناصری مدیر عامل شرکت ثنارای در خصوص تجارت خارجی برون‌سپاری در حوزه فناوری اطلاعات به سخنرانی پرداخت و کارشناسان شرکت‌‌های ساپکو، شرکت بوتان و شرکت برق منطقه‌ای تهران تجارب برون سپاری خود را ارائه کردند.

برون سپاری راه گریز‌ناپذیر

همچنین دکتر سپهری راد دبیر شورای عالی انفورماتیک به ارائه تجارب داخلی برون سپاری از دید دولت به عنوان کار فرما پرداخت و گفت: کلید حل بسیاری از مشکلات دولت‌ها برون‌سپاری است زیرا موجب کوچک شدن دولت، افزایش بهره‌‌وری و کیفیت، کاهش فساد اداری و کاهش هزینه‌های دولت و ایجاد اشتغال می‌شود.

سپهری راد برون‌سپاری را لازم دانست و گفت: استاندارد کردن کار، تعریف دقیق کار و نتیجه آن، ارجاع مناسب کار، نظارت و تحویل‌گیری دقیق کار از عوامل موفقیت برون سپاری برشمرده می‌شوند. وی در ادامه با اشاره به نبود آمار دقیق از موفقیت پروژه‌ها در کشور گفت: شواهد کار شناسی نشاندهنده بالا بودن نرخ شکست پروژه‌ها در کشور است زیرا پروژه‌‌ها در دولت بدون بررسی کارشناسی صورت می‌گیرد.

وی افزود: تعریف پروژه‌‌ها در قالب یک طرح کلان و جامع صورت نمی‌گیرد و در تعریف پروژه‌‌ها نیز از مشاوره آگاه استفاده نمی‌شود. وی ارجاع نامناسب، نظارت نادرست و ایرادهای تحویل گیری را از دیگر مشکلات اجرای پروژه‌ها در کشور عنوان کرد و افزود: مشکلاتی پس از اجرای پروژه‌‌ها نیز وجود دارد که عدم آمادگی برای پذیرش نتایج، عدم آموزش کافی نیروی انسانی، عدم سازمان دهی مناسب و عدم توجه به پشتیبانی بعدی از جمله این مشکلات هستند.

دبیر شورای عالی انفورماتیک در پایان گفت: برون سپاری فعالیت‌‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات گزیر‌ناپذیر است و عمده مشکلات ناشی از بلوغ ناکافی دستگاه در حوزه پروژه‌های فاوا است. وی در ادامه گفت: قانون‌مند کردن فرآیند تعریف و اجرای پروژه‌‌ها، راه حل مناسبی برای رفع این مشکل‌ها است.

در پایان نخستین همایش برون سپاری، میزگرد پاسخ و پرسش با حضور مدیر عامل ثنارای، معاون فنی دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی و مشاور ارشد سازمان مدیریت و مدیر توسعه محصول این سازمان و عضو هیات مدیره شبکه مشاوران مهندسی و مدیریت ایران تشکیل شد.این همایش یک روزه با حضور مهندس ریاضی معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارت ICT برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس