اینترنت ماهواره‏ای چطور کار می‏کند

دسترسی به اینترنت از طریق ماهواره،
چنان سرعتی به نقل‏و انتقالات شما می‏دهد که باور کردنی نیست.

دسترسی به اینترنت از طریق ماهواره، یک دسترسی مافوق سریع است که با استفاده از یک آنتن بشقابی می‏تواند سرعت نقل و انتقالاتِ شما را به 400 کیلوبیت در ثانیه برساند. این عدد را با 4 یا 5 کیلو‏بیت در ثانیه‏ای که از طریق دسترسی تلفنی با آن می سوزید و می‏سازید، مقایسه کنید تا متوجه شوید که اینترنت ماهواره‏ای، چه موهبتی است!

اگر فکر می‏کنید دست‏تان به یک اینترنتِ پهن‏باند نمی‏رسد و یا شب‏ها خواب آن را می‏بینید، چون نمی‏توانید مشترک یک خط اینترنت دیجیتالی شوید، پس باید فکر یک اینترنتِ پهن‏باند را از سرتان بیرون کنید، سخت در اشتباه هستید. چرا که اینترنت ماهواره‏ای می‏تواند همان راه‏حل نهایی باشد. در واقع اگر بتوانید از بالای پشت‏بام منزل یا محل کار‏تان، جنوب آسمان را به خوبی و بدون هیچ مانعی مشاهده کنید، می‏توانید از یک دسترسی ماهواره‏‏ای برای انتقال دادن و پیاده کردن فایل‏های حجیم چند صد مگابایتی و یا دیدن فیلم‏های ویدیویی و یا سیر و سیاحت صِرف در اینترنت استفاده کنید. هرچند این راه حل از نظر سادگی و ارزان قیمتی به پای اینترنت دیجیتالی نمی‏رسد، اما برای بعضی‏ها بهترین و تنها راه‏حل محسوب می‏شود.
اما قبل از ورود به بحث اصلی، باید بدانید که:
l می‏توانید با سرعت 400 کیلو‏بیت در ثانیه به پیاده کردن و یا به اصطلاح دانلود فایل‏ها بپردازید. تنها برای ارسال یا انتقال دادن نیاز به یک مودم آنالوگ خواهید داشت که سرعت خیلی پایینی دارد.
l ازطرف دیگر ماهواره‏های دو طرفه‏ای نیز وجود دارند که هم برای ارسال به کار می‏روند و هم برای دریافت. در نتیجه نیاز به مودم آنالوگ از بین می‏رود و امکان انتقال‏دادن اطلاعات شما را تا سرعت 200 کیلو بیت در ثانیه فراهم می‏آورد.
اینترنت ماهواره‏ای دقیقاً مثل تلویزیون‏های ماهواره‏ای است: ماهواره‏ای مدام به دور مدار زمین می‏گردد و در همین حال امواج داده‏ای را به سمت یک آنتن بشقابی که بالای پشتِ‏بام‏تان قرار دارد، ارسال می‏کند. آنتن بشقابی هم داده‏ها را با سرعت 400 کیلو‏بیت در ثانیه یا بیش‏‏تر به یک مودم مخصوص ماهواره‏ای که به کامپیوترتان وصل است، مخابره می‏نماید.
حتماً دقت کرده‏اید که حرفی در مورد سرعت ارسال به میان نیاوردیم. درحال حاضر، سرویس‏های ماهواره‏‏ای برای دریافت داده از سمتِ شما به یک مودم آنالوگ احتیاج دارند. وقتی تقاضای بازدید از یک سایت را می‏دهید، سرعت انتقال این درخواست به سرعت مودمِ فعلی شما بستگی خواهد داشت. طراحی این سرویس به خاطرآن بوده که هزینه‏هایش سر به فلک نزنند!
وقتی همه‏ی این‏ها تکه‏ها را کنار هم بگذارید، طرز کارش به این ترتیب خواهد بود: با استفاده از مودم، شماره تلفن کارگزار اینترنت خود را می‏گیرید و به او وصل می‏شوید. برای بازدید از یک سایت، روی یک لینک کلیک می‏کنید تا یک سایت دیگر را ببینید. نرم‏افزاری که در کامپیوترتان دارید، یک کپه‏ی داده‏ای را به تقاضای‏تان ضمیمه می‏کند. در عوض درخواست کردن مستقیم فایل از میزبانِ وِب، درخواست‏تان به مرکز عملیاتِ شبکه‏ی سرویس ماهواره‏ای می‏رود که در روی زمین قرار دارد. سپس این مرکز، آن صفحه‏ی وب را درخواست می‏کند. میزبانِ وب نیز صفحه‏ی درخواستی را به مرکز عملیات شبکه‏ی ماهواره‏ای ارسال می‏کند، و سپس آن صفحه را به ماهواره مخابره می‏نماید تا آن را به سمت آنتن بشقابی شما بفرستد. آنتن بشقابی، صفحه‏ی وب را از طریق مودم ماهواره‏ای به کامیوترتان می‏رساند، و همه‏ی این ماجرا در عرض کم‏تر از یک ثانیه.

اشکالات بالقوه
تمام این مراحل به تعلّل ختم می‏شوند، یعنی یک تاخیر قابل توجه، بین زمانی که کلیک می‏کنید تا زمانی که داده را دریافت می‏نمایید.
این تاخیر ناشی از آن است که تقاضای‏تان از جانب کامپیوترتان و از طریق مودم ابتدا به مرکز شبکه‏ی ماهواره‏ای فرستاده می‏شود، و از آن‏جا به میزبان وب می‏رسد. سپس به مرکز شبکه‏ی ماهواره‏ای باز می‏گردد، و آن‏وقت 25000 کیلومتر مسافت را تا ماهواره طی می‏کند و مجدداً به جانبِ آنتن بشقابی فرود می‏آید.
به همین جهت، نباید زیاد این تأخیرات را به دل بگیرید!
اما اگر کاربران دیگری نیز مثل شما به همین سرویس ماهواره‏ای روی آورند، میزانِ تداخل‏تان کاهش خواهد یافت، زیرا پهنای باند ماهواره بین همه سَرشکن می‏شود.
ماهواره فقط یک مقدار مشخص پهنای باند دارد که می‏تواند آن را بین متقاضیان تقسیم نماید. منتها، سیستم‏های ماهواره‏ای دوسَره، که نیاز به مودم آنالوگ برای مخابره‏ی زمین به هوا ندارند، پهنای باند بسیار عریض‏تری دارند- پهنایی به وسعت 5/1
مگابیت در ثانیه از هوا به زمین، و 200 کیلوبیت در ثانیه از زمین به هوا.

اینترنت از فضای بی‏کران
اینترنتِ هوایی چقدر خرج دارد: برای شروع احتیاج به یک کامپیوتر مبتنی برپنتیوم، ویندوز ایکس‏پی، حداقل یک مودم 6/56 کیلوبیت در ثانیه‏ای، و 128 مگابایت حافظه خواهید داشت. آنتن بشقابی به یک کابل متصل شده و به مودم ماهواره‏ وصل می‏گردد، و سپس از طریق یک کابل یو‏اس‏بی یا یک کارت پی‏سی‏آی به کامپیوترتان متصل می‏گردد.
معمولاً برای آنتن بشقابی- که مخصوص این کار است- و مودم یک مبلغ سالیانه باید پرداخت کنید. اما برطبق ساعات برخورداری‏تان از اینترنت، هرماه باید هزینه‏ی اشتراک خود را بپردازید، مثلاً فلان مبلغ به ازای 25 ساعت در ماه.
بهتر است مثل تلویزیون‏های ماهواره‏ای، اجازه دهید که خودِ فروشنده، تجهیزات آنتن و مودم را نصب و تنظیم نماید.
به محض نصب و تنظیم آنتن بشقابی، نرم‏افزار مربوطه را نصب می‏کنید و شرکتی که نمایندگی خدمات ماهواره‏ای را برعهده دارد، متعهد می‏گردد که دسترسی شما به اینترنت را فراهم آورد، آن‏هم یا از طریق یک مودم ماهواره‏ای پی‏سی‏آی (که داخل کامپیوترتان نصب می‏شود)، یا یک مودم ماهواره‏ای مبتنی بر یواس‏بی.
در مورد کامپیوتر‏های کتابی باید از شرکت نماینده سؤال کنید که آیا برای آن‏ها، مودم کارتی سراغ دارند یا نه، که احتمالاً جواب‏شان نیز مثبت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس