بزرگترین ستاره کهکشان راه شیری چند برابر خورشید است؟

بزرگترین ستاره

بزرگترین ستاره کهکشان راه شیری چند برابر خورشید است؟

بزرگترین ستاره جهان چه ستاره‌ای است و چه تعداد خورشید را می‌توان درون این چنین ستاره‌ای قرار داد؟ برای یافتن بزرگترین ستاره کیهان، باید تمامی آنها را رصد کنیم. اما ما تاکنون حتی ستاره‌های کهکشان راه شیری خودمان را هم به طور کامل رصد نکرده‌ایم! در کهکشان راه شیری بیش از 100 میلیارد تا حتی یک تریلیون ستاره ممکن است وجود داشته باشد. تعداد کهکشان‌های عالم هم عددی به همین بزرگی است. پس قابل درک است که چرا تا به حال ستاره‌شناسان نتوانسته‌اند تمامی کهکشان‌ها و ستاره‌های عالم را رصد کنند.

با این وجود می‌توان بزرگترین ستاره موجود را شناخت. اما قبل از آن باید بدانیم که منظور از بزرگترین چیست. آیا منظورمان درخشان‌ترین ستاره است؟ یا بزرگترین از نظر حجمی؟ و یا حتی جرمی؟ ستاره‌هایی که جرم بیشتری دارند، معمولا چگالی‌شان کمتر است و بنابراین حجم بیشتری اشغال می‌کنند.

بزرگترین ستاره

ستاره YU Scuti

احتمالا تصور شما نیز از بزرگی، همان حجم یک ستاره و فضایی که اشغال می‌کند، است. حجیم‌ترین ستاره‌ای که تا به حال شناسایی شده و مورد قبول اکثر ستاره‌شناسان است، ستاره UY Scuti نام دارد. این ستاره تنها حدود 10 برابر خورشید ما جرم دارد، ولی 340 هزار بار درخشنده‌تر از آن است. با اینکه جرمش خیلی زیاد نیست، اما چون چگالی UY Scuti بسیار کمتر است، باید 850 خورشید را به خط کرده و پشت سر هم قرار دهیم تا قطر این ستاره غول‌پیکر را بتوان پر کرد! تصور کنید که اگر این ستاره به جای خورشید در آسمان قرار می‌گرفت، سیارات عطارد، زهره، زمین، مشتری و حتی زحل درونش جای می‌گرفتند!

بزرگترین ستاره

مقایسه اندازه ستاره UY Scuti و خورشید!

با اینکه تا همین مقدار هم تصور چنین بزرگی از یک ستاره بسیار سخت است، اما هر چند وقت لیست بزرگترین ستاره‌های کهکشان ما به روز می‌شود و احتمالش بسیار زیاد است که تا مدتی دیگر ستاره‌ای بزرگتر از UY Scuti نیز کشف شود!

1395-08-18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *