به تماشای بزرگترین ابرماه 30 سال گذشته بنشینید

بزرگترین ابرماه

به تماشای بزرگترین ابرماه 30 سال گذشته بنشینید

دوربین‌های خود را آماده کنید! منتظر باشید تا کمتر از دو هفته دیگر به تماشا و عکاسی از بزرگترین ابرماه بپردازید که در تقریبا 70 سال می‌توان شاهد آن بود. این ابرماه در تاریخ 24 آبان، 14% بزرگتر و 30% روشن‌تر از یک ماه کامل معمولی دیده می‌شود. چرا که در این تاریخ ماه در مدار بیضوی خود به دور زمین، به نزدیکترین فاصله خود تا ما رسیده است.

اگر می‌خواهید بدانید که چرا این ابرماه در میان ابرماه‌هایی که تا به حال مشاهده کرده‌اید، خاص‌تر است، دلیلش این است که ماه بیشتر از هر زمان دیگری به زمین نزدیک است. در واقع از بعد سال 1948 و تا سال 2034 میلادی، این بهترین فرصت برای دیدن ابرماهی با این بزرگی است.

24 آبان ماه، وعده دیدار با بزرگترین ابرماه 30 سال گذشته

از آنجایی که مدار ماه به دور زمین بیضوی است، در طول یک ماه قمری، در فواصل مختلفی از 356000 کیلومتر (حضیض مداری) تا 406000 کیلومتر (اوج مداری) نسبت به زمین قرار می‌گیرد. حال اگر شب چهاردهم ماه قمری، با حضیض مداری ماه در یک زمان اتفاق بیفتد، ماه بزرگتر از هر زمانی به نظر می‌رسد که به آن ابرماه گفته می‌شود.

بزرگترین ابرماه

در 24 آبان همین اتفاق میفتد و دو ساعت بعد از عبور ماه از فاصله کمینه‌اش با زمین، به صورت کامل دیده خواهد شد. اندازه ظاهری آن 33.5 دقیقه قوسی بوده و در فاصله‌ای برابر 356462 کیلومتر از زمین قرار خواهد گرفت.

بهترین زمان برای دیدن و بخصوص عکس‌برداری از این ابرماه به هنگام طلوع آن از سمت شرق است. چرا که به دلیل خطای انسانی و اینکه ماه در پس‌زمینه اشیای آشنایی چون کوه و درخت قرار می‌گیرد، بزرگتر از آن چیزی که هست به نظر خواهد رسید. پس علاوه بر آنکه بزرگترین ابرماه را داریم، خطای دید هم در چنین زمانی آن را بیش از پیش بزرگ خواهد کرد!

اگر ماه گذشته دیدن این پدیده را از دست دادید، فرصت این ماه را از دست ندهید! کافیست هنگام غروب خورشید، به مکانی بروید که بهترین منظره در جهت شرقی را داشته باشد و منتظر طلوع ماه و ثبت لحظات زیبایی از بزرگترین ابرماه سی سال گذشته باشید.

1395-08-17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *