ثبت شرکت ، چرا و چگونه ؟

ثبت شرکت

ثبت شرکت ، چرا و چگونه ؟

با گسترده‌تر شدن و پیچیده‌تر شدن روابط میان افراد در عصر حاضر، قوانین حاکم بر روابط و مناسبات میان افراد هم کم کم شکل منسجم‌تر و کامل‌تری به خود گرفته است.

بسیاری از امور که قبلا در روابط میان افراد به صورت فردی و آزادانه و بدون قاعده در جریان بود به تدریج تحت سیطره قوانین قرار گرفتند و شکل الزامی پیدا کردند و بسیاری از امور جاری جامعه در حوزه‌های بازرگانی، تجارت، خانوادگی و دیگر موارد از شکل فردی خارج شدند و تحت نظارت و حاکمیت دولت از طریق اعمال قوانین و مقررات قرار گرفتند.

ثبت شرکت ها  هم جزو یکی از همین الزامات قانونی است که قوانین و مقررات مخصوصی جهت آن وضع شده است.

اگر بخواهیم اشرافی کلی بر روند ثبت شرکت داشته باشیم مراحل کار به این صورت است که پس از اخذ مدارک هویتی متقاضی توسط موسسه نخستین ثبت و برابر اصل نمودن آن‌ها، اقدامات لازم از سوی موسسه جهت ثبت شرکت مورد تقاضا انجام شده و حداکثر پس از 14 روز کاری مدارک نهایی شرکت ثبت شده به همراه تمامی مستندات به متقاضی تقدیم می‌شود.

به گزارش ویرلن؛ البته لازم به ذکر است که ثبت شرکت به تنهایی مجوز فعالیت محسوب نمی‌شود و اخذ مجوز مربوطه بسته به موضوع شرکت و نوع فعالیت شرکت الزامی می‌باشد.

ابتدا 2 نوع از شرکت‌هایی که در ایران متقاضی بالایی برای ثبت دارند را نام می‌بریم:

 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت سهامی خاص

اولین سوالی که پیش می‌آید این است که سهامی خاص یا مسئولیت محدود؟

شما می‌توانید در دو قالب سهامی خاص یا مسئولیت محدود اقدام به ثبت شرکت کنید. تفاوت اصلی این دو شرکت در تعداد اعضای آن‌ها می‌باشد که در سهامی خاص حداقل 3 نفر و در مسئولیت محدود حداقل 2 نفر برای ثبت شرکت نیاز است.

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون این که سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد، فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت، مسئول قروض و تعهدات شرکت است.

شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص نوع دیگری از شرکت های تجاری است. برای ثبت شرکت سهامی خاص حداقل تعداد اعضا و یا سهام‌داران 3 نفر است. طبق باب سوم قانون تجارت با عنوان شرکت‌های تجاری، شرکت سهامی خاص به شرکتی گفته می‌شود که تمام سرمایه آن به هنگام تاسیس، منحصرا به وسیله موسسین آن تشکیل شده است.

نحوه انتخاب نام شرکت

 • نام شرکت باید خاص باشد چون هر شخص حقوقی مانند هر شخص حقیقی باید دارای نام باشد تا بتوانند آن را تشخیص دهند.
 • نام شرکت اغلب مرتبط با موضوع شرکت است برای مثال موسسه ثبتی حقوقی نخستین ثبت
 • در نام شرکت باید دقت شود که مشابه نام شرکت‌های ثبت شده نباشد در غیر این صورت نام‌های شما رد می‌شوند.
 • جهت دریافت مشاوره و راهنمایی‌های بیشتر به وبسایت مجموعه مراجعه نمایید.

پلمپ دفاتر

 •  کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی پس از ثبت شرکت جهت اظهار هزینه‌ها و درآمدهای خود به دفاتر پلمپ نیاز دارند.
 • دفاتر پلمپ به صورت دفتر کل و روزنامه می‌باشند که بر حسب کارکرد 50، 100 و 150 برگی هستند.
 • تمامی شرکت‌ها در صورتی که کارکردی داشته باشند جهت مشخص نمودن عملکرد مالی خود موظف به تکمیل این دفاتر هستند. عدم اخذ، تکمیل و ارایه این دفاتر باعث علی‌الراس شدن شرکت خواهد شد.
 • در صورتی که شرکت فعالیتی هم نداشته باشد جهت اعلام عدم فعالیت خود به دارایی، باید دفاتر پلمپ شده خود را به صورت سفید یا خالی به حوزه دارایی شرکت تسلیم نمایند.
 • علت نام‌گذاری این دفاتر، به نام دفاتر پلمپ به این دلیل است که کلیه صفحات این دفاتر در اداره مالیات و ثبت شرکت‌ها پلمپ می‌شوند.

ثبت برند

در آمریکا، اروپا و کشورهای توسعه یافته، موسسات بزرگی برای ثبت برند وجود دارد و در هر لحظه هزاران برند جدید در سراسر دنیا برای اشخاص حقیقی و حقوقی به ثبت می‌رسد.

حتی بسیاری از کمپانی‌های بزرگ دنیا برای هر یک از انواع محصولات یا خدمات جدید خود یک برند جدید ثبت می‌کنند، از این طریق تبلیغات هدفمند‌تری را برنامه‌ریزی کرده و همچنین از کپی‌رایت ایده و مدل کسب و کار خود بهتر محافظت می‌کنند.

اما در ایران شرایط کمی متفاوت است و متاسفانه برخی اشخاص حقیقی و حقوقی به اندازه کافی به ثبت برند خود اهمیت نمی‌دهند و همواره در معرض این خطر هستند که روزی مالکیت برند خود را از دست بدهند.

در مورد ثبت اختراع و ثبت ایده نیز شرایط همین گونه است و عدم ثبت آن‌ها، شرایط را برای سوءاستفاده‌ کلاه‌برداران فراهم می‌کند.

استعلام برند قبل از ثبت

برای ثبت برند یا علامت تجاری لازم است که قبل از آن استعلام برند صورت گیرد.

در مجموعه نخستین ثبت شما می‌توانید از طریق فرم استعلام برند، متوجه شوید که آیا برندی که قصد ثبت آن را دارید قبلا ثبت شده است یا نه.

به دلیل تنوع برندهای ثبت شده در ایران و خارج از ایران این امر بسیار حائز اهمیت است و به متقاضی، میزان درصد تایید علامت مورد نظر را اعلام می‌کند.

با استعلام برند قبل از ثبت می‌توان از اسامی، طرح‌ها و شکل‌های برندهایی که قبلا ثبت شده اند به همراه نوع کالا یا خدمات و طبقه ثبت شده در آن اطلاع پیدا کرد.

این امر موجب اطمینان خاطر متقاضی جهت ثبت علامت مورد نظر خواهد شد. همچنین این کار باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه به دلیل عدم رد برند خواهد گردید.

موسسه حقوقی نخستین ثبت به عنوان یکی از معتبرترین موسسات، مشاور و مجری تخصصی در زمینه ثبت شرکت ، ثبت برند و علامت تجاری، ثبت طرح‌های صنعتی و ثبت اختراعات و دیگر امورات ثبتی بوده و آماده ارائه خدمات به شما هموطنان گرامی و اتباع محترم دیگر کشورها می‌باشد.

متقاضیان و علاقه‌مندان می‌توانند جهت مطالعه اطلاعات آموزشی بیشتر در این زمینه و همچنین دریافت مشاوره رایگان علاوه بر مراجعه به وبسایت نخستین ثبت به نشانی www.nokhostinsabt.com با شماره تلفن ویژه 02188648389 نیز تماس حاصل نمایند.

پایان رپورتاژ آگهی /.

1396-06-12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *