جایزه نوبل اقتصاد 2016 به اولیور هارت و بنت هولمستروم اعطا شد

نوبل اقتصاد 2016

جایزه نوبل اقتصاد 2016 به اولیور هارت و بنت هولمستروم اعطا شد

برندگان جایزه نوبل اقتصاد 2016 معرفی شدند و این جایزه به طور مشترک به دو اقتصاددان انگلیسی و فنلاندی رسید. این دو اقتصاددان به دلیل کار بر روی نظریه قرارداد و تعیین چارچوبی برای تحلیل مسائل مختلف در طراحی قراردادها موفق به کسب جایزه نوبل شدند.

اولیور هارت (Oliver Hart) و بنت هولمستروم (Bengt Holmstrom) مشترکا و به خاطر تلاش‌هایشان برای تئوری قراردادها جایزه نوبل اقتصادی 2016 را دریافت کردند. نظریه قراردادها در خصوص اقتصاد کار، مدیریت مالی بنگاه‌ها و سازمان‌ها و تئوری سازمان کاربرد دارد. سیستم پرداخت بر اساس عملکرد، هزینه‌های قابل کاهش در بیمه و خصوصی سازی فعالیت‌های بخش عمومی از جمله کارهایی است که این دو اقتصاددان برای دستیابی به آن تلاش کرده‌اند.

هر دو برنده نوبل اقتصاد 2016 در دانشگاه‌های آمریکا تدریس می‌کنند

اولیور هارت 68 ساله متولد بریتانیا و استاد دانشگاه هاروارد آمریکا است و بنت روبرت هولمستروم فنلاندی نیز با 67 سال سن، در دانشگاه ام آی تی آمریکا تدریس می‌کند.

نوبل اقتصاد 2016

جایزه نوبل اقتصاد جزو جوایز رسمی نوبل محسوب نمی‌شود اما هر ساله به یاد آلفرد نوبل توسط بانک مرکزی سوئد به اقتصاددانان اهدا خواهد شد. اولین جایزه نوبل اقتصاد در سال 1968 به یان تینبرگن از هلند و رنجر فریچ از نروژ اعطا شد. تا سال 2014 میلادی 46 جایزه نوبل اقتصاد به 75 نفر رسید که بسیاری از این برندگان در زمینه اقتصاد کلان فعالیت می‌کردند. همچنین تاکنون 28 نفر از برندگان وابسته به دانشگاه شیکاگو بوده‌اند.

1395-07-19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *