خبرخوانی آسان با RSS


بابک احترامی – ماهنامه شبکه – اسفند ۱۳۸۳ شماره 52

اشاره :

در مورد RSS قبلاً صحبت کرده‌ایم.(ماهنامه شبکه- شماره 47 مقاله: خبر در نوک انگشتان شماRSS ( به قولی سرنام Really Simple Syndication و به قول کمی حرفه‌ای‌ترها سرنام RDF Site Summary است. ولی RSS سرنام هر چه باشد، پدیده‌ای است که امکان جمع‌آوری اطلاعات و اخبار را از سایت‌های مختلف فراهم می‌کند بدون این که مجبور باشید از این سایت به آن سایت سر بزنید. ویژگی RSS هم مثل بقیه تکنولوژی‌های خوب، در سادگی آن است: شبیه همان بولتن‌های خبری است منتها به شکل الکترونیک. امروزه اکثر سایت‌های وب مهم به این بولتن‌ها مجهز هستند، از وبلاگ‌های شخصی گرفته تا سایت‌های خبرگزاری‌های بزرگ دنیا. برای گرفتن این بولتن‌ها کافی است نرم‌افزار مناسب این کار را در اختیار داشته باشید و بولتن مورد نظر را مشترک شوید. شاید فکر کنید خواندن خبرها که کاری ندارد، به صفحه اصلی سایت می‌رویم و خبرها را می‌خوانیم. اما حالتی را در نظر بگیرید که بخواهید 50 سایت مختلف را ببینید و تازه معلوم نیست این سایت‌ها اصلاً خبر جدیدی داشته باشند یا نه. با RSS نیازی نیست به 50 تا سایت سر بزنید. کامپیوتر شما به طور خودکار و با زمان‌بندی مشخص با این سایت‌ها تماس می‌گیرد و جدیدترین خبرها و اطلاعات را دانلود می‌کند. بنابراین، فقط از یک پنجره می‌توانید تمام اتفاقات روز را مشاهده کنید. بدین ترتیب هم در وقت‌تان صرفه‌جویی کرده‌اید، و هم در این همه اطلاعات اضافی که در وب وجود دارد گرفتار نشده‌اید.

طلاعات بیشتر

RSS یا Atom

شما چرا خودتان را درگیر اختلافات تکنولوژی بکنید؟
جدال بین Atom و بولتن‌های قدیمی RSS یکی از کسالت‌آورترین جنگ‌های استانداردها در تاریخ وب است. ولی از آنجا که از این به بعد شما هم درگیر این مسأله خواهید شد، بد نیست از جریان آگاه شوید.
RSS زودتر از Atom به وجود آمد. تقریباً پنج سال پیش بود که این پدیده به عنوان استاندارد بولتن‌های خبری در وب پذیرفته شد و از آن زمان تا همین چند وقت پیش زیاد تغییر نکرده بود. ولی Atom به عنوان فرمت جدید خبرهای بولتنی آمد تا جایگزین RSS شود Atom . زمانی خودش را بالا کشید که گوگل آن را به عنوان استاندارد منتخب خود برای مجموعه بی‌پایان سایت‌های Blogger پذیرفت. در حالی که RSS تحت کنترل فقط یک گروه قرار داشت،Atom استاندارد بازی است که هرکس می‌تواند چیزی به آن اضافه کند. طرفداران هر دو سیستم از این که عدم هماهنگی دو فرمت موجب جداشدن جامعه وبلاگ‌نویس و خبررسانی شده شکایت دارند.
ولی این تفاوت برای شما به عنوان یک کاربر عادی چه تأثیری دارد؟ عملاً هیچ. هر دو یک کار می‌کنند. و تمام ابزارهای خوب گردآوری خبر هر دو فرمت را می‌توانند بخوانند. کاربر نهایی در واقع هیچ فرقی را احساس نمی‌کند. البته درست است که به لحاظ فنی و هر کدام نقاط مثبت و منفی خاص خود را دارند، ولی این هیچ ارتباط مستقیمی به کار شما ندارد.

انتشار و جمع‌آوری

RSS به دو شکل ایفای نقش می‌کند: وقتی که خودتان اطلاعاتی دارید که می‌خواهید منتشر کنید و در اختیار دیگران قرار دهید، کار <نشر> یا syndication را انجام می‌دهد و زمانی که بخواهید اطلاعاتی را به دست آورده و مورد استفاده قرار دهید، کار <گردآوری> یا aggregation را برعهده می‌گیرد. ابتدا به نقش گردآوری RSS می‌پردازیم و بعد توضیح می‌دهیم که چگونه بولتنی خبری درست کنید که دیگران بتوانند بخوانند.
هیچ‌کس نیاز ندارد هر روز تمام خبرهای دنیا را بخواند، بلکه هر کسی بسته به علاقه، شغل، یا وظیفه‌ای که دارد فقط بعضی از خبرها را می‌خواند. برای این منظور به یک ابزار گردآوری احتیاج داریم که بتواند به طور خودکار به سراغ سایت‌هایی برود که به اشتراک آنها درآمده‌ایم.

شکل 1- برنامه FreeDemon جذاب‌ترین تجربه کار با RSS را برای شما رقم می‌زند
ابزارهای گردآوری در بازار و اینترنت فراوان یافت می‌شود، هم رایگان و هم غیررایگان، هم مستقل و هم الحاقی (از جمله Newsgator که برای 2003Outlook طراحی شده است). یکی از این برنامه‌هاFeedDemon نام دارد که نسخه آزمایشی آن از نشانی
www.shabakeh-mag.com/download قابل دریافت است. این برنامه، یکی از همین ابزارهای گردآوری اخبار است که به صورت مستقل کار می‌کند و غیررایگان است.
بعد از دانلود و نصب برنامه، آن را به اجرا درآورید. تعدادی از مشهورترین سایت‌های خبری از قبل در این برنامه معرفی و به صورت تمیز و مرتبی دسته‌بندی شده‌اند. مثلاً تازه‌های تکنولوژی را از سایت Register نقد فیلم‌ها را از Smart Popcorn دریافت می‌کند. برای شروع، روی اسم یکی از سایت‌ها کلیک کنید تا فهرست تازه‌ترین اطلاعات آن را در ستون وسط ببینید. سپس روی هر موضوعی که نظرتان را جلب کرده کلیک کنید تا کل خبر در ستون سمت راست نشان داده شود.

راهنمای قدم به قدم

کدام ابزار گردآوری خبر از همه بهتر است‌

درست است که ماFeedDemon را خیلی دوست داریم، ولی برنامه‌های دیگری هم وجود دارند :

SharpReader
www.sharpreader.com
این برنامه رایگان است و ظاهری شبیه به Outlook Express دارد. به راحتی می‌توان با آن در اینترنت گشت زد، یعنی به عنوان مرورگر نیز قابل استفاده است.

NewsGator
www.newsgator.com
برنامه‌ای الحاقی که داخل Microsoft Outlook می‌نشیند و امکان مشاهده نامه‌ها و خبرهای پست‌شده را به طور همزمان برای شما فراهم می‌سازد.

‌Bloglines
www.bloglines.com
روی وب کار می‌کند. پس بنابراین رابط کاربری آن خیلی آزاردهنده است. ولی خوبی آن این است که از هر کجای دنیا و با هر کامپیوتری می‌توانید به خبرهای خود دست پیدا کنید.

ابتدا گزیده اخبار

خیلی بد می‌شد اگر مجبور بودیم بعد از خواندن تمام یک خبر تازه متوجه بشویم که به آن خبر علاقه داشته‌ایم یا نه. بسیاری از سایت‌ها چکیده خبرها را در بولتن‌های RSS قرار می‌دهند و بسیاری دیگر عکس‌ها و تصاویر را حذف می‌کنند و یک سری از سایت‌ها، خلاصه خبرها را با جمله‌بندی متفاوتی روی RSS می‌گذارند. خوبی این خلاصه‌ها این است که مستقیم به سراغ همان خبری می‌روید که علاقه دارید بدانید، نه این که ابتدا به صفحه شروع سایت بروید و از آنجا تازه نگاه کنید ببینید خبر جدیدی وجود دارد یا نه. اگر قابلیت RSS فقط در همین یک مورد بود، باز هم بی‌نهایت به درد می‌خورد (در واقع بسیاری از مردم فقط به دنبال همین یک چیز هستند).
ولی قابلیت‌های RSS فراتر از این چیزها است. از آنجا که برنامه گردآوری خبر به تمام اطلاعات دسترسی دارد، این امکان فراهم است که در میان آنها جستجو کرده و آن چه را شما خواسته‌اید برای‌تان بیاورد. اتفاقاFeedDemon برای این منظور بسیار مناسب است. یکی از امکانات این برنامه به نامWatches ، که در میانه‌های ستون سمت چپ می‌توانید پیدا کنید، به همین منظور تدارک دیده شده است. با کلیک راست روی این آیکون، گزینه New Watch را انتخاب کنید. ویزاردی ظاهر می‌شود که می‌پرسد به چه چیزی علاقه دارید. بعد از تعیین یک عنوان معنی‌دار برای جستجوی خود، کلید واژه‌هایی را در قسمت مربوطه تایپ کنید. مثلاً اگر بزنیدMicrosoft ، جدیدترین اطلاعات را درباره این شرکت به دست خواهید آورد که به ترتیب تاریخ مرتب می‌شوند. اگر کلید واژه‌ای دقیق‌تر را وارد کنید، مثلاTroy ، هر چه مصاحبه، نقد، و خبر در مورد فیلم Troy وجود دارد برای‌تان گردآوری خواهد شد.
از آنجا که دلیلی ندارد همه مردم فهرستی کامل از سایت‌های سینمایی را در برنامه خود داشته باشند، نوع خاصی از ابزارهای گردآوری خبر به وجود آمده‌اند که کار جستجو را برای شما انجام می‌دهند. سایت‌های چونFeedster.com امکاناتی دارند شبیه به Google که در میان سایت‌های مورد‌حمایت خود به جستجو می‌پردازند. با این تفاوت که به طور خودکار در فواصل زمانی مشخص جستجو را تکرار کرده و تازه‌ترین اطلاعات را در اختیار شما می‌گذارند.

شکل 2- بیشتر سیستم‌های مدیریت محتوا به طور خودکار فایلهای RSS را هنگام لود کردن اطلاعات جدید ایجاد می‌کنند. یکی از این برنامه‌های WorldPress است که می‌توان آن را از این آدرس دانلود کنید.

اطلاعات بیشتر

شکارچی خوب وب

از ابزارها بهتر استفاده کنید

خیلی‌ها وسوسه می‌شوند که درباره هر چیزی و هر کسی خبر جمع کنند، اما این کار زیاد هم خوب نیست،چون آخرش چیزی نمی‌ماند جز یک عالم خبر و حرف و حدیث. تا بیایید تمام خبرها و اطلاعات رسیده را بخوانید، موقع بروز شدن می‌شود و روز از نو و روزی از نو. دوباره باید خبرهای جدید را بخوانید. به جای جمع کردن همه نوع خبر، فقط در سایت‌هایی مشترک بشوید که اطلاعات ارزشمند و قابل توجهی دارند و به تدریج سایت‌های کم‌استفاده را از فهرست خود پاک کنید.

برای تفکیک و دسته‌بندی اطلاعات، از هر ابزاری که برنامه در اختیارتان گذاشته استفاده کنید. حتی شاید بهتر باشد سایت‌های کم اهمیت‌تر را در یک دسته جمع کنید تا همچنان قابل جستجو باشند، ولی هر دفعه که برنامه را اجرا می‌کنید بی‌جهت حجمی از اطلاعات را به کامپیوترتان سرازیر نکنند. برای این منظور، ابزار جستجو بهترین یار شما خواهد بود. در این راستا، سرویس اینترنتی Bloglines خیلی خوب است. با این سرویس می‌توانید با اطمینان کامل به دنبال (مثلاً) آخرین خبرها درباره دادگاه مایکروسافت بگردید، بدون این که میان هزاران خبر رنگارنگ سردرگم شوید

عطش خبر

برای یافتن و خواندن بولتن‌ها دو روش عمده وجود دارد. روش اول که بسیار بدیهی‌ به نظر می‌رسد این است که به سراغ سایت مورد نظر رفته و به دنبال قسمت بولتن خبری آن سایت بگردید. رایج‌ترین راه برای نشان دادن این بولتن‌ها، نمایش دکمه نارنجی رنگ کوچکی است که عبارت XML روی آن نوشته شده، ولی بعضی سایت‌ها هم مستقیماً یک لینک متنی (غالباً با نوشته‌ای به صورت RDF یا (Atom را برای این منظور نمایش می‌دهند. مثلاً روی سایت ماهنامه شبکه به نشانی www.shabakeh-mag.com علامت RSS تعبیه شده است. در برنامهFeedDemon و بسیاری دیگر از برنامه‌های غیررایگان گردآوری خبر، وقتی URL صفحه اصلی سایت را به برنامه می‌دهیم، خودشان قسمت بولتن را پیدا و به فهرست اضافه می‌کنند. ولی اگر چنین نشد، فکر نکنید آن سایت بولتن خبری ندارد. خوب نگاه کنید تا پیدایش کنید.
در هر برنامه‌ای، اضافه کردن بولتن به فهرست بولتن‌هایی که برای خود تهیه کرده‌اید به شیوه متفاوتی انجام می‌شود. بعضی برنامه‌ها، از جمله NewsGator ، به طور خودکار به منوی محتوایی اینترنت اکسپلورر (منویی که با کلیکِ راست ظاهر می‌شود) اضافه می‌شوند. بعضی دیگر، از کاربر می‌خواهند که خودش لینک را انتخاب کند و به صحنه بیاورد. در این برنامه‌ها کافی است روی لینک مربوطه کلیکِ راست کرده و با انتخابShortcut ، گزینه New Feeds را باز کنید. درFeedDemon ، این قسمت در منوی File گزینه New آمده است. با انتخاب گزینه I will add the URL of this newsfeed آدرس مربوطه را در کادر مقابل بنویسید یا بچسبانید. بعد از تعیین نام برای این بولتن جدید، روی دکمه‌های OK کلیک کنید تا به صفحه اصلی برنامه برگردید.
تنها موردی که باید دقت داشته باشید این است که ببینید سایتی که مشترک آن شده‌اید محدودیتی در تعداد دفعات دسترسی به خبرها گذاشته است یا نه. به عنوان نمونه، Slashdot نمی‌گذارد بیشتر از حد معینی در هر ساعت به خبرهایش دسترسی پیدا کنید.

راهنمای قدم به قدم

حرف را بیرون بکشید

برای تولید بولتن‌های خود به ابزار مدیریت محتوا احتیاج دارید.
‌Blogger
www.blogger.com
این سایت برای هر account از استاندارد Atom استفاده می‌کند. این سرویس را می‌توانید در خود سرور Blogspot میزبانی کرده یا به فضای وب خودتان بکشانید تا هیچ اختلاف زمانی بین سایت و سرویس‌های‌تان نیفتد.

MovableType
www.movabletype.org
یکی از آسان‌ترین وسایل تبدیل سایت به بولتن. به تمامtemplate ها دسترسی کامل دارید و می‌توانید از هر فرمتی استفاده کنید.

بولتن‌نویسی‌

اگر بخواهید در سایت وب خود قابلیت RSS را بگنجانید، هیچ نیازی به سرور آنچنانی یا نرم‌افزارهای گران‌قیمت ندارید. تقریباً تمام ابزارهای وبلاگ‌سازی و مدیریت محتوا می‌توانند بدون هیچ زحمتی برای شما RSS تولید کنند. هر وقت اطلاعات جدیدی را به سایت خود پست کنید، بولتن شما به طور خودکار در یک فایل جداگانه بروز خواهد شد. مثلا
www.movabletype.org یکی از سایت‌هایی است که سرویس وبلاگ‌نویسی ارائه می‌دهد. این سایت با استفاده از نام‌هایی چون index.xml خدمات RSS را به وبلاگ‌ها اضافه می‌کند.
با این که هیچ وقت لازم نیست به کد بولتن وبلاگ خود مراجعه کنید (مگر در مواقعی که بخواهیدtemplate ها را تنظیم کنید)،اما اگر بخواهید می‌توانید کد را ببینید و بخوانید. اگر قبلاً با HTML کار کرده باشید، تگ‌های آشنایی را خواهید دید (از جمله و که هر قسمت از اطلاعات ارسال شده را به فرمی درمی‌آورند که برنامه گردآوری خبر بتواند به صورت خبرهای تفکیک شده دسته‌بندی کند). هیچ نگران نشوید اگر به نظرتان عجیب می‌آید. اصلاً لازم نیست خودتان کاری بکنید. از هر برنامه‌ای که برای مدیریت محتوا استفاده کنید،template ها درست و کامل کار خواهند کرد. تنها جای دشوارش این است که باید با زدن چند تیک بگویید که چقدر از اطلاعات را می‌خواهید بیرون بفرستید.

وقت عمل

همه این مطالب را می‌توانیم به‌طور رایگان از طریق سایت Blogger امتحان کنیم بدون این که به برنامه خاصی احتیاج پیدا کنیم. گرفتن Account در این سایت رایگان است و هرکدام یک سرویس Atom دارند (نمی‌خواهیم زیاد دقیق بشویم، برای همین فعلاً فرض کنید Atom همان RSS است). برای شروع، به سایت www.blogger.com رفته و یک account برای خود بگیرید. بعد از این کار، یک چیزی امتحانی وارد کنید مثلاً (test test test) و بعد آن را لود کنید. اگر بلاگ شما در آدرس http://test.blogspot.com مستقر شده باشد، آدرس بولتن شما می‌شود http://test.blogspot.com/atom.xml .تنظیمات داخلی Blogger به شما این امکان را می‌دهند که انتخاب کنید تمام خبر نمایش داده شود یا فقط 255 کاراکتر اول آن.

http://www.shabakeh-mag.com/Articles…aspx?n=1001163

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس