خزندگان غول پیکر دنیای وب

اگر وب سایتی با بیش از 10 یا 20 هزار بازدید روزانه دارید و محتوای با مزیت نسبی تولید میکنید تصور نکنید این فقط کاربران و موتورهای جستجو هستند که سایت شما را زیر و رو میکنند.
اگر دامنه (domain) کوتاه و با مسمایی ثبت کرده اید و حتی وب سایتی بر روی آن نیست فکر نکنید فقط دلالان دامین هر از گاهی به آدرس شما سر میزنند. در واقع اینترنت یک آکواریوم پر از برندها (نام های تجاری) و وب سایتهای مختلف است و عده ای از بیرون و برخی از داخل این فضا، حرکات شما را تعقیب و نظاره میکنند.

شرکت Cnet را اغلب با سایتهای download.com و mp3.com میشناسید. بد نیست نگاهی بیاندازیم به استراتژیها و روند حرکت این شرکت:

Cnet در اولین موج تشکیل شرکتهای دات کام از کسب و کار اصلی خود که سخت افزار و متمرکز بر محصولات کمپانی IBM بود شروع به فعالیت در حوزه وب نمود. به راحتی از مجموعه کارهای cnet میتوان فهمید که مدیرانش به کارهای محتوایی و آموزشی، که به تعبیری طاقت فرساترین کارهای محیط وب برای یک بنگاه اقتصادی می باشند، بسیار متمایل می باشند. سایت اصلی شرکت حاوی حجم انبوهی از مطالب، عکسها و فیلمهای آموزشی در حوزه های متفاوت است. از طرز کار کردن با یک دوربین دیجیتالی گرفته تا مقایسه تصویری و مشخصات ریز دو لپ تاپ جدید از HP و Toshiba ! در موارد دیگر نیز این طاقت فرسا بودن فعالیت های انجام شده در Cnet مصداق دارد. در سایتهای download.com و mp3.com نیز روشهای قدیمی آرشیو نمودن فایلها بصورت کتابخانه ای (File Library) در مقابل روشهای مدرن و ابداعی جدید مانند File Sharing که به مراتب انرژی و هزینه کمتری را به سرویس دهنده تحمیل مینماید، بصورتی نخ نما جلوه می کند.

اگر پشتوانه مالی قوی این شرکت نبود رهایی از بحران دات کام که در دهه نود گریبانگیر شرکتهای اینترنتی شده بود به هیچ عنوان میسر نمی شد. در سال 2000 ارزش سهام این شرکت (NASDAQ: CNET) در "بازار نزدک" تا حد 40 دلار افت کرده بود و با شروع سیاستهای جدید تبلیغات تحت وب شرکت، امید به بهبود وضعیت میرفت ولی شاید cnet جزو شرکتهایی بود که اینکار را زود شروع کرده بود! چراکه بحران تا اواسط سال 2002 تشدید شد، جایی که سهام این شرکت به کف باور نکردنی 62 سنت رسید!
در این زمان تبلیغات تحت وب آرام آرام به طوفانی جدید برای شرکتهایی که دیگر بر روی بیلبوردها و تیزرهای تلوزیونی آرام و قرار نمیگرفتند تبدیل شد که شاید بتوان گفت گوگل کاتالیزور و شتاب دهنده ای برای این روند بود. cnet بخوبی از این فرصت استفاده نمود و با پتانسیل قویٍ ترافیک هدفمندش خود در سایتهای مختلف خود، توانست سهمی از بودجه تبلیغاتی شرکتها را به خود اختصاص دهد. تبلیغاتی که اصولا به شرکتهای متمول و لوکس تعلق میگیرند و امکانات خاصی نظیر استریمهای ویدیویی و امکانات آموزشی بصورت متفاوتی از گوگل جلوه مینمایند. به گفته سایت اینترنت نیوز "cnet ماشینی شده است که بازدید کنندگان را به مشتریان واقعی تبدیل مینماید"
از یک نکته نیز غافل نشویم که روش خاص تبلیغاتی cnet هزینه های زیادی نظیر هزینه پهنای باند وسیع و سخت افزارهای گران قیمت مالتی مدیا می طلبید که ارزان شدن این خدمات با پیشرفت اینترنت و تکنولوژی بسیار ثمربخش و موثر واقع شده است.

از اواسط سال 2002 تا کنون سهام این شرکت روند صعودی داشته است و حالا به بیش از 24 برابر افزایش پیدا کرده است. با این حال سه شنبه گذشته (25 اکتبر 2005) با پیروزی cnet در دعوایی با گوگل بر سر سایت news.com بار دیگر تحلیلگران "نزدک" سهام این شرکت را "فوق العاده ارزشمند" توصیف کردند که باید انتظار رشد بیشتری را از آن داشت.

آقای جعفری یکی از این تحلیلگران میگوید "بازار سهام اکنون دارد مزد رشد حجمی و محتوایی cnet را به خوبی به سهامداران پرداخت مینماید." آقای جعفری چندی پیش در مرز 10 دلار نیز سهام cnet را ارزشمند توصیف کرده بود. تحلیلگر دیگری (که بطور تصادفی او هم ایرانیست!) خانم صفا رشتچی است که میگوید "رشد گردش کار و سود خالص این شرکت مدیون تلاش پیگیرش در دستیابی به حوزه ی بازیها و سرگرمیهای اینترنتی بدست آمده است. جایی که cnet به مخاطبان گسترده ای دست یافته است" اشاره ایشان به مجموعه های gamespot.com، mp3.com و tv.com میباشد.

آخرین اطلاعات خبر از خریداری سایت metacritic.com که فعال در زمینه سرگرمی های اینترنتی است را به مبلغ اعلام نشده ای در ماه آگوست سال جاری میدهد. این سایت با 170 هزار بازدید کننده یکتا (unique visitor) در ماه که رقم بسیار بزرگی نیز محسوب نمیشود، نشان از پویایی این شرکت دارد و هنوز به نظر میرسد خزنده ای غول پیکر چشمان خود را به اتفاقات این محیط دوخته است.
نوشته: عماد هنرپرور
Emad@ICTna.ir
ناشر: ICTna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس