درمان خشکی چشم با روش های خانگی و گیاهی | ستاره

درمان خشکی چشم با روش های خانگی و گیاهی

خشکی چشم به علت کاهش یا فقدان اشک در چشم ایجاد می شود. عواملی همچون محیط، دارو و سن می توانند در ایجاد چنین شرایطی تاثیر بگذارند. در این مقاله قصد داریم به معرفی روش های خانگی و گیاهی برای درمان خشکی چشم بپردازیم. با ما همراه باشید.

خشکی چشم چیست؟

سندرم خشکی چشم زمانی روی می‌دهد که مواد مرطوب کننده سطح چشم یعنی اشک، دیگر به اندازه کافی ایجاد نشود. از عوامل ایجاد خشکی چشم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
علائم خشکی چشم عبارتند از: 

  • تار شدن دید
  • ایجاد ناراحتی در زمان استفاده از لنز
  • تولید بیش از حد اشک
  • سوزش، قرمزی و درد چشم
  • احساس وجود شن یا ریگ در چشم
  • عدم تولید اشک
  • خستگی چشم
  • ایجاد ترشحات چسبناک در چشم
  • حساسیت به نور

راه های درمان خشکی چشم

حال که بطور خلاصه با علت و علائم این عارضه آشنا شدید، در ادامه شما را با راه های درمان خشکی چشم با استفاده از روش های خانگی و گیاهی آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

درمان خشکی چشم

شستشوی مکرر پلک

افراد مبتلا به خشکی چشم تمایل دارند که به طور مداوم چشم خود را بمالند، که این کار سبب ایجاد التهاب خواهد شد. یکی از راه های درمان خشکی چشم شستشوی مرتب پلک‌ها می‌باشد. بدین منظور برای تسکین خارش چشم و حفظ سلامت چشم، توصیه می‌شود که پلک‌های خود را مطابق دستور زیر چند بار در روز شستشو دهید.
۱. چند قطره شامپو بچه را بر روی نوک انگشتان خود بریزید.
۲. چشمان خود را بسته و به آرامی پلک‌های خود را ماساژ دهید.
۳. با استفاده از آب ولرم، چشم‌های خود را کاملا بشویید.
۴. این کار را یک یا دو بار در روز انجام دهید.راحت‌ترین روش برای درمان خشکی چشم، استفاده از کمپرس گرم می‌باشد. گرما سبب افزایش گردش خون در چشم شده و به ایجاد اشک کمک می‌کند. همچنین این کار به تسکین سوزش چشم نیز کمک خواهد کرد.
۱. یک پارچه تمیز را در آب داغ خیسانده و سپس آب اضافی آن را بگیرید.
۲. این پارچه را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی پلک‌های خود قرار دهید. دقت کنید که بیشتر از ۱۰ دقیقه نشود. اگر گرمای پارچه از بین رفت، می‌توانید دوباره آن را گرم کنید.
۳. در پایان، چشمان خود را با آب ولرم بشویید.
۴. از این درمان حداقل دو بار در روز استفاده کنید تا علائم خشکی چشم برطرف شوند.
نکته: برای استفاده از کمپرس، دمای ۴۲ درجه سانتیگراد مناسب می‌باشد.درمان خشکی چشم با روغن کرچکاستفاده از روغن کرچک به کاهش علائم خشکی چشم کمک می‌کند. ریسینولئیک اسید موجود در این روغن نوعی ضد التهاب بوده که به کاهش خارش، سوزش و درد ناشی از خشکی چشم کمک می‌کند. همچنین این روغن برای کاهش تبخیر اشک نیز مفید می‌باشد. مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از قطره چشمی این روغن در درمان اختلال عملکرد و التهاب غدد میبومین (سباسه) که یکی از عوامل ایجاد خشکی چشم می‌باشد، موثر است. به منظور استفاده از روغن کرچک برای درمان خشکی چشم:
۱. با استفاده از قطره چکان، یک قطره روغن کرچک خالص را در چشم خود بریزید.

۲. این کار را دو بار در روز انجام داده تا به رطوبت چشم و کاهش قرمزی آن کمک کند.

خشکی چشم می‌تواند به علت کمبود اسید‌های چرب ضروری به ویژه اسید‌های چرب امگا ۳ ایجاد شود. امگا ۳ به کاهش التهاب و افزایش تولید اشک کمک می‌کند. علاوه بر این این اسید‌های چرب جزء مهمی از مولکول‌های چربی بوده که برای حفظ سلامت چشم مفید می‌باشند. بدین منظور می‌توانید برای درمان خشکی چشم از غذاهای حاوی امگا ۳ استفاده کنید. غذا‌های غنی از امگا ۳ عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *