در چه شرایطی روزه دار در ماه رمضان می‌تواند آب بنوشد؟ | ستاره

در چه شرایطی روزه دار در ماه رمضان می‌تواند آب بنوشد؟

خوردن آب در ماه رمضان تنها در بعضی از شرایط اضطراری ممکن است، ضمن این که بعد از خوردن آب روزه شما باطل خواهد بود، ولی نیازی به دادن کفاره نیست. همچنین اگر در ماه رمضان باشید باید تا وقت افطار از خوردن و آشامیدن مجدد امساک کنید.

 عکس لیوان آب آیا می‌دانید اگر در حین روزه‌داری تشنگی بر شما چیره شد و نگران سلامتی‌تان شدید چه باید بکنید؟ اگر آب بخورید روزه‌تان باطل است؟ آیا کفاره هم باید بدهید؟ اصلاً آیا می‌توانید آب بخورید؟ ستاره نظر مراجع تقلید در این باره را جویا شده است.تنها در دو صورت خوردن آب در ماه رمضان ممکن خواهد بود؛
۱. روزه‌دار مبتلا به بیماری عطش باشد و نتواند روزه را ادامه بدهد. در این صورت می‌تواند به اندازه‌ای که عطشش برطرف شود آب بنوشد.
۲. روزه‌دار دچار عطش مستولی و مفرط شود به طوری که به حالت اغما برسد. در این صورت هم می‌تواند به اندازه‌ای که از این حالت خارج شود آب بنوشد.
در این دو حالت روزه‌دار می‌تواند بعد از رفع تشنگی روزه خود را ادامه بدهد، اما باید بعداً روزه خود را قضا کند، ولی کفاره روزه بر او واجب نمی‌شود؛ بنابراین تنها در دو حالت بالا اگر در حین روزه‌داری آب بخورید تنها قضای روزه برای شما واجب می‌شود و نباید کفاره بدهید.آیت‌الله خامنه‌ای:آیت‌الله مکارم شیرازی:آیت‌الله سیستانی: آیات عظام خمینی، گلپایگانی، صافی، تبریزی، بهجت و فاضل لنکرانی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *