دشان: یواخیم لو کلی باخت تا اینکه بالاخره برنده شد

خبرورزشی: دیدیه دشان سرمربی تیم ملی فرانسه باید از قرعه‌ای که نصیب تیمش در مرحله گروهی رقابت‌های جام جهانی‌ افتاده راضی باشد. این تیم که حالا یکی از مدعیان قهرمانی جام جهانی‌ محسوب می‌شود به نسبت رقابت‌های یورو 2016 پخته‌تر شده و شاید به راحتی فرصت‌ها را از دست ندهد. دشان البته دردسر شیرینی هم به نام انتخاب 23 بازیکن نهایی دارد چون می‌داند در هر پستی بیش از 3 یا 4 بازیکن سطح بالا دارد. او روز گذشته در گفت‌وگویی که با اکیپ داشته درباره این شرایط صحبت کرده است.

* در مرحله انتخابی جام جهانی، تیم ملی فرانسه در برهه‌ای از زمان به مشکل برخورد ولی در نهایت از حضور در پلی‌‌آف گریخت و مستقیم راهی جام جهانی‌ شد. چطور می‌شود برای یک تورنمنت، تیم یکدست و بالانسی انتخاب کرد؟

اردویی که ما در ماه مارس خواهیم داشت آخرین اردو قبل از این است که بخواهم فهرست نهایی تیم ملی فرانسه را برای جام جهانی‌ اعلام کنم. البته منظورم این نیست که قرار است در چنین اردویی از بازیکنان تست بگیرم یا اینکه بی‌خیال یکسری موارد شوم و آنها را کنار بگذارم. اعتقادات خودم را دارم. می‌دانم شرایط چطور پیش می‌رود، می‌دانم همکاری بازیکنان چطور بهتر می‌شود ولی نمی‌خواهم خودم را در یک سیستم زندانی کنم. پس به زمان نیاز دارم و تنها زمانی که بازیکنان را در اختیار دارم تا این خواسته‌هایم را پیاده کنم از پایان ماه می ‌تا ابتدای ماه ژوئن است. آن زمان است که می‌توانم روی ساختار تیم کار کنم‌؛ یعنی حداقل سه هفته.

* در جام جهانی‌ 2014، تیم ملی فرانسه در شرایطی به آلمان در یک چهارم نهایی باخت که تیم مستعدی نشان می‌داد. حالا 4 سال بعد از آن، تیم ملی فرانسه قوی‌تر شده است؟

این رقابت‌ها چالشی‌تر خواهد بود‌؛ رقبای ما متفاوت‌تر هستند و گروه‌مان هم همین طور. اگر به آخرین اردوی ما دقت کرده باشید متوجه می‌شوید نیمی از آنها در رقابت‌های یورو حضور نداشته‌اند. در بین آنها، از 24 نفر فقط 8 نفر تجربه حضور در جام جهانی‌ را داشتند. من بازیکنان جوان زیادی را به تیم دعوت کرده‌ام چون آنها قابلیت لازم برای رقابت در سطح ملی و بین‌المللی را به دست ‌آورده‌اند. با این حال نمی‌شود در چنین سطحی دست روی دست بگذاریم. باید به خودمان سختی بدهیم، تجربه به دست بیاوریم تا درک بهتری نسبت به تورنمنت‌های مهم به دست بیاوریم.

* نگران این نیستید تعدادی از بازیکنان ملی‌پوش، خسته و کسل به اردوی آماده‌سازی تیم ملی برسند؟

به غیر از چند نفری که در طول فصل، مقطعی را از دست داده‌اند، بقیه بازیکنان خسته به اردوی تیم می‌رسند. به هر حال وقتی فهرست تیم ملی را منتشر می‌کنم هنوز یک هفته از رقابت‌های لیگ در فرانسه، اسپانیا و ایتالیا مانده و فینال جام‌های حذفی در انگلیس، آلمان و فینال لیگ قهرمانان اروپا هم برگزار نشده است. این موارد ریسک مصدومیت را بالاتر می‌برد. درست مثل قبل از شروع رقابت‌های یورو تصویری دقیق از هر بازیکنی که به تیم ملی دعوت می‌شود، طراحی می‌کنیم: اینکه در فصل 2018-2017 چند دقیقه بازی کرده و تعداد مسابقاتی که انجام داده، چند تا بوده است. از طرفی به عنوان مثال بازیکنانی که درگیر فینال لیگ قهرمانان اروپا باشند را از حضور در اولین مرحله اردوی آماده‌سازی معاف می‌کنیم.

* در مرکز زمین تیم ملی فرانسه، رقابت بسیار شدیدی وجود دارد که…

(سؤال را قطع می‌کند). این فشردگی فقط مربوط به میانه زمین نمی‌شود!

* درست است ولی با حضور کانته، پوگبا، متوئیدی، تولیسو، ربیو، باکایوکو و یا انزونزی، ترافیک سنگین است. این موضوع به ضرر شماست یا به چشم یک فرصت غنی به آن نگاه می‌کنید؟

برای من یک فرصت ایده‌آل است‌؛ ضمن اینکه شکایتی هم ندارم اگر قرار باشد از بین کلی بازیکن سطح بالا در تمام پست‌ها، بازیکنان مد نظرم را انتخاب کنم. خب حالا همه می‌دانند بازیکنان سطح بالای بسیاری داریم ولی فهرست نهایی فقط گنجایش 23 نفر را دارد و بیشتر هم نمی‌شود. پس در انتخاب بازیکن باید معیارهای متفاوتی را مد نظر قرار دهم‌؛ عملکردشان در طول فصل و همچنین راندمان‌شان در بازی‌های قبلی تیم ملی فرانسه. البته هدف این است این بازیکنان همیشه بتوانند مؤثرترین نمایش گروهی را در زمین اجرا کنند. فهرست نهایی حاصل تفکر بسیار بسیار طولانی است.

* یک مربی ملی، بازیکنانش را خیلی کم در اختیار دارد. چطور می‌توانید کاری کنید این بازیکنان همان راندمان باشگاهی یا بالاتر از آن راندمان را در تیم ملی نشان دهند؟

بحث این نیست که این بازیکنان را تحت فشار بگذاریم. در باشگاه، حتی در بزرگترین باشگاه‌ها، توقعات بسیار بالاست ولی در سطح ملی این توقع و انتظارات هنوز هم بیشتر است. این موضوع نقطه عطفی برای بهترین بازیکنان است. در تیم ملی تغییر سطح حس می‌شود و فضای متفاوتی هم حاکم است. برای من داستان این‌گونه است که به خودم می‌گویم بازیکنان در باشگاه‌هایشان هر سه روز یک بار بازی می‌کنند. حالا دیگر می‌ماند مدیریت کردن این بازیکنان‌؛ من همیشه با بازیکنانم در ارتباط هستم. آنها می‌دانند تاریخ بازی‌های ملی را روی تقویم‌شان باید با رنگ قرمز مشخص کنند. زمانش که برسد به اردوی تیم ملی دعوت می‌شوند ولی خیلی خوب می‌دانند باید تمام تلاش‌شان را بکنند تا دوباره به این اردو برگردند.

* برای انتخاب 23 نفر نهایی برای جام جهانی، چطور تصمیم می‌گیرید؟ در آخرین اردو؟

هرکس سرگرمی خاصی با انتخاب فهرستش دارد. من هم یکسری چیزها پیش خودم دارم که بقیه نمی‌دانند‌؛ خب همین چیزها من را به انتخاب بازیکنان مد نظرم می‌رساند و تصمیمم را می‌گیرم. فهرست من X، Y، Z و 23 حرف الفبا نیست بلکه حاصل دیدی کلی نسبت به شرایط است‌. الزاماً هم قرار است فهرست من فهرستی از 23 نفر بهترین‌ها باشد‌؛ بازیکنانی می‌آیند که گروهی قوی را تشکیل دهند، چه در عرصه فوتبال و چه در عرصه انسانی.

* شما به تازگی قراردادتان با تیم ملی فرانسه را تا سال 2020 تمدید کرده‌‌اید. از چه چیزی در این پُست خوش‌تان می‌آید؟

تمدید قراردادم نشانه اعتماد رئیس فدراسیون به من بود. من هم مثل هر سرمربی دیگری با نتایجی که می‌گیرم قضاوت می‌شوم. تعریف از خود نباشد، فکر می‌کنم نتایج نشان می‌دهد ما پیشرفت کرده‌ایم. بهترین مثال برای این مورد هم یواخیم‌ لو است‌؛ قبل از اینکه جام جهانی‌ 2014 را با آلمان ببرد، کلی نیمه‌نهایی و فینال باخته بود.

* یعنی دل‌تان برای کار در باشگاه‌ها تنگ نشده است؟

برای اینکه وقت بیشتری با بازیکنانم داشته باشم، دلم تنگ شده است. باید خودمان را به تاریخ بازی‌های ملی عادت دهیم، زمانی که هر دفعه کمتر هم می‌شود. این پیراهن آبی-سفید- قرمز (اشاره به پرچم فرانسه) زیباترین چیزی بوده که در زندگی فوتبالی‌ام برایم رخ داده. حالا که سرمربی این تیم شده‌ام هم دلیلی ندارد نظرم را عوض کنم.

* و اگر نتایج تیم ملی فرانسه در روسیه بد رقم بخورد چه؟

راستش را بخواهید اصلاً به این موضوع فکر هم نمی‌کنم. دو ماه پیش، زنگ خطر برای‌مان به صدا درآمد. امروز ما یکی از مدعیان قهرمانی هستیم… به همراه کادر فنی، انرژی‌مان را روی آماده‌سازی جام جهانی‌ گذاشته‌ایم. با جدیت، فروتنی و کلی انگیزه به جام جهانی‌ می‌رویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *