دفن بی جواز 61 جان باخته در زلزله کرمانشاه

خبرگزاری ایرنا: مدیرکل مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی گفت: 61 تن از 521جانباخته زلزله کرمانشاه بدون جواز دفن شده اند.

دکتر مهرداد علی بخشی افزود: با توجه به بررسی اجساد معاینه شده در حادثه زلزله و نیز مصدومانی که به دلیل شدت جراحات وارده پس از بستری در شهرهای مختلف کشور فوت شده بودند، آمار نهایی متوفیات تا زمان اعلام گزارش ۵۲۱ تن است که 61 تن از جانباختگان ،متوفیاتی هستند که بدون جواز دفن ،تدفین شده بودند.
 

وی اضافه کرد: این 61 تن عمدتا مربوط به روستاهای زلزله زده کرمانشاه هستند که به دلیل تالمات شدید روحی و شرایط خاص منطقه، پیکرهای جانباختگان خود را بدون مجوز دفن کردند.
 

وی خاطر نشان کرد: از همان ابتدای وقوع زلزله از اولیاء متوفیات حادثه زلزله اخیر درخواست کرده بودیم تا برای حفظ حقوق قانونی جانباختگان و بازماندگان، از تدفین بدون صدور جواز دفن پزشکی قانونی خودداری کنند.
 

مدیرکل مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی گفت :پس ازحادثه زلزله در استان کرمانشاه، پزشکی قانونی بلافاصله در مناطق زلزله زده مستقر شد و برای جانباختگان این حادثه جواز دفن صادر شد.
 

وی تاکید کرد : به دلیل اینکه امکان داشت برخی از خانواده ها به دلیل تالمات روحی و آشنا نبودن با قوانین برخی از جانباختگان را دفن کرده باشند، کمیته ای در استان کرمانشاه تشکیل شد.
 

علی بخشی ادامه داد: این کمیته متشکل از نمایندگان حوزه بهداشت و درمان ، بخشداری ها ،شوراهای محلی ،ثبت احوال ،پزشکی قانونی و معتمدین محل بوده و نظارت آن هم بر عهده دادستان است.
 

وی اعلام کرد: با توجه به اطلاعات موجود و موارد بررسی شده از سوی این کمیته مواردی که به دنبال حادثه زلزله فوت کرده و بدون جواز دفن تدفین شده اند مشخص شد و توسط پزشکی قانونی برای آنها گواهی فوت صادر شد.
 

به گزارش ایرنا، تا کنون سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده است که شمار جانباختگان این زلزله 521 تن است و یک تن از آنها هنوز مجهول الهویه است.
 

زلزله ای به بزرگی 7.3 ریشتر ساعت 21 و 48 دقیقه شامگاه یکشنبه (بیست و یکم آبان ماه) استان کرمانشاه و مناطقی از عراق را لرزاند.
 

این زلزله در استان کرمانشاه حوالی ازگله در عمق 11 کیلومتری زمین روی داد.
 

شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که در بیشتر استان ها و برخی کشورهای منطقه نیز احساس شد.
 

براساس آخرین اطلاعات اعلام شده، تاکنون در این زمین لرزه بیش از 12 هزار نفر مصدوم شده اند و این زلزله به هفت شهرستان و یک هزار و 950 روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *