دکوراسیون خانه‌مان عجیب و غریب نیست!

حمیدفرخنژاد و همسرش فروزان جلیلیفر هم از آن خانوادههای مثالزدنیاند. یک زوج هنرمند که شاید کار دومی، کمتر به چشم آمده بود تا همین اواخر با قهوه تلخ. یکی از نکاتی که قهوه تلخ را بسیار متفاوت و برجسته میکرد طراحی صحنه و دکوراسیون آن بود که کار کسی نبود جز فروزان جلیلیفر.

 

آقای فرخنژاد، طراحی صحنه سریال«قهوه تلخ» خیلی مورد توجه قرار گرفته. شما چه نظری دارید؟

در سینمای ما دو مقوله وجود دارد که چندان جدی گرفته نمیشود. یکی مقوله کودک است و یکی طنز. در مورد کودک که میگویند مخاطب کودک است و نباید جدی گرفت و در کارطنز هم از کنار همه چیز راحت رد می شوند و ساده میگیرند. این یکی از معدود نمونههای کار طنز است که با همه چیز مثل یک کار جدی برخورد شده. این شامل دکوراسیون و طراحی صحنه هم می شود. یعنی کار جوری انجام شده که خیلیها فکر میکنند تمام صحنهها واقعا در یک کاخ فیلمبرداری شده. این در مورد بازار و تمام لباسها و صحنهها صدق میکند که نشان میدهد کارگردان و تهیهکننده به دنبال همچین منظوری بودند.

 

برای طراحی دکور و صحنه ها شما هم به خانم جلیلیفر مشورت میدادید؟

راستش نه. من خودم آنقدر سرم شلوغ است که فرصتی برای این کارها ندارم. نیازی هم نبود.

 

تا حالا سر دکورها هم رفتهاید؟

هیچوقت دکورها را ندیدهام. یک بار سر صحنه رفتم که آن صحنه هم در دکور نبود.

 

خانم جلیلیفر از چه منابعی برای مطالعه استفاده کردند؟

در خانه ما که کتاب زیاد است. ایشان هم به هر کتابی که فکر میکردند برای لباس و جزئیات تاریخی مراجعه کردند. من شاهد عکسهای مختلف و منابع اینترنتی که همسرم به آنها سر میزد، بودم.

 

این سلیقه هنری خانم جلیلیفر در زندگی شخصی شما هم تاثیرش را گذاشته، مگر نه؟

بله دیگر. با این تفاوت که دکور خانه برای زندگی واقعی طراحی میشود و ماندگار است، اما طراحی برای فیلم و سریال تاریخ مصرف دارد. دکوراسیون منزل ما کمی متفاوت  است؛ هم مدرن است و هم سنتی. بالاخره طراحها همیشه به منابع خوبی دسترسی دارند و همین میشود که کمد قدیمی و تلفن قدیمی و صندوق و بقیه چیزها توی خانه میآید. وقتی برای خرید میروند یک چیزهایی هم ممکن است برای خانه بگیرند.

 

این اتفاق برای شما ناخوشایند نیست؟

نه. صندلی قدیمی که چیز بدی نیست. اگر همسر آدم افسر اداره آگاهی باشد و بخواهد شک و تردیدهایش را توی خانه بیاورد یا در آزمایشگاه کار کند و میکروب بیاورد شاید سخت باشد!

 

شما هم در انتخاب دکوراسیون خانه دخالت میکنید؟

خیلــــــی وقتها انتخابهایمان با هم است. اما باید کنار آمد. یک چیزهایی را باید واگذار کرد. به خصوص وقتی که همسر آدم تجربه و منابعش بیشتر است. دکور خانه ما هم چیز عجیب و غریبی نیست.

 

سر کار قهوهتلخ با این حجم کار و سختی آن دچار مشکل نشدید؟

سه ماه اولی که دکورها را میساختند، صبح تا 10 شب سر کار بودند و طبیعتا خسته کننده بود. اما ما عادت داریم. مثلا وقتی من برای فیلم شب واقعه 6 ماه تهران نبودم. اگرچه به هر حال  این خستگی یکجورهایی توی زندگی خودش را نشان میدهد.

 

و در آخر میخواستیم بپرسیم که شما قهوهتلخ را دوست داشتید؟

همیشه گفتهام که مهران مدیری و اکیپاش نگاه خاصی به مقوله طنز دارند. این کار هم جای تبریک دارد. واقعیت تلخ این است که در کشور ما آستانه تحمل بعضی از آدمها پایین است و محیط در بعضی ازمواقع  یکجورهایی بسته است و اینها کار طنز را سخت میکند. با خیلی چیزها نمیشود شوخی کرد وحیطه تنفس تنگ است و همین باعث میشود که طنزها سطحی و سبک باشد. در همین فضای بسته و بیمدعی، مدیری سعی میکند کارهایش وجاهت طنز و حرف و بیان تازهای داشته باشند. در این وانفسا چنین تلاش و زحمتی واقعا محترم است. کاری که ما فقط ظاهرش را میبینیم و از ممیزیها، محدودیتها، دلگیریهایش  و تهدیدها بیخبریم. مدیری آدمی است که ثابت کرده روز به روز دارد بهتر میشود.

 

بالاخره نگفتید که کار را دوست داشتید یا نه.

من به عنوان دستاندرکار حرفهای سینما داور خوبی برای این قضاوت نیستم. مخاطب که راحتتر کار را میبیند و راحتتر قضاوت میکند باید کار را بپسندد که پسندیده و کار موفق بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *