دندان شیری چیست و چه وظایفی دارد؟ | ستاره

دندان شیری چیست و چه وظایفی دارد؟

هر کودک ۲۰ دندان شیری دارد که از ۶ ماهگی تا ۱ سالگی درمی‌آید و تا ۳ تا ۴ سالگی رشد می‌کند و بعد از آن در ۶ تا ۱۰ سالگی دندان‌های شیری ریخته و دندان‌های دائمی جایگزین آن می‌شوند. در این مقاله درباره دندان‌های شیری، وظایف دندان‌های شیری و نحوه مراقبت از این دندان‌ها توضیحاتی بیان شده است.

دندان‌های شیری برای نوزادان و کودکان اهمیت دارند. این دندان‌ها نه تنها برای سخن گفتن، خوردن و ظاهر کودک، بلکه برای هدایت دندان‌های دائمی و اینکه آ‌نها در موقعیت خود قرار گیرند، نیز دارای اهمیت هستند. همانطور که کودک در حال رشد است، دندان‌های دائمی نیز در دهان او رشد می‌کند، ولی زیر لثه باقی می‌ماند و آماده خروج می‌شود. به علت فشار دندان‌های دائمی به دندان های شیری، دندان شیری لق می‌شود و در نهایت می‌افتد. زمان افتادن دندان‌ شیری بسیار مهم است، زیرا باید فضای خالی برای خروج دندان‌های دائمی از لثه وجود داشته باشد.

یک نوزاد معمولاً بدون هیچ دندانی به دنیا می‌آید، ولی در یک نوزاد تازه متولد شده ۲۰ دندان شیری کاملاً تشکیل شده در زیر لثه وجود دارد این دندان‌ها به دندان‌های شیری معروف‌اند تا زمانی که در سن ۶ تا ۱۰ سالگی بیفتند و دندان‌های دائمی ظاهر شوند.

دندان شیری چیست و چه وظایفی دارد؟

دندان‌های شیری در سال اول تولد ظاهر می‌شوند. با گذشت زمان و در سن ۲/۵ تا ۳ سالگی، تمامی ۲۰ دندان شیری کودک بیرون می‌آید. ترتیب رویش دندان‌های شیری معمولاً به صورت زیر است:
دندان‌های سالم به کودک کمک می‌کند که براحتی غذا بخورد و غذا را بجود و صحبت کند. دندان‌هایی که از بین می‌روند می‌تواند توانایی غذا خوردن کودک را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه فرایند رشد و نمو کودک مختل شود. علاوه بر این یک دندان پوسیده می‌تواند، باعث عفونت شود و حتی به دندان دائمی که در زیر آن رشد کرده است هم آسیب وارد کند.به طور معمول هر کودک ۲۰ دندان شیری دارد که از ۶ ماهگی تا ۱ سالگی درمی‌آید و تا ۳ تا ۴ سالگی رشد می‌کند. وقتی دندان‌های دائمی شروع به جوانه زدن می‌کنند، دندان‌های شیری سست می‌شوند و می‌افتند. افتادن دندان‌های شیری از ۶ سالگی با جوانه زدن دو دندان جلویی سمت پایین شروع می‌شود. در سن ۱۰ تا ۱۳ سالگی یک کودک همه دندان‌های شیری‌اش را از دست می‌دهد. اولین دفعه‌ای که کودک را، باید نزد دندانپزشک برد، قبل از اولین جشن تولد اوست. مهم است که هر چه سریع‌تر به کودکان موارد بهداشت دهان و دندان آموزش داده شود.

هنگامی که دندان‌های شیری می‌افتند، ممکن است کودک دچار التهاب لثه، از دست دادن اشتها و یا اختلال در خواب شود که برای تسکین آن ممکن است اشیا و یا انگشتانش را بجود. در این حالت باید مراقب بود، زیرا جویدن اشیا و بردن اشیا توسط کودک به دهان، ممکن است باعث تب و یا اسهال شود. بهتر است در اولین فرصت لثه کودک را بشویید و یا با یک مسواک نرم و یا حوله تمیز به آرامی لثه‌ها را ماساژ دهید.

برای کودک دو ساله خود، از یک خمیر دندان دارای فلوراید با غلظت ۵۰۰ پی پی ام استفاده کنید و بعد از مدتی که کودک با طعم آن آشنا شد، میزان فلوراید خمیردندان را به ۱۰۰۰ پی پی ام برسانید. کودکانی که در شب شیر می‌خورند، احتمال پوسیدگی دندان‌های شیری آن‌ها بیشتر است و بنابراین مراقبت‌های دهانی و دندانی و میزان مراجعه به دندانپزشکی اطفال برای این کودکان بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *