راهنمای بازدید از چشمه مرغاب اصفهان | ستاره

راهنمای بازدید از چشمه مرغاب اصفهان

چشمه مرغاب اصفهان یک چشمه زیبا در منطقه‌ای خوش آب و هوا است که از لابه لای سنگ‌های آهکی واقع در رشته کوه‌های زاگرس بیرون می‌آید. معمولا خانواده‌های شهرهای اطراف روزهای آخر هفته خود را در کنار این چشمه زیبا می‌گذرانند. اگر قصد بازدید از این چشمه را دارید با ما همراه باشید.

استان اصفهان یکی از استان‌های توریست پذیر ایران محسوب می‌شود، این استان پهناور به دلیل جاذبه‌های تاریخی و مکان‌های باستانی شهرت جهانی دارد. خوشبختانه همین استان باستانی که واسطه‌ای جاذبه‌های تاریخی معروف شده است از جاذبه‌های طبیعی چیزی کم ندارد. چشمه، رودخانه، کوه و طبیعت سرسبز در گوشه و کنار استان باعث شده است تا سالانه گردشگران بسیاری به این منطقه مسافرت کنند. اگر شما نیز از هیاهوی شهر خسته شده‌اید و می‌خواهید از یک مکان زیبا و طبیعت دیدنی در استان اصفهان دیدن نمایید، ما به شما دیدن چشمه مرغاب را پیشنهاد می‌کنیم.

چشمه مرغاب در دامنه دالان کوه در محدوده شهرستان‌های تیران و کرون و در ارتفاعات کوه قرار دارد؛ اما محدوده گردشگری این چشمه در نزدیکی روستای قلعه ناظر واقع در شهرستان عسگران قرار گرفته است. این چشمه که در ۸۵ کیلومتری غرب شهر اصفهان قرار دارد، یکی از تفرجگاه‌های طبیعی مردم اصفهان و شهرستان‌های اطراف به شمار می‌رود؛ به عبارت دیگر می‌توان گفت: این منطقه به واسطه‌ای چشمه مرغاب سالانه میزبان گردشگران و طبیعت گردان بسیاری است. این منطقه کوهستانی به واسطه آب و هوای فوق‌العاده مطبوع و خنکی که دارد برای مسافرت در ماه‌های گرم سال می‌تواند یک هدف عالی باشد. این چشمه در ارتفاعات کوه قرار گرفته است، اما آب جاری شده از آن به پایین کوه جریان می‌یابد و دسترسی به آب را برای گردشگران و کشاورزان راحت‌تر کرده است، آب جاری شده از این چشمه به قدری زیاد است که آبیاری زمین‌های کشاورزی روستا‌های اطراف توسط آب این چشمه صورت می‌گیرد.

آب چشمه مرغاب از لابه لای سنگ‌های آهکی واقع در رشته کوه‌های زاگرس بیرون می‌آید بنابراین آب آن بسیار زلال و گوارا است. برف‌های موجود در ارتفاعات کوه‌های اطراف به دل کوه نفوذ کرده و پس از گذر از دل کوه و عبور از سنگ‌های آهکی توسط طبیعت تصفیه می‌شود و از راه چشمه مرغاب به بیرون جریان پیدا می‌کند. جالب است بدانید که از این چشمه در تمام طول سال آب می‌جوشد که دلیل آن وجود برف‌های دائمی بر روی کوه‌های اطراف است؛ بنابراین رودخانه‌ی مرغاب که آب آن از همین چشمه تأمین می‌شود در تمام طول سال پرآب است. رودخانه مرغاب تنها رودخانه‌ای سطحی منطقه است که بعد از ۱۰۰ کیلومتر به زاینده رو متصل می‌شود، در نتیجه می‌توان گفت: یکی از سرچشمه‌های زاینده رود همین چشمه مرغاب است. بنا به تحقیقات انجام شده ساختار چشمه و سنگ‌های موجود در اطراف آن مربوط به دوره سوم زمین شناسی است.

برای رفتن به چشمه مرغاب در استان اصفهان باید به شهرتان عسگریه و سپس روستای قله ناظر بروید. اگر از اصفهان حرکت کنید باید به سمت نجف آباد بروید. سپس از آنجا از طریق جاده نجف آباد-تیران به سمت تیران برسید، از آنجا نیز باید درجاده تیران-داران به مسیر خود ادامه دهید تا به منطقه قلعه ناظر برسید. سپس از جاده اصلی خارج شده و راه دریاچه را پیش بگیرید. این مسیر از اصفهان تا دریاچه مرغاب چیزی حدود ۱۸۰ کیلومتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *