رویای ستاره‌ها – آموزش فتوشاپ

رویای ستاره‌ها – آموزش فتوشاپ

امیر یاری
نشریه عصر شبکه

اشاره :

آموزش این شماره یک ماجرای جداگانه برای انتخاب سوژه داشته است. روال همیشگی آموزش‌ها به این ترتیب بود که ابتدا بخش آموزشی آماده می‌شد و بعد یک پلاگ‌این را در ستون پلاگ‌این‌های فتوشاپ توضیح می‌دادیم. در این شماره هم همین کار تکرار شد. یک آموزش فتوشاپ دیگر برای این شماره آماده شده بود. اما روش کار پلاگ‌این Scatter Light و قیمت صد‌دلاری آن باعث شد تصمیم دیگری بگیریم. بارها گفته شده است که نباید انتظار داشته باشید فتوشاپ "هر کاری" را برای شما انجام دهد. منظور از این جمله این است که نباید از فتوشاپ انتظار داشته‌ باشید کارهای خارق‌العاده‌ای را انجام دهد و تصورکنید این نرم‌افزار می‌تواند از یک عکس محو‌شده خارج از محدوده رنگی، یک عکس کاملاً حرفه‌ای بسازد. اما لازم است بدانید هر کاری را که پلاگ‌این‌های فتوشاپ می‌توانند انجام دهند، از خود فتوشاپ هم برمی‌آید. فقط به کمی تخصص و حوصله احتیاج دارید تا شما را از تمامی پلاگ‌این‌های گران‌قیمت بی‌نیاز کند. فراموش نکنید که پلاگ‌این‌ها همان قابلیت‌های خاص فتوشاپ را جمع‌آوری کرده و کارهای جداگانه را به صورت یک‌جا انجام می‌دهند. این پلاگ‌این‌های گران‌قیمت تنها برای کسانی کاربرد دارند که یا آشنایی کمی با فتوشاپ دارند یا حوصله انجام مرحله به مرحله کار را ندارند. اگر دوست ندارید پلاگ‌این معرفی شده در این شماره را خریداری کنید، آموزش این شماره را بخوانید.

(تصویر 1)
برای شروع لازم است از عکسی با نمای خارجی شب استفاده کنید که در آن چراغ‌های شهر دیده شوند. پیدا کردن عکس، کار چندان سختی نیست. من برای پیدا کردن چنین عکسی عبارت Newyork Night را در جستجوگر عکس سایت گوگل وارد کردم و نحوه ارائه لینک‌ها را روی وضعیت Large قرار‌دادم تا تصاویر بزرگی از شهر نیویورک در شب جستجو شوند. همان‌طور که می‌دانید شهر نیویورک که به شهر همیشه بیدار شهرت دارد، به دلیل داشتن ساختمان‌های بلند و پل معلق کنار آن، دقیقاً همان مشخصاتی را دارد که برای این کار لازم داریم. تصویری که در این آموزش از آن استفاده می‌کنیم، از این لینک زیر قابل دریافت است.

(تصویر 2)

بازتاب نور ساختمان‌های روبه‌رو در سطح رودخانه یک جلوه درخشان را پدید آورده است. از آنجا که ایجاد جلوه ستاره یا هاله‌های نورانی روی سطوح وسیع نورانی چندان زیبا نیست، بهتر است این جلوه درخشان را کمی ضعیف‌تر کنید تا تنها نورهای نقطه‌ای ساختمان‌ها و نرده‌های پل را ستاره‌دار کنید. برای این‌کار با یکی از ابزارهای انتخاب، مثل محدوده‌ انتخاب مستطیلی، رودخانه را انتخاب نمایید و با زدن دکمه‌های Ctrl+Alt+D، پنجره Feather Selection را باز کنید و محوشدگی لبه‌های محدوده را روی شش قرار دهید.

(تصویر3)

فرمان Image

(تصویر4)

در همان حال که لایه جدید فعال است، از مسیر Image

(تصویر 5)

احتمالاً حالا یک تصویر بسیار تاریک با تعدادی نقطه رنگی می‌بینید. جلوه آمیختگی این لایه را از منوی لایه‌ها به Screen تغییر دهید تا تصویر حالت عادی پیدا کند.
سپس با همان روش مرحله سوم (کلیک کردن دکمه‌های Ctrl+J) سه کپی دیگر از این لایه جدید بسازید. از هر یک از این لایه‌ها برای ایجاد درخشندگی در یک جهت استفاده خواهید کرد.

(عکس 6)

می‌خواهیم جلوه ستاره‌های چرخان را روی این نقاط ایجاد کنیم. حداقل تا جایی که من امتحان کرده‌ام، این جلوه در پلاگ‌این Scatter Light موجود نیست. (برای جلوه ستاره عادی می‌توانید به جای این فیلتر، از فیلتر Motion Blur استفاده کنید) از منوی ******

(عکس 7)

اگر به تصویر دقت کنید، خطوط کمرنگی را در جهت چرخش فیلتر روی نقاط نورانی مشاهده می‌کنید. نگران نباشید. درخشندگی این جلوه با استفاده از Level قابل تنظیم است. دکمه‌های Shift+Ctrl+L را کلیک کنید تا این خطوط، نورانی شوند. اگر می‌خواهید میزان روشنایی را به صورت دستی تنظیم کنید، ابزار Level را باز کنید و متغیر رنگ‌های میانی را تا هر جا که می‌پسندید، به سمت چپ یعنی به طرف رنگ سیاه بکشید.

(عکس 8)

مراحل ششم و هفتم را برای سه لایه میانی هم تکرار کنید. نحوه تنظیم هر‌سه‌لایه در مورد میزان کیفیت و مقدار اعمال فیلتر یکسان است. اما جهت نورها را برای سه‌لایه به این ترتیب تنظیم کنید.

لایه دوم: مرکز چرخش پایین و سمت چپ

لایه سوم: مرکز چرخش پایین و سمت راست

لایه چهارم: مرکز چرخش بالا و سمت راست

(عکس 9)

همان‌طور که می‌بینید، جلوه ستاره‌مانند با پره‌های گرد ساخته شد. حالا می‌توانید چهار لایه جلوه (چهار لایه بالایی) را با هم یکی کنید. اگر از فتوشاپ CS2 استفاده می‌کنید، می‌توانید با نگاه داشتن دکمه Ctrl، روی هر چهار لایه کلیک کنید تا هر چهار لایه فعال شوند. سپس با زدن دکمه‌های Ctrl+E این چهارلایه، را با هم یکی کنید. در نسخه‌های قبلی فتوشاپ هم روش کار به همین شکل است. با این تفاوت که برای اتصال همزمان این چهارلایه باید از لینک‌ها استفاده کنید. حالا تمامی جلوه‌های ایجاد شده روی یک لایه قرار دارند که می‌توانید برای افزایش یا کاهش روشنایی نورهای انعکاس‌یافته از آن استفاده کنید.

(عکس 10)

دقت کنید که پس از یکی‌کردن ‌(Merge) لایه‌های جلوه، جلوه آمیختگی آن را روی Screen قرار بدهید. همان‌طور که می‌بینید این ستاره‌ها رنگی هستند. اگر دوست دارید ستاره‌های درخشان سفید‌رنگ داشته باشید، می‌توانید در حالی که لایه جلوه فعال است، کادر محاوره‌ای Hue/Saturation را با زدن دکمه‌های Ctrl+U یا از مسیرImage

احتمالاً حالا دیگر متوجه شده‌اید که چرا می‌توانید هر کاری را که پلاگ‌این‌های فتوشاپ انجام می‌دهند، با خود ابزارهای فتوشاپ انجام دهید. همه چیز در اختیار شماست. تنها باید روش کار با آن را یاد بگیرید. راستی احتمالاً از رنگ پنجره‌های ویندوز تعجب کرده‌اید. این رنگ توسی براق اصلاً به دلیل استفاده از کامپیوترهای رویایی اپل نیست. فقط به تازگی یک Theme شبیه اپل روی کامپیوترم نصب کرد‌ه‌ام. فقط همین!

Scatter Light Lenses 1.1

یکی از دارایی‌های اصلی عکاسان، فیلترهای دوربین آن‌ها است. گاهی این فیلترها از خود دوربین هم اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. زیرا برخی از آن‌ها قابلیت استفاده روی لنزهای دوربین‌های دیگر را نیز دارند و سال‌های سال با دوربین‌های مختلف دست به دست می‌شوند و به افراد مختلف کمک می‌کنند عکس‌های زیباتری بگیرند. حتماً با برخی از این فیلترها آشنا هستید. عکس‌هایی که هاله‌ای نورانی دور تا دور نقاط نوری را می‌پوشانند و یا شکل‌های ستاره‌مانند روی این نقاط ایجاد می‌کنند.

در مورد دوربین‌های دیجیتال، دو مشکل عمده در این رابطه وجود دارد. بسیاری از دوربین‌های دیجیتال امروزی، نه تنها قابلیت تعویض لنز را ندارند (دوربین‌های غیر SLR)، بلکه اصولاً لنزهای آن‌ها به گونه‌ای نیست که امکان استفاده از فیلترها را بدهد. اما امروزه استفاده از ابزارهای دیجیتال، انعطاف‌پذیری زیادی را برای دنیای تصویرگری دیجیتال پدید آورده است.

پلاگ‌این Andromeda Scatter Light Lenses1.1 یک پلاگ‌این پرکاربرد شرکت Andromeda است که بسیاری از فیلترهای معروف عکاسی را به صورت یک‌جا ارائه می‌کند. پس از نصب این پلاگ‌این پرحجم، فیلتری به نامAndromeda در منوی فیلترها ظاهر می‌شود که یازده فیلتر لنز مختلف را دربردارد.

برخی از این فیلترها کارهای ساده‌ای مثل ایجاد جلوه انعکاس در آب یا شکسته شدن تصویر را انجام می‌دهند که با کمی دقت بیشتر، از طریق خود فتوشاپ هم قابل انجام است. اما فیلتر اصلی Scatter Light که اصلی‌ترین فیلتر این مجموعه است، چندین بخش مختلف دارد. گزینه Select a Preset دارای شش منوی مختلف است که هرکدام از آن‌ها زیرمجموعه‌های متنوعی دارند. در منوی Start فیلترهای بسیاری برای ایجاد جلوه‌های متنوع ستاره‌مانند روی نقاط نورانی تصویر قراردارند.

نحوه عملکرد این فیلتر به این شکل است که شما یکی از فیلترهای نورانی را انتخاب می‌کنید، سپس خود برنامه، تصویر موردنظر شما را اسکن می‌کند و هر جا که نقاط نورانی تشخیص داده شود، به طور خودکار فیلتر ستاره روی آن قرارمی‌گیرد.

تنظیمات عادی این فیلتر به تنظیم مقدار محوشدگی تصویر اصلی و میزان درخشندگی جلوه‌ها مربوط می‌شوند که به صورت میله‌بارهای متغیر قابل تغییرند. انتخاب گزینه Expert Mode تنظیمات پیشرفته‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد که با آن‌ها می‌توانید شعاع ستاره‌ها و حساسیت به نور فیلتر را تعیین کنید. پنجره پیش نمایش در بالای پنجره تنظیمات، مربوط به کادر کوچک قرمز‌رنگی است که در مرکز تصویر سمت چپ قرار دارد.

متأسفانه این تصویر پیش نمایش امکان تغییر اندازه کادر را ندارد. اما می‌توانید کادر قرمز رنگ را برای دیدن مناطق مختلف تصویر جابه‌جا کنید. اگر کاربرد گزینه‌ها را نمی‌دانید، کافی است ماوس را روی آن‌ها ببرید تا در کادر پایین و سمت چپ توضیحات مربوط به آن به نمایش درآید.

می‌توانید این پلاگ‌این را از سی‌دی‌های موجود در بازار تهیه کنید. قیمت این نرم‌افزار 99 دلار است و می‌توانید نسخه دموی آن را از این آدرس دریافت کنید.www.andromeda.com/info/scatterlight.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس