زمان افتادن دندان شیری چه موقع است؟ | ستاره

زمان افتادن دندان شیری چه موقع است؟

افتادن دندان شیری در کودکان معمولاً از سنین ۶ تا ۷ سالگی شروع می‌شود. ممکن است دندان‌های کودک زودتر یا دیرتر از این زمان بیفتند که در این حالت باید کودک را نزد دندانپزشک برده تا علت بررسی شود. در این مقاله زمان افتادن دندان‌های شیری در کودکان و دلایل دیرتر و یا زودتر افتادن دندان‌ها بررسی شده است.

افتادن دندان شیری زمانی اتفاق می‌افتد که دندان لق شود. در حدود ۶ یا ۷ سالگی به علت رشد دندان دائمی، دندان شیری لق شده و در نهایت می‌افتد. در این زمان، دندان دائمی بیرون آمده و جایگزین دندان شیری  می‌شود. 

افتادن دندان‌ های شیری کودکان معمولاً از سن ۶ سالگی و از دو دندان جلویی بالا و پایین شروع می‌شود. 

زمان افتادن دندان شیری چه موقع است؟

به طور کلی در ۵ تا ۶ سالگی باید از دندان‌های کودک عکس گرفته شود و با تشخیص دندانپزشک مشخص شود که کدام دندان لق شده و باید کشیده شود که دندان‌های دائمی کج درنیاید. دقت شود، دندان شیری اگر تا ۷ سالگی لق نشود ممکن است از داخل درآمده باشد و این، با به موقع عکس گرفتن از دندان‌ها توسط دندانپزشک تشخیص داده می‌شود.

در اصل زودتر و یا دیرتر افتادن دندان های شیری چندان اهمیت ندارد. نکته مهم در افتادن دندان های شیری کودکان این است که دندان های دائمی سرجای طبیعی خودشان قرار بگیرند، زیرا اگر دندان سرجای اصلی خود در نیاید ممکن است به صورت کج رشد کند. در صورتی که دندان شیری کودک شما لق شده است و باعث اذیت کودک می‌شود، اگر مطمئن نیستید که به اندازه کافی لق شده است، اجازه دهید تا دندان خود به خود بیفتد. در جدول زیر، افتادن همه دندان‌های کودک بر حسب سال، آورده شده است. زمان افتادن دندان های شیری  ممکن است از زمان‌های ذکر شده در جدول شش ماه کمتر یا زیادتر باشد. کودک را در سن ۲.۵ سالگی که تمام دندان‌های شیری او روییده است، باید نزد دندان پزشک ببرید. دندانپزشک برای جلوگیری از فساد دندان‌های کودک، توصیه‌هایی خواهد کرد و اگر تخریبی در دندان‌های او وجود داشته باشد آن را ترمیم می‌کند. اگر کودک از دندانپزشک ترس دارد، او را روی زانو‌های خود بنشانید تا دندانپزشک بتواند دندان‌های کودک را معاینه کند.

به طور کلی پدر‌ها و مادر‌ها باید به این نکته توجه داشته باشند که در سن ۶ تا ۷ سالگی که زمان افتادن دندان‌های شیری و ظهور دندان‌های دائمی است، کودک را جهت معاینه مشکلات و بیماری های دندان نزد دندانپزشک ببرند تا در صورت وجود مشکل در دندان‌های کودک، بررسی شود و دندانپزشک اقدام به رفع مشکل دهان و دندان کودک کند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *