سریع ترین قطار دنیا در چین مسافران را با سرعتی باور نکردنی جابه‌جا می‌کند!

سریع ترین قطار دنیا در چین مسافران را با سرعتی باور نکردی جابه‌جا می‌کند!

سریع ترین قطار دنیا در چین مسافران را با سرعتی باور نکردنی جابه‌جا می‌کند!

سریع ترین قطار دنیا به تازگی در پایتخت چین شروع به انتقال مسافران کرده است؛ در ادامه به معرفی این ترن و سایر قطارهای تندرو سراسر جهان می‌پردازیم.

از چند سال پیش سیستم حمل و نقل چین به داشتن سریع ترین قطار دنیا مشهور بوده است، اما وقوع تصادفی بین دو قطار تندرو (Bullet Train) در سال 2011 که منجر به کشته شدن 40 نفر و زخمی شدن 200 مسافر دیگر شد، مقامات این کشور را وادار کرد که سرعت قطارهای سریع‌ السیر مورد استفاده را از 350 به 300 کیلومتر بر ساعت کاهش دهند.

پس از گذشت حدود 7 سال از این اتفاق، مسئولین چینی تصمیم گرفتن که مجددا رکورددار شوند و نسل بعدی ترن‌های تندرو را مورد استفاده قرار دهند؛ به گزارش شین‌هوآ (Xinhua)، خبرگزاری رسمی دولت چین، ترن ساخته‌شده که سریع ‌ترین قطار دنیا به حساب می‌آید، دوشنبه هفته گذشته با جابه‌جایی مسافران در خطوط بین‌شهری پکن-تیانجین کار خود را آغاز کرده است.

سریع ترین قطار دنیا در چین مسافران را با سرعتی باور نکردی جابه‌جا می‌کند!

سرویس این قطار تندرو که نام “Fuxing” به معنای «احیای مجدد» برای آن انتخاب شده است، تا کمتر از یک ماه دیگر گسترده‌تر شده و مسافران را با سرعت 350 کیلومتر بر ساعت، بین پکن و شانگهای جابه‌جا خواهد کرد. البته بر اساس اطلاعات منتشرشده توسط سرویس خبری شین‌هوآ، عنوان سریع ترین قطار جهان به دلیل توانایی رسیدن به حداکثر سرعت 400 کیلومتر در ساعت به قطار تندرو Fuxing اختصاص داده شده است.

کمتر از سه ماه پیش بود که قطار سریع السیر Fuxing برای اولین بار معرفی شد و در تاریخ 5 ام مرداد ماه سرعت حداکثر آن رسما آزمایش شد. بر طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، سریع ترین قطار دنیا روزانه 7 بار مسیر رفت و برگشت میان پکن و شانگهای را طی می‌کند و زمان لازم برای این جابه‌جایی را که در گذشته با سرعت 300 کیلومتر بر ساعت، 5 ساعت به طول می‌انجامید، به 4.5 ساعت کاهش می‌دهد.

برای درک بهتر توانایی قطار فوق‌سریع ساخته‌شده، لازم است بدانید که حداکثر سرعت قطارهای تندرو شرکت‌ راه‌آهن آمریکایی «امتراک» (Amtrak) تنها 241 کیلومتر بر ساعت است و نیمی از ترن‌های این شرکت در آمریکا، با سرعت‌هایی کمتر از 161 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند.

سریع ترین قطار دنیا در چین مسافران را با سرعتی باور نکردی جابه‌جا می‌کند!

طرح‌هایی از سیستم‌های حمل و نقل دیگر هم وجود دارند که قول سفرهایی مافوق سریع را به مسافران می‌دهند، اما تا عملی شدن آن‌ها زمان زیادی باقی مانده است.

به عنوان مثال، به تازگی آزمایش‌هایی برای ساخت قطار سریع السیری با حداکثر سرعت 500 کیلومتر بر ساعت، در ژاپن در حال انجام است؛ البته این قطار که از فناوری مَگلِو (Maglev) و نیروی الکترومغناطیسی برای شناور ماندن بر روی ریل و حرکت راحت‌تر استفاده می‌کند، تا ده سال دیگر در سیستم مسافربری ژاپن قرار نخواهد گرفت. کارآفرین میلیاردر، ایلان ماسک هم با پیشنهاد ایده‌ی هایپرلوپ (Hyperloop) برای جابه‌جایی افراد با حداکثر سرعت 1220 کیلومتر بر ساعت در مسیری لوله‌ای شکل، قدم‌های بزرگی در راه توسعه‌ی سیستم‌های حمل و نقل فوق‌سریع برداشته است؛ البته این ایده هنوز در مراحل ابتدایی آزمایش قرار دارد.

1396-06-05

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *