سکوت «سید محمد خاتمی» شکست

روزنامه آرمان: «چنین حکمی وجود ندارد.» این جمله واکنش سیدمحمد خاتمی به بحث ممنوع‌التصویری و ممنوع‌البیانی‌اش بود که از سوی 9 نماینده اصولگرای مجلس مطرح شد. جواد کریمی قدوسی، نصراله پژمان‌فر، علی کائیدی، سید مرتضی حسینی، سیدمحمد مهدی موسوی نژاد، رضا آشتیانی عراقی، اسماعیل کوثری، فاطمه آلیا و روح ا…حسینیان هفته گذشته بر لزوم «اهتمام جدی در اجرای حکم ممنوع التصویر، ممنوع‌الخروج و ممنوع‌البیان بودن سید محمد خاتمی توسط قوه قضاییه» تاکید کردند.

جالب است که وزیر دادگستری از نخستین مقاماتی بود که نسبت به این تذکر واکنش نشان داد و آب پاکی را بر دست آنها ریخت و گفت: «وزارت دادگستری طرف حساب این موضوع نیست و برای کسی حکم ممنوع الخروجی صادر نمی کند. اعلام چنین مواردی در قالب تذکر به وزرا، تنها برای اعلام نظر شخصی آنان است.

نمایندگان به این مسائل قانونی آگاهی دارند.» حالا که چند روز از این ماجرا گذشته است سیدمحمد خاتمی در واکنش به این پرسش که «آیا از سوی شورای عالی امنیت ملی نامه‌ای در مورد ممنوع‌البیانی و ممنوع‌التصویری به شما ابلاغ شده است؟» گفت: اصلاً چنین چیزی نیست. رئیس بنیاد باران همچنین در برابر پرسشی درباره ارزیابی‌اش از انگیزه‌های احتمالی افرادی که چنین مباحثی را مطرح می‌کنند، اظهار کرد: این پرسش را باید از خود آنها پرسید.
 
آرزو بر جوانان عیب نیست

اما محمدرضا خاتمی برادر رئیس‌جمهور اسبق کشورمان نیز در این باره گفت:‌ آرزو بر جوانان عیب نیست. وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا در دیدار اخیر رئیس‌جمهور با فعالان سیاسی اصلاح طلب حضور داشتید و این دیدار چه تاثیری می‌تواند بر فضای سیاسی کشور داشته باشد؟ گفت: برگزاری این دیدارها خیلی خوب است و ان‌شاا…این دیدارها ادامه پیدا کند.

خاتمی با بیان این‌که خودش در این جلسه حضور نداشته است، تصریح کرد: طی سال‌های گذشته فضای خوبی بر کشور حاکم نبوده و یک عده‌ای که در قدرت بودند همه را از میدان به در کرده بودند و شاهد انحصارطلبی در فضای سیاسی کشور بودیم. وی ادامه داد: شاید با برگزاری چنین نشست‌هایی از سوی رئیس‌جمهور دل‌ها نزدیک‌تر شود، و افراد حرف‌های یکدیگر را راحت‌تر گوش دهند.

حسین مرعشی نیز روز گذشته با اشاره به اظهارات تعدادی از نمایندگان مجلس مبنی بر ممنوع‌التصویری و ممنوع‌البیانی حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی گفت:‌ تعدادی از نمایندگان که نور وجود آقای خاتمی چشمانشان را زده بود ایشان را ممنوع‌التصویر کردند تا بتوانند کورسوها را ببینند.

همچنین وزیر کشور در دوران اصلاحات در مورد تذکر 9 نماینده مجلس به وزیر دادگستری در ارتباط با اجرای حکم ممنوع‌البیان، ممنوع‌التصویر و ممنوع‌الخروج کردن سیدمحمد خاتمی تصریح کرد: من نمی‌فهمم که معنای این حرف‌ها و اقدامات چیست. موسوی لاری اضافه کرد: آقای خاتمی به عنوان یک شهروند ایرانی حق دارد از تمام حقوق قانونی خود برخوردار باشد ولی متأسفانه عده‌ای به خاطر مشکلات خودشان دست به این اقدامات می‌زنند و در واقع به دنبال نوعی فرافکنی و ایجاد نوعی محدودیت هستند و این اقدامات مورد قبول نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *