سیا (SIA) چیست؟ تغییری شگرف در ذخیره سازی

Sia  یک پلتفرم شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که نشان آن Siacoin است و با استفاده از تکنولوژی بلاکچین، قراردادهای هوشمند را به منظور ایمن نگه داشتن اطلاعات کاربران در سراسر جهان اجرا می‌کند. این پلتفرم در زبان Go نوشته شده است و به طور فعال توسط گروه Nebulous Inc توسعه یافته است.

تاریخچه

Sia در سپتامبر ۲۰۱۳ به عنوان یک پروژه توسط دیوید وریک و لوک چامپین شروع به کار کرد. در آن زمان آن‌ها هر دو دانشجوی کارشناسی علوم کامپیوتر در موسسه پلی تکنیک Rensselaer در تروی نیویورک بودند.

در حالی که بیشتر پروژه‌های کریپتوکارنسی در آن زمان بر روی ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله مبادله غیرمتمرکز بود، وریک و چامپین در مورد یک سیستم بهتر نظری دادند که کاربران با استفاده از نشان خود به عنوان پرداخت، فایل مورد نظر خود را ذخیره‌سازی کنند. وریک Siacoin را ایجاد کرد تا زیرساخت‌هایی را ایجاد کند که هیچکس بجز خودمان، کنترل چیزی را به دست نداشته باشد. پروژه هیچ نطقه ضعفی نداشت و طبق آن هیچ شرکت، کشور یا فردی نمی‌تواند تصمیم بگیرد که از کار شما خوشش میاد یا نه و یا بپرسد انگیزه‌ی شما چه چیزی است.

siacoin

در سال ۲۰۱۴ وریک و چامپین شرکت Nebulous را راه‌اندازی کردند. در سپتامبر همان سال این شرکت بودجه ۷۵۰۰۰ دلاری را از سرمایه گذارانی مانند Procyon Ventures ، Raptor Group ، Fenbushi Capital و Xiaolai Li دریافت کرد. Nebulous با مبلغ ۵۰۰۰۰۰ دلار از فروش سهام در سال ۲۰۱۴و ۴۰۰ هزار دلار از طریق کمک مالی INBlockchain در ماه ژوئیه ۲۰۱۷، ارزش خود را به ۱.۷ میلیون دلار افزایش داد.

اولین نسخه بتای عمومی در مارس ۲۰۱۵ منتشر شد و نسخه ۱.۰.۰ در ژوئن ۲۰۱۶منتشر شد. آخرین نسخه ۱.۳.۱ نیز در دسامبر ۲۰۱۷ بود.

تعریف

Sia یک سیستم ذخیره‌سازی فایل غیر متمرکز است که کاربر را مجبور به اجاره فضای خالی هارد دیسک خود برای به دست آوردن Siacoin یا SC می کند. این کار با استفاده از تکنولوژی بلاکچین طراحی شده است که طراحی آن با بیتکوین مشابه است. با اضافه کردن چند تکنیک منحصر به فرد فنی اجازه می‌دهد آن را برای ذخیره‌سازی فایل نیز استفاده کند. تفاوت اصلی در “قرارداد فایل” است، یک نوع خاص از قرارداد هوشمند بلاکچین که راه را برای میزبان (افرادی که فضای ذخیره سازی را برای اجاره ارائه می‌دهند) فراهم می‌کند تا ثابت کند که فایلی برای ذخیره در اختیار کاربر دیگری قرار داده است که بابت آن مبلغی دریافت کند.

برای محافظت از حریم خصوصی کاربر نیز، فایل قبل از ارسال به شبکه رمزگذاری می‌شود و فقط کاربر می‌تواند دوباره آن را رمزگشایی کند. فناوری‌های دیگری مانند کانال‌های پرداخت نیز شبکه sia را برای ذخیره‌سازی فایل بهینه سازی می‌کند. ترکیب این‌ها با یکدیگر و آزمون صحیح و خطای کدها، یک سیستم نوین را ارائه می‌دهد که شبکه به طور اتوماتیک ارزان‌ترین فضای ذخیره‌سازی در دسترس را انتخاب و پیشنهاد می‌کند. Sia هزینه‌های ذخیره‌سازی ماهانه را حدود ۲ دلار برای هر ترابایت در نظر گرفته است که در مقایسه با هزینه ۴ دلار برای Glacier آمازون و ۲۳ دلار برای آمازون S۳ بسیار کمتر است.

ویژگی‌های طراحی

Sia در زبان Go نوشته شده است که با سیستم عامل‌های ویندوز ۶۴ بیتی ، Mac OS X و Linux اجرا می‌شود. Sia فایل‌ها را به قطعات کوچک تقسیم می‌کند و قطعات را در چندین میزبان با استفاده از رمزگذاری Reed-Solomon ذخیره می‌کند. این رمزگذاری Sia را قادر می‌سازد تا افزونگی را ۳ برابر کند، بدین معنی که اگر چندین میزبان به آفلاین باشند، اجاره کننده هنوز به فایل‌های خود دسترسی خواهد داشت. Merkle tree به میزبان‌های ذخیره کننده اجازه می‌دهند تا با روش zero-knowledge proof  فایل‌های خود را ذخیره کنند.

در sia میزبان ۸۵ تا ۹۸ درصد زمان آپدیت دارد. این مقدار در مقایسه با ۹۹.۹ درصد برای ارائه دهندگان ذخیره‌سازی ابر رایانه معمولی مقدار مناسبی است.

Siacoin چیست؟

Siacoin ارز دیجیتال رمزنگاری‌شده برای خرید و فروش ذخیره در پلت فرم Sia است .این ارز از پروتکل proof of work و برای عملکرد هش از BLAKE۲b استفاده می‌کند و با این روش زمان تخمین زده شده برای هر بلوک ۱۰ دقیقه است. Sia از همین روش استخراج و از حمله‌های Sybil جلوگیری می‌کند و قصد دارد تا از الگوریتم  proof-of-burn برای مدیریت تورم و میزان سیاکوین‌های موجود در چرخه استفاده کند.

انتظار می‌رود که تورم سالانه تا سال ۲۰۲۰ زیر ۴ درصد و تا سال ۲۰۲۵ به زیر۳ درصد برسد. در اواسط سال ۲۰۲۵، عرضه کل سکه حدود ۵۲ میلیارد دلار پیش بینی می‌شود و تا آن زمان شرکت  Nebulous کمتر از ۱٪ از همه سیاکوین را نگه می‌دارد.

siacoin

بین ژانویه و ژوئن ۲۰۱۷، سرمایه بازار Siacoin تقریبا ۱۰۰ برابر، یعنی از ۵.۳ میلیون دلار به ۵۲۷.۸ میلیون دلار افزایش یافت و در ماه ژوئن شانزدهمین ارز دیجیتال شناخته شده بر حسب مارکت کپ به شمار می‌آمد. در ماه جولای مجله Forbes سیاکوین را جزو ۲۵ دارایی‌های رمزنگاری شده معرفی کرد و اعلام کرد “این شبکه ی غیرمتمرکز در مقایسه با آمازون، ۱۰ برابر ارزانتر، سریعتر و قابل اعتمادتر است.” و نهایتا در دسامبر ۲۰۱۷ مارکت کپ این ارز به بیشترین مقدار خود یعنی ۱.۱ میلیارد دلار رسید.

Siafunds چیست؟

Siafunds دومین ارز رمزنگاری‌شده‌ای بود که برای پلتفرم sia طراحی شد. عرضه‌ی کل آن ۱۰۰۰۰ siafunds است که ۱۱۷۵ آن در سال ۲۰۱۴ فروخته شد و مابقی آن به شرکت Nebulous تعلق دارد. ۳.۹ درصد از کل قراردادهای ذخیره سازی موفق، به صاحبان Siafunds داده می‌شود.

صرافی هایی که میتوان با سیاکوین از آنها استفاده کرد:

  • Bittrex
  • Poloniex
  • HitBTC
  • Bisq
  • Abucoins

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *