شرکت‌های نرم‌افزاری و مشکلات حضور در مناقصات بین‌المللی

یکشنبه، ۲ بهمن ماه ۱۳۸۴ایتنا – به هر حال دیر یا زود شرکت‌های نرم‌افزاری ایرانی باید در عرصه‌های بین‌المللی حضور پیدا کنند و حداقل دراین زمینه از شرکت‌های فعال درامر صادرات خدمات فنی و مهندسی نظیر ساختمان و سدسازی عقب نمانند و گرنه کشورهای دیگر در همین منطقه با وجود تمام مزیت‌های رقابتی بالقوه شرکت‌های ایرانی، جایگزین ایران در بازارهای بکر منطقه خواهند شد.

شرکت‌های نرم‌افزاری و مشکلات حضور در مناقصات بین‌المللی
علی اصغر هلالی(مدیرعامل شرکت آرشام کوشا)
معمولا بسیاری از کشورها از جمله ایران، به منظور افزایش کیفیت کالا یا خدمات دریافتی و کاهش هزینه‌های اجرای طرح با ایجاد رقابت در قالب برگزاری مناقصه سعی در رفع نیازهای خود دارند. روزانه هزاران مناقصه بین‌المللی در سطح جهان برگزار می شود که بخش بسیار قابل توجهی از آنها در رابطه با فناوری اطلاعات می‌باشد.
رویکرد اغلب کشورها به سمت استفاده از فناوری اطلاعات در عرصه‌های مختلف زندگی بوده و این امر به ویژه در کشورهای در حال توسعه، سبب ایجاد بازار بسیار بزرگی در سطح جهانی گردیده است که برگزاری روزانه صدها مناقصه بین‌المللی، گواه این موضوع می‌باشد. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های غربی به صورت مستقل و یا همکاری کشورهای دیگر در این مناقصات شرکت و سود هنگفتی را نصیب خود می‌نمایند.

در این بین جایگاه شرکت‌های ایرانی کجاست؟
متاسفانه فعلا جایگاهی در این صنعت برای ایران وجود ندارد. در حدود 10 سال پیش در صدور خدمات فنی مهندسی نظیر سدسازی، ساختمان سازی و جاده سازی، ایجاد نیروگاه‌های مختلف، تصویه‌خانه‌ها و… نیز هیچ جایگاهی برای شرکت‌های ایرانی وجود نداشت، ولیکن با حمایت دولت آقای خاتمی، ایجاد بسترهای لازم والبته هوش و استعداد و تلاش و پیگیری فراوان شرکت‌های ایرانی، کشورمان در طی 10 سال گذشته به یکی از بازیگرهای اصلی صدور خدمات فنی و مهندسی در زمینه‌های یاد شده تبدیل گشته و ایرانی‌ها در کمتر مناقصه‌ای در سطح آسیای میانه، آسیای غربی و آفریقا بازنده از صحنه رقابت بیرون می‌آیند، و صادرات خدمات ایران در این زمینه از مرز 4 میلیارد دلار گذشته است. بنابراین امکان تکرار چنین توفیقی برای صدور خدمات نرم‌افزاری ممکن بوده و هم سابقه کار مشابه در گذشته بسیار نزدیک در داخل کشور موجود می‌باشد.

در حال حاضر مشکلات اجرایی بسیاری بر سر راه حضور شرکت‌های نرم‌افزاری جهت حضور در مناقصات بین‌المللی وجود دارد که بخشی از آن به دولت، و بخش دیگری از آن به خود شرکت‌های نرم‌افزاری برمی‌گردد. این مشکلات عبارتند از:
– عدم امکان صدور آسان ضمانت‌نامه‌های مختلف ارزی نظیر شرکت در مناقصه، پیش پرداخت و حسن انجام کار برای شرکت‌های نرم‌افزاری.
در حال حاضر یکی از ملزومات دریافت این ضمانت‌نامه‌ها وجود رتبه‌بندی و تعیین سقف توانایی اجرای پروژه از سوی دفتر امور پیمانکاران و مشاورین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور می‌باشد که عملا برای شرکت‌های نرم‌افزاری با استدلال تفویض اختیارات به شورای عالی انفورماتیک از سوی این دفتر این رتبه‌بندی انجام نمی‌شود و کمیته‌های مختلف صدور خدمات و بانک‌ها نیز بر اساس آیین‌نامه‌های موجود در این رابطه، مجوز شورای عالی انفورماتیک را برای صدور ضمانت‌نامه کافی نمی‌دانند و اصولا شرایط اعلام شده از سوی آن دفتر، مناسب شرکت‌های نرم‌افزاری نبوده و با روح فعالیت این شرکت‌ها مغایرت دارد. در واقع در حال حاضر، عملا امکان اخذ ضمانت نامه‌های یاد شده برای شرکت‌های نرم‌افزاری وجود ندارد و این در حالیست که این گونه ضمانت‌نامه‌ها از بدیهی‌ترین ابزار حضور در مناقصات بین‌المللی می‌باشد.

– عدم حمایت مناسب بانک‌ها
بانک‌ها موظف هستند از محل منابع خود و صندوق ذخیره ارزی، پروژه‌های خدمات فنی و مهندسی را مورد حمایت قرار دهند و معمولا جهت تسهیل در امر تامین وثایق مورد نیاز، خود طرح را در اختیار می‌‌گیرند. در رابطه با پروژه‌های فیزیکی نظیر ساختمان و جاده‌سازی این امر مقدور می‌باشد، ولیکن در رابطه با پروژه‌های نرم‌افزاری به علت ماهیت غیرفیزیکی طرح، قطعا باید تسهیلات ویژه‌ای در اختیار شرکت‌های نرم‌افزاری قرار گیرد که هم اکنون برای بانک‌ها تعریف نشده می‌باشد.

– مشکلات شرکت‌های نرم‌افزاری
شرکت‌های نرم‌افزاری جهت حضور در مناقصات، ضمن افزایش توان فنی و اجرایی خود، باید حتما خود را به ابزار زیر مجهز نمایند:
الف- اخذ گواهی‌نامه‌های بین‌المللی نظیر Tickit ، CMM و… برای مشتریان خارجی پیاده کردن روح این استانداردها در فرایند تولید نرم‌افزار. کارفرمایان خارجی توجه ویژه‌ای به این استانداردها دارند.
ب- بالا بردن توانایی‌های خود در امر مستندسازی و ارتباط مناسب و مدون درون و بیرون سازمانی جهت تعامل در سطح بین‌المللی
ج- افزایش مهارت‌های مربوط به زبان‌های بین‌المللی به ویژه انگلیسی برای افراد مرتبط در هر سازمان
د- استفاده از مشاورین مجرب در امر تنظیم اسناد مناقصات بین‌المللی و دادن پیشنهاد قیمت مناسب
ه- ایجاد رابطه‌های کاری به ویژه در قالب Joint Venture با شرکت‌های معتبر خارجی
و- شرکت در مناقصات در قالب کنسرسیوم‌های تخصصی به منظور افزایش توانایی‌ها و بالا بردن قابلیت چانه‌زنی
ز- ارتباط با کلیه مرکز اطلاع‌رسانی جهت دریافت اخبار مربوط به مناقصات بین‌المللی

به هر حال دیر یا زود شرکت‌های نرم‌افزاری ایرانی باید در عرصه‌های بین‌المللی حضور پیدا کنند و حداقل دراین زمینه از شرکت‌های فعال درامر صادرات خدمات فنی و مهندسی نظیر ساختمان و سدسازی عقب نمانند و گرنه کشورهای دیگر در همین منطقه با وجود تمام مزیت‌های رقابتی بالقوه شرکت‌های ایرانی، جایگزین ایران در بازارهای بکر منطقه خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس