شفاف سازی گل محمدی درباره سربازگیری

ورزش‌سه: قبل از شروع فصل هفدهم لیگ برتر مشخص بود که تراکتورسازی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم خواهد کرد؛ محرومیت از جذب بازیکن جدید در ابتدای فصل باعث شد تا یحیی گل محمدی نتواند آنطور که دلش می خواهد تیم جدید خود را ببندد و راهی مسابقات کند. با این حال او با برخی بازیکنان جوان کار کرد و علاوه بر معرفی این نفرات به فوتبال ایران، توانست نتایج نسبتا خوبی نیز به دست آورد. گل محمدی اما امیدوار است در نیم فصل دوم با تقویت تراکتورسازی و جذب نفرات جدید مشکلات حل شده و بتواند روزهای بهتری را پشت سر بگذارد.

این روزها که بحث حضور بازیکنان سرباز در تراکتورسازی داغ شده است، خبرنگار “ورزش سه” با یحیی گل محمدی گفت و گویی را درباره این مساله و موضوعات دیگر مرتبط با تراکتورسازی انجام داد که ماحصل آن را در ادامه می خوانید:

توجیه نمی کنم اما مشکلات تراکتور بی سابقه بود

با گذشت 14 هفته از لیگ برتر علاقه‌مند بودیم امتیازات بیشتری کسب کنیم، اما با وجود همه مشکلات من فکر می کنم در نتیجه‌گیری بد نبودیم. اتفاقات عجیب بازی مقابل پیکان یا بازی اول فصل مقابل استقلال خوزستان یا حتی بازی برابر پرسپولیس و استقلال. ما قطعا در هیچ کدام از این مسابقات شایسته شکست نبودیم و حتی استحقاقی بیش از تساوی داشتیم. حتی در داوری ها هم اتفاقات زیادی علیه ما روی داد که در 4 بازی کاملا تاثیرگذار بود. با این وجود اتفاقات هم بخشی از فوتبال است. من هیچ وقت به دنبال توجیه نتایج تیم نیستم؛ اما مشکلات ما در این فصل واقعا بی سابقه و عجیب بود. می توانیم بگویم سخت ترین فصل کاری خودم را سپری می کنم. هیچ مربی در ایران تا امروز چنین شرایطی را تجربه نکرده و امیدوارم هیچ وقت هم تجربه نکند. من فکر می کنم با این شرایط بهتر از این نتیجه گرفتن واقعا سخت است؛ اما اگر بعضى از اتفاقات به نفع ما بود حتما جایگاه واقعی ما در جدول بهتر از این بود.

نباید از جوانان تراکتور انتظار درخشش فوق العاده داشت

از هر بازیکنی باید با توجه به توانایی ها و شرایطش انتظار داشت. ما بازیکنانی را از تیم های جوانان و امید برای اولین بار به تمرین تیم بزرگسالان آوردیم. نمی شود از این بازیکن انتظار داشت که در اولین فصل خودش به عنوان بازیکن اصلی در ترکیب بدرخشد و یک روند ثابت داشته باشد. طبیعتا بازیکن جوان افت و خیزهای زیادی خواهد داشت. همچنین زمان زیادی را گذراندیم تا این بازیکنان به سطح تیم اصلی نزدیک شوند. از نظر فشار تمرینات، آمادگی جسمانی، آمادگی روانی و تمرکز. شاید انتظار منطقی این باشد که بازیکن جوان در اولین فصل حضورش هر مسابقه 10 الی 15 دقیقه در ترکیب تیم به میدان برود؛ اما ما به بازیکنان جوان تیم خودمان فشار بیشتری وارد کردیم. با توجه به کمبود بازیکن به آنها فرصت بیشتری رسید؛ اما این دلیل نمی شود که انتظارات یکباره از بازیکن جوان بالا برود و بازیکن را تحت فشار قرار بدهد. در مجموع از عملکرد بعضی از بازیکنان جوان تیم رضایت داریم که واقعا در این موقعیت به ما کمک کردند و فراتر از انتظار ظاهر شدند.

بدون هیاهو بازیکن می گیریم

استراتژی ما این است که به دور از هیاهو تیم خودمان را تقویت کنیم. هر مربی که هدایت تیمی را در دست می گیرد طبیعتا بر مبنای تفکرات و برنامه های خودش نقاط ضعف را بر طرف می کند و بازیکنانی را به خدمت می گیرد که بتوانند برنامه های تاکتیکی تیم را اجرا کنند. من در شرایطی به تراکتورسازی آمدم که امکان جذب هیچ بازیکنی برای ما وجود نداشت. طبیعتا این شرایط کار را خیلی سخت می کند. نقل و انتقالات پیش رو برای ما واقعا اتفاق مهمی است، چرا که می خواهیم خلاء تیم را بعد از دو پنجره محرومیت رفع کنیم. طبیعتا شرایط سختی وجود دارد و باید با دقت یارگیری کنیم و باید با دقت این نقاط ضعف را برطرف کنیم.

مگر وقتی در ذوب‌آهن بودم، بازیکنانم را سرباز نکردند؟

سوال من این است که مگر در سال های قبل شرایط دیگری وجود داشته است؟ سال هاست که این قانون بازیکن سرباز وجود دارد. زمانی که ما هم در ذوب آهن یا نفت بودیم بازیکنان سرباز برای انجام خدمت سربازی از تیم جدا می شدند.

نمی خواهیم تیم های دیگر خالی از بازیکن شوند

تفاوت شرایط اینجاست که بر خلاف سال های قبل حالا تراکتورسازی تنها تیم نظامی شاغل در لیگ برتر است و همه بازیکنان سرباز دوست دارند در چنین تیمی حضور پیدا کنند. از طرفی تیم ما هم دو پنجره از نقل و انتقالات محروم بوده و بسیاری از بازیکنان سرباز می خواهند در این مقطع به تراکتورسازی ملحق شوند. البته این به معنی خالی شدن سایر تیم ها نیست. در دو پنجره قبلی تعدادی از بازیکنان تراکتورسازی هم به باشگاه های دیگر رفتند.

جذب سربازان کاملا قانونی است

سعید آقایی در سپاهان بازی می کند، جاسم کرار به صنعت نفت پیوسته، سروش رفیعی سال گذشته به پرسپولیس پیوست. حالا طبیعی است که تراکتورسازی هم برای رفع نقاط ضعف خودش بازیکنانی را به خدمت بگیرد. این یک اتفاق کاملا قانونی است. طبیعتا بازیکن سرباز هم یک فرصت طلایی در اختیار دارد که می تواند در یک تیم نظامی بزرگ و محبوب مثل تراکتورسازی بازی کند و حتی شانس حضور در مسابقات آسیایی را داشته باشد.

تماس های زیادی از بازیکنان سرباز داشته ام

من به نام هیچ بازیکنی اشاره نمی کنم؛ اما پیش از این هم گفتم تماس های زیادی از سوی برخی بازیکنان داشته ایم و خیلی ها اظهار علاقه کردند که در نیم فصل به تراکتورسازی بیایند؛ اما یارگیری ما بر اساس نیاز تیم خواهد بود. همچنین باید به سهمیه محدود جذب بازیکن هم توجه کنیم. با وجود این محدودیت ها حق هیچ اشتباهی را نخواهیم داشت و باید گزینه های خودمان را با دقت انتخاب کنیم.

نتایجی در حد نام تراکتور کسب می کنیم

هنوز یک بازی دیگر در این نیم فصل باقی مانده که باید با تمرکز پشت سر بگذاریم. بعد از آن باید ببینیم چه اتفاقاتی پیش می آید و چه بازیکنانی را جذب می کنیم. قطعا به دنبال تقویت تیم هستیم و می خواهیم نیم فصل دوم را با قدرت دنبال کنیم. طبیعتا جایگاه واقعی تراکتورسازی در جدول باید بالاتر از این باشد و هواداران هم انتظارات به حقی خواهند داشت. با حمایت هوادارانمان می توانیم در همین فصل هم عملکرد بسیار خوبی داشته باشیم و نتایجی در حد نام و اعتبار تراکتورسازی بگیریم.

از الان نمی شود قهرمان لیگ را پیش بینی کرد

برای پیش بینی در خصوص قهرمان لیگ خیلی زود است، هنوز نیم فصل اول به پایان نرسیده و از الان نمی توان قهرمان را پیش بینی کرد؛ اما من فکر می کنم در نیم فصل دوم رقابت نزدیک تری در بالای جدول شکل می گیرد و ما هم همه تلاشمان را می کنیم تا در پله های بالایی حضور داشته باشیم.

نبود بازیکن جایگزین دلیل اصلی مصدومیت ها است

من در مورد مصدومیت ها باید توضیح کاملی بدهم. فراموش نکنید که ما چه تعداد بازیکن محدودی در اختیار داریم. این محدودیت موجب می شود فشار روی چند بازیکن خاص بیشتر شود. ما تمرینات بسیار خوبی در این فصل داشتیم. آمار دوندگی ها به خوبی نشان می دهند که چقدر تمرینات تاثیر خوبی روی بازیکنان داشته است. همچنین در دقایق پایانی بازی ها برتری محسوسی نسبت به حریفان داشته ایم و گل های تاثیرگذاری در این دقایق زدیم. این نشان می دهد تمرینات استقامتی و بدنسازی تیم مفید بوده و نتیجه خوبی داشته است. بعضی از مصدومیت ها و اتفاقات غیر قابل پیش بینی است و در فوتبال وجود دارد؛ اما برای تیمی که بازیکنان زیادی در اختیار ندارد و چند بازیکن محدود فشار زیادی را تحمل می کنند این اتفاقات طبیعی است. به طور مثال امیرنصرآزادانی در اولین فصل حضور ثابت خودش در لیگ فشار زیادی را تحمل کرد و در اکثر بازی های ما بالاترین میزان دوندگی را داشت. این فشار و نبود بازیکن جایگزین در طولانی مدت مشکل ساز می شود. طبیعی است که این فشار موجب مصدومیت بازیکن بشود.

من خواسته ام اخبار مصدومان اعلام نشود

در مورد عدم اعلام خبر مصدومیت ها هم باید بگویم این خواسته مستقیم من است. چرا ما باید اعلام کنیم که دو مدافع میانی خودمان را در یک بازی حساس در اختیار نداریم؟

می خواهیم بیش از 6 بازیکن جذب کنیم

من پیش از این هم گفتم. تیمی که در دو پنجره نقل و انتقالاتی نتوانسته بازیکنی جذب کند طبیعتا باید در خیلى از پست ها بازیکن جدید جذب کند. در همین دو پنجره گذشته چند بازیکن از تراکتورسازی جدا شدند؟ طبیعی است که جذب 6 بازیکن مشکل ما را حل نمی کند. از سوی دیگر فراموش نکنید که تراکتورسازی نماینده ایران در مسابقات آسیایی است. ما با محدودیت و کمبود بازیکن خصوصا در دو ماه پایانی سال و دو ماه ابتدایی سال جدید چطور می توانیم در مسابقات داخلی و آسیایی عملکرد قابل قبولی داشته باشیم؟ درخواست خودمان را اعلام کرده ایم و واقعا انتظار داریم به ما کمک شود.

در آستانه رقابت های آسیایی، مانع تقویت تراکتور نشوند

من فکر می کنم خواسته ما منطقی است. باید نگاهی فراتر از منافع داخلی داشته باشیم و به فکر دفاع از حیثیت فوتبال کشور باشیم. امکانات و بودجه تیم های ما با نمایندگان کشورهای عربستان و امارات و قطر یا حتی ازبکستان قابل قیاس نیست. با وجود همه این محدودیت ها اگر به تیم های خودمان اجازه ندهیم به خوبی تقویت شوند و بازیکنان مورد نیازشان را جذب کنند چطور می توانیم انتظار داشته باشیم که نتایج آبرومندی در رقابت های آسیایی کسب شود؟ خواهش من این است که حداقل در اینگونه موضوعات توجه ویژه ای به آسیایی های فوتبال ایران داشته باشیم و مانع از تقویت تیم ها در آستانه این مسابقات حساس نشویم.

تیم ملی آرامش می خواهد

قرعه ایران در جام جهانی قرعه سختی است؛ اما در این شرایط بهترین کار این است که به تیم ملی آرامش بدهیم. سطح پایین انتظارات باعث می‌شود بازیکنان ما با آرامش بیشتری بازی‌هایشان را انجام دهند و اولویت اصلی به نظرم این است که بازی های خوبی مقابل این تیم ها انجام دهیم و عملکرد خوبی داشته باشیم.

صعود از این گروه غیرممکن نیست

با وجود اینکه کار سختی داریم؛ اما صعود از این گروه برای تیم ملی ایران غیرممکن نیست. من خوش‌بین هستم که در این مسابقات نتایج خوبی کسب شود. بازی کردن مقابل تیم‌های پرتغال و اسپانیا فرصت خوبی برای ما محسوب شده و باعث می‌شود بازیکنان ما بیشتر و بهتر دیده شوند و دیده شدن بازی‌های تیم ملی فرصت حضور در لیگ‌های معتبر اروپایی را در اختیار بازیکنان ما قرار می دهد.

این پرتغال با پرتغال2006 متفاوت است

شرایط تیم ملی پرتغال نسبت به سال 2006 که ما با آنها بازی کردیم، تغییرات زیادی داشته است. با این وجود آنها همچنان تیم قدرتمندی هستند و این مسابقه برای ما دشوار خواهد بود. البته من فکر می کنم تیم ما مقابل تیم های بزرگ جهان همیشه بازی های خوبی انجام داده است. خصوصا اینکه در جام جهانی روسیه ما تیمی داریم که از دفاع منظم و منسجمی برخوردار است و با دفاع تیمی خوب می توانیم فراتر از انتظار ظاهر شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *