علائم سکته مغزی چیست؟ + علت، عوارض و راه های پیشگیری | ستاره

علائم سکته مغزی چیست؟ + علت، عوارض و راه های پیشگیری

سکته مغزی نوعی اختلال نورولوژیک بوده که در آن جریان خون رسانی به مغز مختل می شود. از علائم سکته مغزی می‌توان به مشکل تکلم و درک، فلج یا بی حسی در اندام، مشکل بینایی و… اشاره کرد. در این مطلب بطور کامل شما را با علت، علائم و راه های پیشگیری از سکته مغزی آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

علایم سکته مغزی

سکته مغزی زمانی رخ می‌دهد که جریان خون به سمت مغز متوقف یا کاهش یافته و در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی به مغز نمی‌رسند؛ بنابراین در عرض چند دقیقه، سلول‌های مغزی به تدریج از بین خواهند رفت. سکته مغزی نیاز به فوریت‌های پزشکی و رسیدگی سریع دارد؛ اقدامات اولیه می‌توانند میزان آسیب مغزی و عوارض آن را کاهش دهند.اگر فکر می‌کنید که ممکن است دچار سکته مغزی شوید، حواس‌تان به این علائم و نشانه‌ها باشد. دقت کنید که چه زمانی این علائم شروع شده‌اند، زیرا زمان می‌تواند بر روی درمان شما تاثیر گذارد:
مشکل تکلم و درک. ممکن است احساس گیجی کرده و کلمات را به صورت جویده جویده بیان کنید و یا صحبت‌های دیگران را متوجه نشوید.
فلج یا بی حسی صورت، دست یا پا. ممکن است به طور ناگهانی صورت، دست یا پایتان دچار بی حسی، ضعف یا فلج شوند. معمولا این اتفاق در یک طرف بدن روی می‌دهد. سعی کنید هم زمان هر دو دست خود را به بالای سر ببرید، اگر یکی از آن‌ها به پایین افتاد، احتمالا دچار سکته مغزی شده‌اید. همچنین ممکن است یک طرف دهان شما کج شود.
مشکل بینایی. ممکن است به طور ناگهانی اشیاء را تار، سیاه و سفید و یا دوتایی ببینید.
سردرد. وجود سردرد ناگهانی و شدید که با استفراغ، سرگیجه یا عدم هوشیاری همراه است، می‌تواند از علائم سکته مغزی باشد.
مشکل راه رفتن. ممکن است در زمان راه رفتن تلو تلو خورده و یا تعادل خود را از دست بدهید.

علائم سکته مغزی سکته مغزی ممکن است به خاطر انسداد یک شریان (سکته مغزی ایسکمیک) یا پاره شدن یک رگ خونی (سکته مغزی هموراژیک) ایجاد شود. در برخی از افراد ممکن است به طور موقت جریان خون به مغز (حمله ایسکمی گذرا یا TIA) متوقف شده که در این حالت آسیبی دائمی ایجاد نمی‌شود.

 علائم سکته مغزی حدود ۸۰ درصد سکته‌ها از نوع سکته مغزی ایسکمیک می‌باشند. این سکته زمانی روی می‌دهد که شریان‌های مغز تنگ یا مسدود شده و در نتیجه جریان خون به شدت کاهش می‌یابد. شایع‌ترین سکته‌های مغزی ایسکمیک عبارتند از:سکته مغزی هموراژیک زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی در مغز سوراخ یا پاره شود. خونریزی مغزی می‌تواند ناشی از عوامل بسیاری باشد که شامل:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *