علت خونریزی حین رابطه جنسی چیست؟ | ستاره

علت خونریزی حین رابطه جنسی چیست؟

خونریزی حین رابطه جنسی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله مصرف داروهای خاص، مشکلات پوستی، بارداری زودرس و بسیاری موارد دیگر. در این مطلب می‌توانید هفت علت خونریزی حین رابطه جنسی را مطالعه نمائید؛ از جمله: استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری، عفونت‌های واژینال، یائسگی، سرطان دهانه رحم و…

علت خونریزی حین رابطه جنسی خونریزی غیرمنتظره در طول رابطه جنسی ناخوشایند است، اما دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد. اولین نکته مهم این است که نباید خونریزی واژینال را نادیده گرفت. همان گونه که خونریزی غیر منتظره از هر بخش از بدن هرگز نباید نادیده گرفته شود، خونریزی واژینال نیز در این مورد استثنا نیست. چه میزان خونریزی مشاهده شده در حد لکه‌ای روی لباس زیر شما باشد و یا جریان غیر منتظره‌ای که نیاز به نوعی حفاظت بهداشتی دارد. با توجه به این موضوعات، در ادامه به ۷ علت خونریزی حین رابطه جنسی اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

علت خونریزی حین رابطه جنسی مصرف قرص‌های ضدبارداری جدید، فراموش کردن قرص‌های پیشگیری از بارداری و یا تغییر در روش پیشگیری از بارداری می‌تواند منجر به خونریزی غیر منتظره شود، اما این تنها دلیل مشاهده خونریزی نیست. زمانی می‌توانید این عوامل را دلیل اصلی خونریزی بدانید که از عدم وجود هرگونه عفونت واژینال مطمین باشید. هم چنین اگر خونریزی درست پس از تغییر در روش پیشگیری از بارداری اتفاق بیفتد، می‌توان انتظار داشت که دلیل آن تغییر روش در پیشگیری بوده است؛ اما اگر بعد از آن نیز خونریزی واژینال مجدد تجربه کردید حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید. علت خونریزی حین رابطه جنسیبه عقیده متخصصان یکی از دلایل خونریزی حین رابطه جنسی وجود انواع عفونت‌ها است؛ بنابراین با دیدن هر نوع خونریزی غیرمنتظره مراجعه به پزشک ضروری است. البته باید خاطر نشان کرد که بسیاری از عفونت‌های واژینال و دستگاه ادراری توسط آنتی بیوتیک‌ها قابل درمان هستند، بنابراین بهتر است با آسودگی خاطر و هرچه زودتر به متخصص مربوطه مراجعه کرد. همچنین جهت جلوگیری از ابتلا به این نوع عفونت‌ها چکاپ‌های دوره‌ای و رعایت بهداشت فردی و جنسی ضروری به نظر می‌رسد. برای مطالعه بیشتر در این خصوص، مطلب موجود در لینک زیر را مطالعه نمائید.


بیشتر بخوانید: عفونت واژن چیست و چگونه درمان می‌شود؟


حساس بودن پوست بدن و یا وجود هرگونه پولیپ پوستی نیز ممکن است دلیل خونریزی در طول یا بعد از رابطه جنسی باشد؛ زیرا این وضعیت می‌تواند در اثر تماس‌های پوستی حین رابطه نازک‌تر شده و موجب خونریزی گردد. با مراجعه به متخصص زنان می‌توانید در رابطه با وجود و یا عدم وجود پولیپ‌های پوستی در رحم مطلع شوید. گاهی اوقات یک پولیپ کوچک بر روی گردن رحم می‌تواند پس از رابطه جنسی خونریزی کند. برای آشنایی بیشتر با این بیماری می‌توانید مطلب موجود در لینک زیر را مطالعه نمائید.


بیشتر بخوانید: پولیپ رحم چیست؟ + علت، علائم و راه های درمان


حاملگی زودرس نیز می‌تواند منجر به خونریزی غیر قابل انتظار شود. بنابراین اگر شما متوجه هر نوع خونریزی بین دوران قاعدگی و یا در هنگام رابطه جنسی شدید یک آزمایش بارداری نیز توصیه مناسبی است. آزمایش بارداری به علت خونریزی نامعلوم برای تشخیص بارداری زودرس و شناسایی احتمال حاملگی خارج رحمی که نیاز به درمان فوری دارد، بسیار مهم است. شما می‌توانید آزمایش حاملگی را در خانه انجام دهید، اما بهتر است که این کار را در آزمایشگاه انجام دهید تا بتوانید در صورت نیاز از اقدامات اورژانسی بهره برده و هم چنین اگر نتیجه تست بارداری منفی بود نسبت به یافتن علت خونریزی اقدام کنید.


بیشتر بخوانید: تست بارداری با خمیر دندان (آموزش تصویری)


گاهی دلایل بالقوه جدی برای خونریزی واژینال وجود دارد. یکی از دلایل خونریزی پس از نزدیکی می‌تواند به دلیل تغییرات یا اختلالات در گردن رحم و یا دهانه رحم باشد. این تغییرات ممکن است به علت تغییرات سلولی یا رشد غیر عادی سلولی از جمله سرطان باشد. در این گونه موارد انجام سونوگرافی جهت معاینه ظاهر رحم و آزمایشات اسمیر بسیار توصیه می‌شود.

 علت خونریزی حین رابطه جنسیآندومتریوز هم می‌تواند مسبب خونریزی واژینال شود. برخی از زنان مبتلا به آندومتریوز خونریزی‌های نامنظم یا لکه بینی را گزارش می‌کنند، اما این معمولا ویژگی غالب آندومتریوز نیست و مهم است که قبل از مرتبط دانستن خونریزی‌های غیر منتظره واژینال با این بیماری، دیگر علل شایع‌تر خونریزی حین نزدیکی را بررسی کرد. توصیه می‌شود در این موارد با پزشک متخصص مشورت کنید و از ایشان بخواهید تا آزمایشات لازم را انجام دهند تا ببینند چه چیزی سبب خونریزی می‌شود. توصیه
در حالی که علل بالقوه جدی برای خونریزی واژینال وجود دارد، با این حال بسیاری عوامل جزئی‌تر نیز وجود دارد که می‌تواند علت خونریزی حین رابطه جنسی یا بین دوره‌های ماهانه شود. نکته مهم این است که درمان برای هر شخص به یافته‌ها و دلیل اصلی خونریزی بستگی دارد؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین اقدامات کلیدی برای رفع مشکل و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های حادتر، جدی بودن در امر درمان و ایجاد حس اطمینان است. پس در درجه اول باید به این نکته توجه کرد که از هر نوع خونریزی غیر منتظره در هر جایی از بدن و هم چنین واژن نباید به سادگی عبور کرد و از درمان چشم پوشی نمود. همچنین باید به خاطر سپرد که اگر سلامت جنسی برایتان مهم است و در رابطه با سلامت جنسی خود دچار نگرانی شده‌اید، پزشک شما باید اولین فردی باشد که از مشکل آگاه می‌شود. به یاد داشته باشید از آنجا که دلایل مختلفی برای خونریزی حین نزدیکی و یا بین عادات ماهیانه وجود دارد و هرکدام نیازمند درمان‌های متفاوتی می‌باشند، از به کارگیری هرگونه درمان خانگی و یا بر اساس تجربه و پیشنهاد دوستان و آشنایان اکیدا بپرهیزید و در اولین فرصت به پزشک متخصص خود مراجعه کنید. منبع: netdoctor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *