فیلتر تلگرام در ایران دوباره جدی شد؛ فعالیت‌های ضد انقلابی در پیام رسان روسی

فیلتر تلگرام در ایران

فیلتر تلگرام در ایران دوباره جدی شد؛ فعالیت‌های ضد انقلابی در پیام رسان روسی

پس از اقدامات جاسوسی و انتشار شایعات ضد انقلابی، بار دیگر داستان فیلتر تلگرام در ایران جدی شد و دادستان کل کشور و سایر مسئولان در این مورد اظهار نظر کرده‌اند.

به تازگی یکی از کانال های تلگرامی با سوءاستفاده از بستر این پیام رسان محبوب در ایران، شایعاتی را در مورد مسئولان رده بالا و مقامات اجرایی کشور منتشر کرده است. این کانال در تلگرام با شعار «آگاهی، مبارزه، دموکراسی» و «گردش آزاد اطلاعات» فعالیت می‌کند و در هفته‌های اخیر با انتشار مطالب و ادعاهای کذب، بارها واکنش مسئولان اجرایی کشور را برانگیخته است.

محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور، ظهر روز گذشته در جمع خبرنگاران حاضر شد و به برخی سوالات پاسخ داد. وی در مورد این که یکی از اعضای ناظر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفته تاکنون شکایتی از یک کانال تلگرامی ضد انقلاب مطرح نشده، عنوان کرد این کانال برای فعالیت های ضد انقلابی خود از بستر تلگرام استفاده می‌کند و به همین دلیل در آینده نزدیک تکلیف تلگرام را روشن خواهیم کرد.

فیلتر تلگرام در ایران

محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور

در یکی دو سال اخیر بارها شایعه فیلتر تلگرام در ایران به خاطر مستقر شدن سرورهای آن در خارج از کشور به گوش می‌رسید و حالا با رخ دادن اتفاقات اخیر به نظر می‌رسد این بار شاهد برخورد جدی‌تری با این پیام رسان روسی باشیم.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز به این موضوع واکنش نشان داد. وی که همیشه از جریان آزاد اطلاع‌رسانی دفاع می‌کرد به اتهامات وارد شده از سوی این کانال ضد انقلاب به صورت غیر مستقیم واکنش نشان داد و متنی را با هشتگ «مبارزه_با_شایعه» در اکانت توییتر خود منتشر کرد:

تقویت جریان آزاد اطلاع‌رسانی یک ضرورت است اما تجربه نشان داده هزینه انفعال در برابر دروغ پردازان، نفرت پراکنی در جامعه است. باور به هر خبری در فضای مجازی و بازپخش بدون اطمینان از صحت آن باعث از بین رفتن امنیت روانی جامعه می‌شود. مراقب اثرات منفی توزیع شایعات باشیم.

پاول دوروف، مدیر و موسس تلگرام هم در پاسخ به توییت آذری جهرمی نوشت:

مقررات تلگرام، جلوگیری از رواج خشونت و سخنان نفرت انگیز است و ما با تکیه بر گزارش کاربرانمان نسبت به برخورد با محتوای عمومی که این قوانین را نقض می‌کنند، عمل خواهیم کرد.

واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر تلگرام در ایران

وزیر ارتباطات در حاشیه مراسم روز جهانی پست نیز در جمع خبرنگاران در رابطه با اظهارات دادستانی کل کشور مبنی بر برخورد قضایی با تلگرام گفت موضوع به فعالیت کانال‌های ضد انقلاب در فضای مجازی مربوط می‌شود که نارضایتی‌هایی را در بین مردم ایجاد کرده است. آذری جهرمی در ادامه افزود:

دادستان کل کشور طی اظهاراتی که داشت به دنبال بستن فضای مجازی نیست اما موضوعی که وجود دارد هدف گروه‌های ضد انقلاب برای بر هم زدن آرامش روانی مردم از طریق کانال‌های تلگرام است. ما از گردش آزاد اطلاعات استقبال می‌کنیم و در این زمینه دولت با دادستانی تعامل دارد. هدف کانال‌های ضد انقلاب، راه انداختن دعوای رسانه‌ای میان دو مجموعه نظام است که این موضوع خلاف امنیت عمومی کشور و نگران کننده خواهد بود.

فیلتر تلگرام در ایران

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

جوان‌ترین وزیر کابینه دولت دوازدهم در ادامه تاکید کرد که ما با جدیت در حال پیگیری هستیم تا کانال‌های مخالف نظام از دسترس خارج شوند. البته دولت با فیلترینگ کانال‌های سیاسی موافق نیست و خط کانال‌های ضد انقلاب کاملا با کانال‌های سیاسی متفاوت است. جهرمی در پایان گفت به واسطه برخی نظرات سیاسی نمی‌توان دسترسی به فضای مجازی از جمله تلگرام را محدود کرد چرا که مردم این اپلیکیشن را انتخاب کرده‌اند و ما به نظر آن‌ها احترام می‌گذاریم. موضوع تنها فعالیت ناشایست برخی کانال‌ها است که باید رسیدگی شود.

همچنین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود گفت درباره خبرها و دروغ‌هایی که به قوه قضاییه و برخی مسئولان این قوه نسبت می‌دهند باید بگویم که کذب محض است. آن‌ها گاهی وقت‌ها با این که به سرویس‌های جاسوسی مثل موساد وصل هستند اما خیلی ناشیانه عمل می‌کنند و تنظیم مطالب خلاف واقعشان هم قابل باور نیست. محسنی اژه‌ای در ادامه اظهار کرد قوه قضاییه مطلقا با این فضاسازی‌ها کوتاه نمی‌آید و در کار خود سست نخواهد شد و دست هر مجرم و مفسدی را بر اساس موازین شرعی و قانونی کوتاه می‌کنیم.

فیلتر تلگرام در ایران

محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه

با این اظهارات دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه به نظر می‌رسد احتمال فیلتر تلگرام در ایران و برخورد قاطعانه با این پیام رسان روسی بیشتر از همیشه شده است و باید دید در آینده چه تصمیماتی گرفته خواهد شد.

1396-07-17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *