قرارداد مرسدس بنز با ایران خودرو امضا شد؛ ایجاد شرکت مشترک برای فروش خودروهای تجاری

قرارداد مرسدس بنز با ایران خودرو

قرارداد مرسدس بنز با ایران خودرو امضا شد؛ ایجاد شرکت مشترک برای فروش خودروهای تجاری

روز گذشته قرارداد مرسدس بنز با ایران خودرو امضا شد. بر اساس این قرارداد،‌ یک شرکت مشترک در زمینه فروش و خدمات پس از فروش خودروهای تجاری ایجاد می‌شود.

سرانجام قرارداد تجاری گروه صنعتی ایران خودرو با شرکت مرسدس بنز آلمان به امضا رسید تا این دو شرکت در زمینه عرضه خودروهای تجاری با یکدیگر همکاری کنند. همچنین قرار است در ماه‌های آینده، قرارداد ایجاد دو شرکت مشترک دیگر نیز بین طرفین نهایی و امضا شود.

قرارداد مرسدس بنز با ایران خودرو

در روز سه شنبه 21 شهریور 1396، شرکت ایران خودرو دیزل به نمایندگی از گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت مرسدس بنز آلمان در سایت تولید وورث، مقر اصلی مرسدس بنز، نشستی را برگزار و قرارداد رسمی را به امضا رساندند. علی ماجدی، سفیر ایران در آلمان، محسن صالحی نیا، معاون امور صنایع وزارت صنعت و معدن، هاشم یکه زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و جمعی از مدیران ارشد دو شرکت در این جلسه حضور داشتند.

هاشم یکه زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در حاشیه این مراسم با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با شرکت مرسدس بنز، ابراز امیدواری کرد که با توجه به همکاری دو شرکت در حوزه خودروهای تجاری، همکاری طرفین در خصوص قرارداد سال گذشته نیز به همین منوال پیگیری شود.

قرارداد مرسدس بنز با ایران خودرو

اهداف امضای قرارداد مرسدس بنز با ایران خودرو

قرارداد مرسدس بنز با ایران خودرو که در زمینه خودروهای تجاری امضا شد، شامل ایجاد یک شرکت مشترک در حوزه فروش و خدمات پس از فروش خودروهای تجاری می‌شود. بنابراین ایران خودرو به صورت انحصاری، مسئولیت فروش و خدمات پس از فروش محصولات تجاری شرکت آلمانی مرسدس بنز را بر عهده خواهد گرفت.

قرارداد شرکت دوم نیز در ماه آینده نهایی می‌شود و به امضا می‌رسد. این شرکت نیز مسئولیت تولید را بر عهده خواهد گرفت و نسل فعلی و آینده کامیون آکتروس از جمله محصولات تولیدی این شرکت به شمار می‌رود. نسل فعلی کامیون آکتروس تا سال 2019 تولید شده و نسل جدید آن نیز از سال 2019 میلادی به بعد بر اساس استانداردهای روز اروپا تولید خواهد شد. در فاز بعدی هم قرار است خط تولید جدید دیگری راه‌اندازی شود.

قرارداد مرسدس بنز با ایران خودرو

طبق برنامه، ساخت داخل شرکت مشترک ایران خودرو و مرسدس بنز در سال اول به 20 درصد می‌رسد و این میزان در صورت به صرفه بودن از نظر اقتصادی می‌تواند به 30 تا 50 درصد نیز افزایش پیدا کند. نیازسنجی و تولید محصولات جدید و جایگزینی با محصولات فعلی از دیگر اهدافی است که در برنامه شرکت مشترک تولیدی ایران خودرو دیزل و دایملر آلمان پیش‌بینی شده است.

مرسدس بنز آلمان، رتبه نخست تولید خودروهای تجاری در دنیا را در اختیار دارد و امضای قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک با این شرکت می‌تواند خبر مهمی برای کشورمان باشد و راه را برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی دیگر در ایران هموار کند.

1396-06-22

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *