مدارک بین المللی شرکت اراکل

نیاز به فراگیری تکنیک اراکل به طور باورنکردنی در حال رشد است. کسب تخصص در سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی داده ها در اراکل یک انتگرالی برای رسیدن به موفقیت در رشد متغیرهای تنظیم شده در سیستمهای پیچیده امروزی می باشد. در مسائل حیاتی در نگهداری بانک اطلاعاتی داده ها نیاز به درک کلی راجع به معماری و مراحل شکل گیری پایگاه داده در اراکل می باشد تا بتوان بهتر از آنچه که مقدور است در حل مسائل حاصله فائق آمد.

اخیراً با کسب مهارتهای اراکل می توان مهارتهای دیگری در خلق بانک اطلاعاتی در بازار IT ایجاد کرد. گواهینامه اعطایی از شرکت اراکل بیانگر سطح دانش و توانایی کاربر در طراحی بانک اطلاعاتی و حل مشکلات ناشی از آن می باشد.

Oracle Certified Associate -OCA

این گواهینامه اولین قدم به سوی تبدیل به یک کاربر حرفه ای اراکل می باشد. OCA بر اساس سیستم مدیریت پایگاه داده در Oracle 10g طراحی شده است. برای کسب این مدرک تنها یک امتحان کافی است. OCA در واقع پیش نیازی برای کسب مدارک OCP و OCM می باشد.

این گواهینامه مشخص می کند که کاربر درک قوی از مهارتهای شغلی خود و ارتباط آن با اراکل نائل آمده که این خود باعث ارتقاء فرد به سطوح بالاتر شغلی می گردد. OCA یک از گامهای مؤثر برای تبدیل شدن به یک کاربر حرفه ای در ارتباط با کار با اراکل می باشد.

Oracle Certified Professional – OCP

بعد ازOCA، OCP که بیانگر درک قوی از دامنه مهارتهایی که کاربر در این نرم افزار به آن رسیده،
می باشد و امروزه یکی از معتبرترین گواهینامه ها در جهان می باشد که توسط یکی از شرکت های بانک اطلاعاتی داده های اراکل اعطاء می گردد.

این گواهنامه مشخص می کند که کاربر افق دید فراتری خواهد داشت تا بتواند با آمیزش اراکل و حرفه مربوط با یک استراتژی خاص، شرکت را استوار نگه دارد. این مدرک اولین و البته شناخته شده ترین گواهینامه جهانی می باشد که در سطحی بالاتر از OCA قرار دارد و داوطلبین ابتدا باید در امتحان OCA شرکت کرده و با کسب نمره قابل قبول، با گذراندن پیش نیازهای مربوطه، خود را برای OCP آماده سازند. OCP یک مهارت برای بررسی عملکردهای حیاتی Oracle Database می باشد که بانک اطلاعاتی داده ها را در بهترین شکل ممکن حفاظت می کند. امروزهOCP یک معیار برای تعیین افراد برای واگذاری پستهای ویژه IT می باشد. یک معیار برای سنجش توانایی کاربران می باشد. این گواهینامه سطوح مختلفی دارد :

�DBA (Database Administration)

�DBO (Database Operator)

�Application Developer

�Consultant

با دریافت OCP و استفاده کاربردی از آن در جهت تکمیل دانش خود باعث می شود کاربر تمامی توجه خود را به طور مؤثر در این زمینه متمرکز کند تا به بالاترین مرتبه بر این زمینه دست یابد و انتظار
می رود که با دانش خود راه کارهایی در جهت حل مشکلات بانک اطلاعاتی داده ها در اراکل بسته به نوع شغل، ارائه دهد.

کاربرانی که موفق به دریافت این مدرک شده اند، قدرت بالایی در شرح اقتصاد و صنعت خواهند داشت که این قابلیت در چنین سطحی درصد آسیب در صنعت را به حداقل می رساند.

Oracle Database Maste r- OCM

بالاترین درجه گواهینامه اعطایی اراکل است. این گواهینامه یکی از سطوح بالای کارشناسی اراکل است که در این سطح عمق دانش فرد در تکنولوژی بانک اطلاعاتی اراکل، نظم یافته و به شکل کاربردی در حل مسائل بحرانی در صنعت به کار گرفته می شود. با توجه به این شرح، یک کاربر دارای مدرک OCM یک کاربر مطرح در صنعت می باشد. ارزش واقعی این گواهینامه اعطایی در افزایش فرصتها در صنعت می باشد که موجبات ثبات و امنیت و ترقی اقتصاد و صنعت یک جامعه را رقم
می زند.

شرکتها برای ارتقاء دانش کارمندان خود در زمینه اراکل باید آنها را در آموزشهای سالیانه شرکت دهند تا دانش آنها را به روزآوری کنند و با این عملکرد بهبود چشمگیری در زمینه اجرا کار حاصل
می آید و تأثیر مستقیمی در پیشرفت یک شرکت خواهد داشت. سوالات بر اساس تلفیقی از تجارب آموزشی و شغلی آنها می باشد که حتماً برای موقعیت در این امر باید داوطلب زمان کافی برای این کار با این نرم افزار و بررسی نحوه ارتباط آن با شغل خود را گذاشته باشد.

چگونه خود را برای امتحان OCP آماده کنیم ؟

شرکت اراکل به داوطلبین OCP پیشنهاد می کند که برای آماده سازی خود برای امتحان OCP بهتر است یافته های حاصل از آموزش خود را با منابع پیشنهادی Oracle University ترکیب کرده تا با تکیه به تجارب به دست آمده در نتیجه تکرار و تمرین دستورالعمل های برنامه اراکل بتوان این امتحان را با موفقیت پشت سر نهاد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه منابع پیشنهادی Oracle University به سایت زیر رجوع کنید :

این سایت دارای یک بخش guide online می باشد که متقاضیان را به شکل Online راهنمایی می کند و به سوالات آنها در زمینه امتحان OCP جواب می دهد. سوالات امتحان OCP توسط مرکز امتحانات Oracle University طرح می شود و از طریق اینترنت به شکلOnline در اختیار مراکز برگزاری امتحان قرار می گیرد.

سیستم برگزاری امتحان OCP، کامپیوتری است. هر داوطلب باید تلاش کند برای هر سؤال حتماً جوابی بیابد. در غیر اینصورت سؤال بی جواب به عنوان سؤال نادرست در نظر گرفته می شود. یک وقفه بین نمایش سؤالات وجود دارد که زمان لازم برای تفکر روی سؤال مورد نظر را تأمین می کند و این وقفه نیز زمان لازم برای بازگشت به سؤال قبل و سؤال بعدی را فراهم می آورد.

قبل از امتحان حتماً داوطلب باید هنگام ثبت نام از صحت ثبت شماره داوطلبی و عنوان امتحان ومشخصات داوطلبی خود اطمینان حاصل کند. برای پذیرش در امتحان OCP، داوطلبین حتماً باید امتحان OCA را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند. قبل از شروع امتحان با توجه به اینکه داوطلب در OCA نمره قابل قبول کسب کرده باشد، به او اجازه امتحان در OCP داده می شود.

البته داوطلب می تواند برای آگاهی از پذیرش یا عدم پذیرش خود در امتحان OCP به سایت Oracle Certification Web به آدرس زیر رجوع کند :

همچنین داوطلبین می توانند با مراجعه به سایت زیر از زمان برگزاری امتحان OCP در طول سال، مطلع شوند:

به طور معمول هزینه امتحان OCP در حدود $125 می باشد که پرداخت این هزینه به شرکتOracle University می باشد. داوطلبین حتماً باید در حین ثبت نام، مشخصات خود را دقیق ثبت نمایند تا در مراحل برگزاری امتحان و تحویل گواهینامه OCP دچار مشکل نشوند.

برای انصراف از امتحان باید موضوع را قبل از برگزاری امتحان به یکی از شعبات Oracle University اطلاع دهند.30 روز بعد از برگزاری آزمون گواهینامهOCP توسط پست به آدرس داوطلب ارسال
می شود. به افرادی که با موفقیت امتحان را پشت سر نهاده و مدرک OCP دریافت کردند، از طرف شرکتOracle University یک Username و Password داده شده و از آن پس او نیز به اعضای شرکتOracle University می پیوندد. این امتیاز تنها به دارندگان مدرک OCP اعطاء می گردد و برای افرادی که دارای مدرک OCA هستند این امتیاز وجود ندارد.

منبع : http://www.orasle.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس