مروری بر جهان داده – #1 | مهندسی داده

مروری بر جهان داده – #۱

۱۳۹۶/۰۶/۰۳
اخبار

نظر بدهید
286 مشاهده

از این پس قصد داریم به صورت هفتگی اخبار دنیای داده را به صورت خلاصه و در قالب یک خبرنامه به علاقه مندان ارائه کنیم .

بانک های اطلاعاتی

در این مثال کاربردی، برای تحلیل رفتار بازدیدکنندگان یک سایت و بررسی صفحاتی که مشاهده می کنند از مدلسازی گراف و بانک اطلاعاتی Neo4J استفاده شده است.

اگر با PhpMyAdmin کار کرده باشید، نحوه کار برنامه های مدیریت دیتابیس مبتنی بر وب را می دانید. OMNIDB با هدف ایجاد یک محیط یکپارچه و هماهنگ برای کار با دیتابیس های رابطه ای رایج دنیا مانند : PostgreSQL, Oracle, Firebird SQL, MariaDB, SQLite, SQL Server, IBM DB2 پا به عرصه وجود نهاد تا برای مدیریت هر کدام از این دیتابیس ها نیاز به نصب نرم افزار جداگانه نداشته باشید. نسخه ۲ این نرم افزار با امکانات جدید آماده نصب و استفاده است .

برای کار با الاستیک سرچ و مشاهده داده های موجود در آن و انجام پرس و جوهای مختلف، معمولاً از ابزارهای REST مانند PostMan استفاده می شود. دجاوو برای ایجاد یک محیط جامع برای کار با الاستیک سرچ و انجام پرس و جوها و نمایش نتایج ایجاد شده است. اگر جزء طرفداران الاستیک سرچ هستید، این نرم افزار جدید را حتما تست کنید. ساخت کوئری های پیشرفته به صورت تصویری و فیلترهای مختلف روی داده ها از جمله امکانات این نرم افزار است.

کلان داده

اسپارک به عنوان یک چارچوب پردازشی کلان داده، روز به روز از رونق و محبوبیت بیشتری برخوردار می شود. اگر قصد یادگیری اسپارک و استفاده از آن را روی سیستم خودتان دارید، این آموزش به صورت ساده و سریع، شما را به دنیای اسپارک پرتاب خواهد کرد. نصب کتابچه های پایتون (Jupyter Notebooks) و نوشتن کدهای اسپارک و اجرای آنها از طریق کتابچه ها، تجربه خوبی را به شما ارائه خواهد کرد. البته آشنایی با نصب لینوکس از طریق ماشین های مجازی روی ویندوز از جمله پیش نیازهای این مقاله است.

مجموعه مقالاتی در هشت قسمت که به تمامی مفاهیم اصلی اینترنت اشیاء می پردازد .

یادگیری ماشین

در چند سال گذشته، یادگیری عمیق به چنان محبوبیتی دست یافته است که در تمامی ابزارها و کتابخانه های نوین پردازش داده ، پشتیبانی از یادگیری عمیق به نسخه های جدید آنها اضافه شده است. در نسخه ۳ کتابخانه معروف پردازش تصویر OpenCV هم این اتفاق افتاده است و امکان استفاده از مدلهای آماده شده و از پیش آموزش داده شده برای تفکیک و دسته بندی تصاویر، برچسب زنی خودکار آنها و اموری از این قبیل فراهم شده است.

این مقاله به صورت قدم به قدم ، برچسب زنی خودکار تصاویر را با این امکان جدید در OpenCV‌ به شما آموزش خواهد داد .

علم داده

اگر از علاقه مندان علم داده باشید و اخبار این حوزه را دنبال می کنید، حتما متوجه رواج و محبوبیت پایتون در تمامی حوزه های علم داده و پیشی گرفتن آن از R‌ و ایستادن در سکوی نخست زبانهای محبوب و رایج برای کار با داده، شده اید. این مقاله شش دلیل اصلی این محبوبیت را توضیح می دهد.

در این مقاله به کمک OpenCV و تصاویری از فیلم های هابیت ها و ارباب حلقه ها، یک موتور جستجوی تصویر ایجاد کرده است. اگر به مباحث پردازش تصویر علاقه مندید، این آموزش را از دست ندهید. البته این موتور جستجو، فقط براساس تحلیل هیستوگرام یک عکس و بررسی آن با عکس مورد جستجو، میزان مشابهت را می سنجد و بیشتر جنبه یادگیری و مقدماتی دارد.


۱۳۹۶-۰۶-۰۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *