مشاهده خون در منی چه دلایلی دارد و چگونه درمان می‌شود؟ | ستاره

مشاهده خون در منی چه دلایلی دارد و چگونه درمان می‌شود؟

خون در منی ممکن است برای آقایان شوک برانگیز باشد و فکر کنند که دچار یک بیماری سخت شده‌اند، اما بیشتر اوقات اینگونه نیست. عواملی همچون پروستات، التهاب پیشابراه، فشار خون و … می‌تواند از جمله عوامل این بیماری باشد و عموما خود به خود بهبود می‌یابد.

خون در منی

خون در منی که به آن هماتوسپرمی می‌گویند می‌تواند به دلایل متعددی به وجود بیاید. در بیشتر مواقع وجود خون در منی جدی نیست و خود به خود و بدون درمان رفع می‌گردد. ترکیب عامل سن و علائمی مانند درد، حجم خون و … سرنخ‌هایی را در اختیار پزشک قرار می‌دهند که به کمک آن می‌تواند دلایل احتمالی و درمان مناسب را برای شما تعیین نماید.

در این مقاله درباره علائم، عوامل و نحوه درمان این بیماری توضیحاتی ارائه داده خواهد شد.

عوامل احتمالی مشاهده خون در منی

در بیشتر موارد دلیل ایجاد خون در منی نامعلوم است اما گاهی نیز پزشک شما قادر است تا پشت پرده بیماری شما را شناسایی نماید. عوامل احتمالی متعددی در ایجاد منی خونی می‌توانند وجود داشته باشند که شامل موارد زیر هستند:

نمونه برداری و یا جراحی پروستات

این روش‌های درمانی دو نمونه از مهم‌ترین و معمول‌ترین دلایل مشاهده خون در منی هستند. پس از نمونه‌برداری و یا جراحی پروستات ممکن است تا چند هفته و در زمان انزال شاهد خون صورتی و یا فندقی رنگی در منی خود باشید. همچنین ممکن است به دلیل نمونه‌برداری و یا جراحی پروستات خون در ادرار را نیز مشاهده کنید. این نوع منی خونی معمولا دردی به همراه ندارد و خود به خود بهبود می‌یابد. در صورتی که شاهد افزایش خون در منی بودید و علائم آن بیشتر از چندهفته ماندگار بودند و یا بیماری شما با درد همراه شد حتما با پزشکتان مشورت نمایید.

خون در منی

بیماری‌های آمیزشی

بیماری‌هایی مانند عفونت کلامیدیا، تبخال و یا سوزاک علائم معمول مشاهده خون در منی به خصوص در مردان زیر ۴۰ سال هستند. علائم وجود کلامید و یا سوزاک شامل این موارد است:مردان زیر ۴۰ سال بیشتر به دلیل بیماری‌های آمیزشی شاهد خون در منی خود خواهند بود و مردان بالای ۴۰ سال به دلیل وجود بیماری‌هایی مانند پروستات و التهاب پیشاب‌راه ممکن است این مشکل را مشاهده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *