معرفى و بررسى نرم افزار Uninstall Manager

اشاره :

معمولا حذف صحیح و کامل یک برنامه از روى سیستم، مشکل تر و با اهمیت تر از نصب آن می‌باشد. Uninstall Manager نرم افزارى است که علاوه بر حذف کامل یک برنامه، وضعیت سیستم شمارا به حالت اولیه باز مى گرداند.

معمولا حذف صحیح و کامل یک برنامه از روى سیستم، مشکل تر و با اهمیت تر از نصب آن مى باشد. زیرا فایل‌هاى بیهوده باقى‌مانده از حذف ناصحیح یک برنامه بر روى سیستم، علاوه بر اشغال فضاى هارد دیسک، سبب کند شدن عملکرد سیستم و ایجاد ناسازگارى با دیگر برنامه ها مى شود. Uninstall Manager ابزار مفیدى است که نرم افزار مورد نظر شما را به طور صحیح و کامل حذف مى کند و وضعیت سیستم را به حالت اولیه باز مى گرداند. علاوه بر این، Uninstall Manager توانایى نمایش فایل هاى جدید افزوده شده به درایوها (File Monitor)، پشتیبان گیرى از رجیسترى و پاک کردن فایل هاى temporary را دارد.

به طور کلى زمانى که شما نرم افزارى را بر روى کامپیوتر نصب مى کنید، معمولا تغییرات زیر صورت مى گیرد:

1) اضافه شدن فایلهاى جدید به درایوها
2)‌ افزوده شدن داده هاى جدید به فایل هاى سیستمى (Win.ini، فایلهاى رجیسترى و …)
3) ایجاد تغییرات در تنظیمات ویندوز (رنگ ها، فونت ها و …)
4) جایگزین شدن فایل هاى ویندوز (.dll ، .ocx و …) با فایل هاى جدید

این تغییرات که ممکن است حتى پس از uninstall کردن آن نرم افزار، در سیستم شما باقی بماند، گاهی اوقات سبب مشکلاتى چون کاهش سرعت و اختلال در عملکرد ویندوز مى شوند. بدین منظور نرم افزارUninstall Manager امکانات و راهکارهایى را در اختیار شما قرار مى دهد که از پیامدهاى ناخواسته و موارد فوق جلوگیرى مى‌کند.

مشخصات برنامه:

ناشر: Nokta Software Inc
وضعیت: محدودیت 30 روزه (نسخه کامل 14.95 دلار می باشد.)
سازگاری با: ویندوزهاى 95، 98، ME، 2000 و XP
حجم فایل نصب: 786 کیلوبایت
دریافت برنامه:
http://www.samsunsegman.com/um/umsetup.exe

روش کار:

گام اول:
قبل از نصب هر نرم افزارى ابتدا با استفاده از دکمه "Snapshot"، از درایوهاى سیستم خود عکس بگیرید. انجام این عمل به دلیل شناسایى تغییراتى که در درایو ها پس از نصب هر نرم افزار بوجود مى‌آید، ضروریست.

گام دوم:
با کلیک بر روى دکمه "Backup Windows Settings" از تنظیمات ویندوز خود پشتیبان تهیه کنید.
حال سیستم شما براى نصب نرم افزار مورد نظرتان آماده می باشد.

گام سوم:
Uninstall Manager را ببندید و برنامه مورد نظرتان را نصب کنید.

گام چهارم:
پس از اتمام عملیات نصب، Uninstall Manager را دوباره اجرا نمایید. حال براى مشاهده فایل ها و پوشه هاى افزوده شده به سیستم خود – از آخرین بارى که عمل Snapshot را انجام داده اید – بر روى دکمه "Find New Additions" کلیک کنید.

گام پنجم:
در سمت چپ برنامه پنجره اى قرار دارد که که تمام پوشه هاى جدید افزوده شده را نمایش مى دهد. به صورت مشابه در سمت راست برنامه پنجره اى قرار دارد که تمام فایل هاى جدید افزوده شده را نمایش مى‌دهد. بنابراین امکان پاک کردن فایل‌ها و پوشه‌ها به طور انتخابى وجود دارد.

گام ششم:
شما مى توانید براى بازگرداندن وضعیت سیستم به حالت اولیه بر روى دکمه "Restore Windows Settings" کلیک کنید.

به همین سادگى!

پاک کردن فایل هاى temporary:
یکى دیگر از قابلیت هاى این برنامه که قبلا هم به آن اشاره شد، پاک کردن فایل هاى temporary
مى باشد؛ که این کار از طریق منوى "Tools" و انتخاب گزینه ى "Quick Clean" قابل دسترسى است.

علاوه بر موارد بالا، قابلیتى وجود دارد ("Check Overwrite" یا "System File Checker") که شما را از جایگزینى ناخواسته فایل هاى سیستمى با خبر مى کند. اما با توجه به اینکه این مورد تنها در ویندوز 9x و ME کاربرد دارد از توضیح آن خوددارى مى کنیم. در ویندوز 2000 و XP سیستمى به نام "Windows file protection" وجود دارد که با جلوگیرى از جایگزینى فایل هاى سیستمى چون .sys، .dll، .ocx، .ttf، .fon و .exe شما را نسبت به این قابلیت UM بى نیاز مى کند. بنابراین پس از بکارگیرى UM نباید هیچ نگرانى بابت مشکلاتى که ممکن است پس از نصب برنامه هاى گوناگون ایجاد شود، داشته باشید. اما این واقعیت نباید موجب شود که روی سیستم خود هر برنامه‌اى را نصب کنید.
شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس