معیارهای انتخاب لپ تاپ

این بار تصمیم داریم معیارهاى خوب و مناسب را براى خرید نوت بوک معرفى کنیم که شما قادر باشید یک نوت بوک با حداقل هزینه و بهترین امکانات خریدارى کنید، پس باید به بررسى اجزاى مختلف آنها بپردازیم.

به عنوان مثال اگر به شبکه اینترنت بى سیم دسترسى دارید داشتن امکانات Wireless Networking بر روى نوت بوک مى تواند مهم باشد. هدف ما در این مقاله بررسى مهم ترین اجزاى نوت بوک است:

قسمت هاى مختلف یک نوت بوک:

ProcessorÅ: قبل از خرید به یاد بیاورید که براى چه کارى این سیستم را مى خواهید؟ آیا مشکل شما فقط به داشتن سیستمى در حد Desktop حل مى شود؟ پس دو انتخاب پیش رو دارید یا طرفدار اینتل و Pentiom4 هستید یا طرفدار Athlon64,AMD.نکته مهم این است که سروکار شما هیچ وقت با Celeron نباشد، حتى اگر نوت بوک را براى کارهاى غیرضرورى خریدارى مى کنید.

شاید شما به دنبال وزن و حجم کم، طول عمر باترى بالا، امکانات بى سیم و… هستید و آن هم Centrino است، تعجب نکنید! Centrino تکنولوژى اینتل براى سیستم هاى همراه است که سه سال قبل همه گیر شد.

این تکنولوژى از پردازنده Pentium M استفاده مى کند. اگر این پردازنده بر روى laptop قرار بگیرد که چپ ست اصلى آن Intel 855G باشد، این سیستم از تکنولوژى Centrino سود مى برد. این تکنولوژى توان باترى را به خوبى مدیریت کرده و میزان قابل توجهى صرفه جویى مى کند.

یک سال قبل اینتل اقدام به معرفى نسل دوم این تکنولوژى کرد که قابلیت هاى جدیدى به آن اضافه شده بود و از سوى دیگر بسیارى از نقایص نسل اول Centrino در آن رفع شده بود. اینتل نام پردازنده سرى دوم را Sonoma نامید. البته ممکن است شما در بازار با نام Dothan آشنا شده باشید. Dothan به نوعى نام فنى این پردازنده و Sonoma نام تجارى همان است و اخیرا هم آخرین نسل CPU های اینتل با نام Core due میباشد که در واقع قابلیت پردازش 2 رشته را به طور همزمان دارد. این مطلب مهم است که رقیب اینتل در حوزه سیستم هاى جدید بى کار ننشسته است. پردازنده Turion64 محصول AMD یا رقیب بسیار جدى Centrino است. طول عمر باترى و کیفیت گرافیکى سیستم هاى AMD برترى قابل توجهى بر اینتل دارد.

System MemoryÅ: یک نوت بوک ارزان قیمت در حدود ۲۵۶ تا ۵۱۲ مگابایت Ram دارد، اگر مى خواهید کارهایى از قبیل چک کردن E-mail، کار با windows xp, word را انجام دهید نوت بوکى با Ram کمتر از MB 256 نخرید. کمتر از این تعداد Ram سرعت نوت بوک شما را کاهش مى دهد. شایان ذکر است که خرید RAM1GB در حال حاضر باعث مى شود که نوت بوک شما طول عمر مفید بیشترى داشته باشد.

Graphics memoryÅ: شما مى توانید حافظه ای از 8 تا 256 مگابایت را انتخاب کنید. ولى اگر قصد دارید که نوت بوک را به یک مانیتور یا صفحه نمایش دیگر براى Presentation وصل کنید حتماً مطمئن شوید که قابلیت انجام این کار را دارد. براى کسانى که قصد انجام کار روى نوت بوک را دارند باید دنبال Graphic cardهاى 3D (سه بعدی)و پیشرفته باشند، مانند Radeon یا Ge Force با ۶۴ تا 256 مگابایت رم.

BatteryÅ: باترى کامپیوترهاى نوت بوک قدم تازه اى به جلو برداشته، با به وجود آمدن Pentium M که قبلا معرفى شده اند در تستى که انجام گرفته به طور متوسط 3.5 ساعت جواب داده ولى بعضى نوت بوک ها تا هفت ساعت هم مى توانند شارژ باترى را استفاده کنند. با صرف نظر کردن از CPU برگزیدن باترى Lithium قابلیت شارژ بهترى نسبت به مدل هاى nickel metal hydride battery (NiMH)دارند. بیشتر فروشندگان هم نوت بوک هاى با قابلیت زمان شارژ بهتر و بیشتر را پیشنهاد مى کنند.

Optical and other DrivesÅ: یکى از شاخصه هاى اصلى و مهم براى خرید نوت بوک داشتن درایورهاى نورى است که از مهمترین نوع هاى آن مى توان به DVD درایورها اشاره کرد. هر چند نوت بوک هایى با قابلیت هاى رایت DVD کمى گران مى باشند ولى این قابلیت مى تواند شما را از خرید یک هارد با ظرفیت بالا بى نیاز کند، در صورتى که نمى خواهید DVD رایتر داشته باشید سعى کنید که نوت بوک هاى شما حداقل یک Combo drive داشته باشد که با استفاده از آن مى توانید DVD را خوانده و CD را هم بخوانید و هم بر روى آن رایت کنید هر چند بعضى نوت بوک ها ممکن است Zip drive داشته باشند ولى به دلیل مرسوم بودن فلاپى در ایران بهتر است در صورتى که نوت بوک شما فلاپى درایو ندارد یک دستگاه فلاپى خارجى (External) براى آن تهیه کنید تا براى انتقال داده در محیط هاى ادارى که بیشتر از فلاپى استفاده مى کنند دچار مشکل نشوید.

Hard driveÅ: ممکن است شما به فضاى زیادى احتیاج نداشته باشید ولى HardDriveهاى نوت بوک روزبه روز بیشتر و ارزانتر مى شوند. نوت بوک هاى ارزان با20 GB Hard در حال حاضر به سختى پیدا مى شوند. ولى شما مى توانید مدل هاى MB 40 و یا MB 60 را انتخاب کنید، در آخر خط Hard driverهایى با ظرفیت120 GB هستند که قیمت آن ها چند صد دلار است، شما اگر به فضاى بیشترى نیاز داشته باشید مى توانید Hard drive خود را upgrade کنید.

ÅLaptop Weight and Charger Weight: امروزه شرکت هاى سازنده نوت بوک نهایت سعى خود را در به کار گرفتن سبک به کار گرفته اند، وزن نوت بوک هاى امروزى با باترى چیزى حدود 2.5 کیلوگرم و در بعضى مدل هاى AMD تا 3 کیلوگرم مى باشد. سعى کنید نوت بوکى را که انتخاب مى کنید Ac-Adapter سبک و کوچکى داشته باشد که براى حمل و نقل آن دچار مشکل نشوید.

CommunicationÅ: پورت هاى ارتباطى نوت بوک یکى از شاخصه هاى مهم براى خرید به شمار مى رود، امروزه با توجه به توسعه فناورى USA کمتر مى توان نوت بوکى پیدا کرد که پورت ها PS/2 و درگاه هاى موازى LPT داشته باشند چرا که پورت هاى USB مى توانند تمامى این کارها را با سرعت بالاترى انجام دهند، براى همین است که نوت بوک هاى امروزى معمولاً پورت هاى USB را جایگزین پورت هاى مذکور کرده اند. از دیگر پورت هاى ارتباطى مهم براى نوت بوک هاى امروزى درگاه هاى مودم- شبکه LAN و Firewall مى باشد. بعضى نوت بوک ها نیز با قابلیت هاى ارتباطى همچون infrared و Bluetooth، این قابلیت را ایجاد مى کنند که نوت بوک هاى شما با سایر کامپیوترها و وسایلى مرتبط به صورت بى سیم متصل گردد که این قابلیت براى شبکه هاى بى سیم نیز استفاده مى شود.

در انتها به یکى دیگر از قابلیت هاى نوت بوک ها اشاره مى کنیم و آن دارا بودن یک کارت خوان چند کاره است که در اکثر نوت بوک هاى جدید از کارتخوان هایى چون MS/PRO , MMC ,XD,SD با عنوانMediaDigital استفاده مى شود که به کاربر اجازه مى دهد از انواع کارت هاى حافظه یاد شده به طور مستقیم استفاده کند.

در پایان امیدواریم این مقاله کمک شایانى به افرادى که به دنبال خرید نوت بوک هستند کرده باشد.

نویسنده : گودرز گودرزنیا – مدیر مسئول هفته نامه الکترونیکی راه فناوری اطلاعات (www.itway.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس