مقارنه ماه و عطارد را در بامداد پنجشنبه از دست ندهید

مقارنه ماه و عطارد

مقارنه ماه و عطارد را در بامداد پنجشنبه از دست ندهید

سیاره عطارد و هلال ماه در روز پنجشنبه 8 مهر در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و این پدیده زیبای نجومی به خوبی قابل رصد کردن خواهد بود. مقارنه ماه و عطارد صبح فردا و پیش از طلوع خورشید رخ خواهد داد.

مدیر انجمن نجوم اهواز خبر مقارنه ماه و عطارد و امکان مشاهده آن در بامداد پنجشنبه را اعلام کرد. سیاره عطارد کوچکترین سیاره منظومه شمسی به حساب می‌آید و به دلیل سرعت بالا در چرخش‌های مداری به سیاره گریزپا معروف شده است. این سیاره هر 88 روز یکبار و با سرعت 48 کیلومتر بر ثانیه به دور خورشید می‌چرخد. قمر ماه نیز تنها قمری است که به دور زمین در حال چرخش است و با سرعت 2.37 کیلومتر بر ثانیه در مدار خود می‌چرخد.

خسرو جعفری زاده بیان کرد که هلال ماه در ساعت 4 و 15 دقیقه از شرق طلوع کرده و پانزده دقیقه بعد سیاره عطارد سر بر خواهد آورد. در واقع سیاره عطارد اکنون در حال دور شدن از خورشید است و به همین دلیل امکان رصد آن فراهم می‌شود.

مقارنه ماه و عطارد ، منظره ای زیبا برای عکاسان

به گفته مدیر انجمن نجوم اهواز مقارنه ماه و عطارد در حالی رخ خواهد داد که درخشندگی عطارد منفی 0.5 و فاز ماه 3.5 درصد است. همچنین جدایی زاویه‌ای ماه و عطارد از یکدیگر 3.2 درجه است که می‌تواند منظره تماشایی را به خصوص برای عکاسی پدید آورد.

مقارنه ماه و عطارد

جعفری زاده عنوان کرد که آخرین هلال ماه ذی الحجه در صبح روز جمعه 9 مهر قابل رویت بوده و این هلال آخرین هلال ذی الحجه نیست. وی در خصوص رصد هلال ماه ذی الحجه اظهار کرد:

ماه در ساعت 5 و 11 دقیقه صبح طلوع می‌کند. فاز این قمر 0.8 درصد و جدایی زاویه‌ای آن از خورشید 10 درجه است. همچنین خورشید نیز در ساعت 5 و 58 دقیقه صبح طلوع خواهد کرد. رصد این هلال در آسمان صاف و بدون گرد و غبار ممکن است و پیشنهاد می‌کنیم که برای تماشای آن از دوربین دو چشمی استفاده شود.

1395-07-07

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *