نامه هواداران ایرانی به رئیس فیفا

خبرگزاری تسنیم: هواداران سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی به جانی اینقانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) نامه‌ای نوشته‌ و از او خواسته‌اند تا برای اختلافی که بین چهار کشور ایران، عربستان، قطر و امارات به وجود آمده راه‌حلی پیدا کند.

در نامه هواداران سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی به رئیس فیفا آمده است:

«رئیس عزیز فیفا، جانی اینفانتینو،

ما از جانب 60 میلیون هوادار پرشور و مشتاق باشگاه‌های پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی در ایران این نامه را می‌نویسیم که از شما درخواست دارند تا در امور کنونی یکی از کنفدراسیون‌های عضوتان یعنی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) مداخله کنید.

در حالی این نامه را مستقیم به دفتر رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) می‌نویسیم که می‌ترسیم کنفدراسیون فوتبال آسیا بار دیگر نتواند در برابر مداخله مقامات سیاسی در امور فدراسیون‌های فوتبال عربستان سعودی و حالا امارات متحده عربی مقابله کند.

امتناع باشگاه‌های عربستانی برای بازی مقابل نمایندگان ایران در کشور ایران در دو فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا، نه تنها طرفداران ایرانی و عربستانی، بلکه طرفداران فوتبال آسیا را نیز از دیدن جدال بزرگ قبلی این تیم‌‌ها با حضور100 هزار هوادار در ورزشگاه آزادی تهران و 60 هزار هوادار در خانه تیم‌های عربستانی محروم کرده است.

رویدادهای اخیر در منطقه ما و آنچه که به نظر ما محاصره ناعادلانه دولت قطر است، پای باشگاه‌های امارات متحده عربی و قطر را نیز به این ماجرا کشانده است. از آنجایی که عمان احتمالاً تنها میزبان بی‌طرف است، اجرای برنامه بازی‌های مرحله گروهی لیگ قهرمانان 2018 غیرممکن خواهد بود، اما این مسئله تاثیری ویرانگر بر فوتبال غرب آسیا خواهد گذاشت و این تنها منوط به رقابت‌های فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا نمی‌شود که نتیجه قرعه‌کشی‌اش در تاریخ 6 دسامبر مشخص می‌شود.

ایالات متحده آمریکا در سال 1980 روابط دیپلماتیکش را با ایران قطع کرد، اما هر دو کشور روابط دوستانه ورزشی خود را در طول 37 سال گذشته ادامه دادند. شما رویارویی دو تیم ملی ایران و آمریکا را در تاریخ 21 ژوئن 1998 به یاد دارید، وقتی که بازیکنان دو تیم در کنار یکدیگر ایستادند و عکس یادگاری گرفتند. فیفا آن حرکت را به عنوان یک ژست ورزشی به رسمیت شناخت و جایزه بازی جوانمردانه جام جهانی 1998 را به طور مشترک به این دو فدراسیون داد.

تیم ملی ایران پس از جام جهانی 1998 در ماه ژانویه 2000 در تور ایالات متحده شرکت کرد و سه بازی در کالیفرنیای جنوبی انجام داد که اوجش بازی دوستانه بازی تیم ملی آمریکا بود.

زمانی که قرعه‌کشی جام جهانی 1998 تیم‌های ایران و آمریکا را در فرانسه مقابل هم قرار داد، مقامات ارشد دو کشور ایران و آمریکا سخت در کنار هم تلاش کردند تا بازی دوستانه بین دو تیم ایران و آمریکا در ماه ژانویه 2000 عملی شود. یک نشانه روشنی وجود داشت و آن این بود که هر دو طرف سعی در ایجاد روابط حسنه هستند. نمونه بارز اینکه چطور فوتبال می‌تواند تأثیری مثبت بر جامعه بگذارد.

کمی پس از اینکه ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ممنوعیت سفر مسلمان به این کشور را ممنوع اعلام کرد، هواداران ایرانی استقبال گرمی از تیم ملی کشتی آمریکا داشتند، تیمی که رقابت بالایی با ایران دارد. تمام اعضای کاروان کشتی آمریکا و حتی خانواده‌شان (از راه دور) دست دوستی را از طریق ورزش به سوی ایرانی‌ها دراز کردند.

در این دوره بلاتکلیفی سیاسی و اجتماعی نیاز به ورزش داریم تا گامی رو به جلو برای از بین بردن شکاف‌ها برداریم و مردم را به این امید گردهم بیاوریم که دولت‌ها نیز تجدیدنظری در مورد خصومت‌هایی که نسبت به یکدیگر دارند، کنند.

با وجود تنش سیاسی موجود در خاورمیانه که همیشه در بالاترین سطح بوده، قطعاً در طول زندگی ما و در تازه‌ترین فصل زندگی ما، قطر با محاصره ناعادلانه که به نظر می‌رسد به ورزش هم گسترش یافته، چشم‌انداز مسابقات فوتبال آسیا بیشتر از قبل شکلی بیهوده به خود گرفته است.  

پس از پایان آخرین جلسه کمیته مسابقات AFC و جلسات کمیته اجرایی این کنفدراسیون در توکیو و بانکوک، بیانیه‌ها و اظهارات متناقصی از سوی اعضای خانواده فوتبال آسیا شنیده‌ایم.

در حالی که به نظر می‌رسد AFC مصمم به احیای فرمت برگزاری بازی‌ها در خانه و خارج از خانه در لیگ قهرمانان آسیا از فصل 2018 است، بیانیه‌هایی از مقامات فوتبال عربستان و امارات را با نگرانی جدی می‌خوانیم که اجازه نمی‌دهند باشگاه‌های‌شان به ایران و قطر سفر کنند.

قبلا شاهد این موضوع در عمل بوده‌ایم که همراه با هیاهوی خاصی هم نبود. تیم زیر 16 سال امارات متحده عربی از گروه چهار تیمی اولیه خود در رقابت‌های مرحله مقدماتی قهرمانی زیر 16 سال آسیا که در ماه سپتامبر در قطر برگزار شد، از مسابقات کنار کشید که کاملاً مشخص بود این کار با انگیزه سیاسی صورت گرفته است.

اعضای عربستانی و اماراتی کمیته مسابقات AFC حاضر نشدند در جلسه از پیش برنامه‌ریزی شده این کمیته در ماه جولای که در دوحه برگزار شد، شرکت کنند. این در حالی است که اعضای عربستانی و اماراتی کمیته مسابقات AFC در جلسات اخیر این کمیته در توکیو حضور داشتند.

ما به عنوان طرفداران چیزی نمی‌شنویم که کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال برنامه‌ای برای برخورد با این نقض صریح قوانین بین‌المللی فوتبال داشته باشد.

ما، اعضای بزرگترین باشگاه‌های فوتبال ایران و حامیان مشتاق تیم ملی کشورمان آماده‌ایم تا از باشگاه‌های عربستانی، اماراتی و قطری و هواداران آنها در ورزشگاه‌های آزادی تهران و یادگار امام (ع) تبریز، با آغوش باز استقبال کنیم. امیدواریم این را به یک رقابت برادرانه فوتبال، درست همانطور که باید باشد، تبدیل کنیم.

به علت نگرانی‌های امنیتی، فیفا دستور داد عراق بازی‌های خانگی‌اش در مرحله انتخابی جام جهانی 2018 را در خانه‌اش برگزار نکند. عراق هم ایران را به عنوان محل میزبانی از بازی‌های خانگی‌اش در مسیر رسیدن به روسیه انتخاب کرد. دوحه نیز میزبان برگزاری بازی‌های خانگی یکی دیگر از اعضای کنفدراسیون فوتبال آسیا یعنی یمن در مرحله انتخابی جام جهانی 2018 و مرحله انتخابی جام ملت‌های آسیا شد.

هم ایران و هم قطر در این مدت نشان دادند که ورزشگاه‌های‌شان برای برگزاری مسابقات ورزشی در هر سطحی، کوچک یا بزرگ، امن هستند.

در منطقه ما، قطر همیشه از سال 1993 تا کنون میزبانی دلپذیر بوده است. میزبانی از مسابقات  مرحله انتخابی 6 تیمی جام جهانی آمریکا 94، میزبانی از مسابقات جام جهانی زیر 20 سال 1995، میزبانی از بازی‌های آسیایی 2006 و مسابقات قهرمانی آسیا 2011، باعث شده همه ما با خاطرات فوق‌العاده‌ای قطر را ترک کنیم.  

با توجه به وقایع ماه‌های اخیر در منطقه ما و انتصاب مدیران جدید فوتبالی در عربستان و امارات، احساس بدی از نوشتن برای شما داریم.  

به عنوان رئیس فیفا شما باید در قبال هواداران فوتبال در سراسر جهان احساس مسئولیت کنید، به ویژه مناطقی که فوتبال قدرت باور نکردنی برای درمان زخم‌های قدیمی دارد.

علاوه بر این، در حالی که این مسابقات فوتبال آسیا به نظر می‌رسد برای کنفدراسیون فوتبال آسیا مایه نگرانی است، واقعیت روشن است که تمام این مسابقات در نهایت منجر به مسابقات خود فیفا خواهد شد. مسابقات قهرمانی زیر 16 سال آسیا و مسابقات قهرمانی زیر 19 سال آسیا در دو بخش پسران و دختران اساساً مسابقات انتخابی مربوط به گروه سنی خود در مسابقات جام جهانی فیفا هستند. این موضوع در مورد رقابت‌های جام ملت‌های آسیا هم صدق می‌کند که قهرمانش در مسابقات جام کنفدراسیون‌ها شرکت خواهد کرد.  

این تورنمنت‌های آسیایی همه بخشی از هرم فوتبال است. اگر بخش‌های جداگانه‌ای از مرکز این هرم در جای خود قرار نگیرد، قله این هرم فرو خواهد ریخت.  

مقامات فوتبال عربستان سعودی و امارات متحده عربی به طور آشکار اذعان کرده‌اند که نمی‌توانند بر خلاف دستورالعمل‌های صریح رهبران سیاسی خود که گفته‌اند تیم‌های فوتبال (از هر سطحی) مجاز به سفر به ایران و قطر نیستند، عمل کنند.

مایلیم ماده 3 از اساسنامه فیفا را برای شما یادآوری کنیم که می‌گوید: «تبعیض از هر نوعش علیه یک کشور، فرد یا گروهی از مردم بر اساس نژاد، رنگ پوست، نژاد، ملی یا اجتماعی، جنس، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر گونه نظر دیگر، ثروت، تولد یا هر وضعیت دیگر گرایش جنسی و یا هر دلیل دیگر به شدت ممنوع و با تعلیق یا اخراج مورد مجازات قرار خواهد گرفت».

موضع گرفته شده و بیانیه‌هایی که توسط مقامات فوتبال عربستان و امارات منتشر شده و توسط سیاستمداران و دولت‌هایشان هدایت می‌شوند، به طور رسمی نقض ماده 3 فیفا از چندین حیث است. علاوه بر این، موضع آنها نقض آشکاری از استقلال حاکمیت ملی فوتبال در عربستان و امارات است.

اگر آنها نظر و موضع خود را تغییر ندهند، چاره‌ای جز ترک فیفا نخواهند داشت و بر اساس ماده سه اساسنامه فیفا شما باید آنها را تعلیق یا اخراج کنید. با این شرایط این نشان دهنده عدالت خواهد بود که تیم ملی عربستان سعودی که پس از 12 سال غیبت بار دیگر به مرحله پایانی جام جهانی 2018 رسیده است، از حضور در مسابقات جام جهانی 2018 محروم شود.

امارات میزبان جام ملت‌های آسیا 2019 در حدود 13 ماه دیگر خواهد بود. با در نظر گرفتن اینکه بحران سیاسی کنونی پایان نیابد، آیا مقامات سیاسی امارات حاضر به کناره‌گیری از میزبانی این مسابقات خواهند بود چرا که احتمالا از تیم ملی قطر و طرفداران آنها استقبال نخواهند کرد، آن هم در حالی که این نقض موافقتنامه کشور میزبان است که با کنفدراسیون فوتبال آسیا امضا کرده است؟

رئیس اینفانتینو؛ شما بارها اهمیت هواداران در توسعه فوتبال در سراسر جهان اذعان کرده‌اید. شما با دعوت از هواداران از سرتاسر جهان به خانه فیفا شما روی حرف‌های خود پایبند بوده‌اید که به نظرات خود گوش فرا دهند. ما بابت‌ این همه این تلاش به شما درود می‌فرستیم. ما نمی‌توانیم نقش سازنده فوتبال در منطقه خودمان تأکید کنیم و امیدواریم مداخله شما بتواند دلایلی برای تصمیم‌گیری‌های مقامات سیاسی کشورهای خاورمیانه را به ارمغان بیاورد.

ما از هدفی که بارها شما آن را با عنوان «بیایید فوتبال را به فیفا بازگردانیم» یاد کرده‌اید، حمایت کرده‌ایم.  

ما یک مصاحبه تصویری از آئورلیو ویدمار، بازیکن پیشین تیم ملی استرالیا را به دفتر شما ارسال خواهیم کرد که خاطرات خود را از بازی‌ دور رفت از مرحله پلی‌آف بین‌قاره‌ای جام جهانی فرانسه در سال 1998 در ورزشگاه آزادی تهران در ماه نوامبر سال 1997 یادآوری می‌کند و این باید انگیزه‌ای در شما به وجود بیاورد  تا «فوتبال را به خانه ما بازگردانید».

ما نمی‌خواهیم شما به این نامه پاسخ دهید، بلکه زمان‌تان را وقف یافتن راه‌حلی برای حل‌و‌فصل اختلاف موجود بین خانواده‌های فوتبال ایران، عربستان، قطر و امارات در یک نشست در مقر فیفا در زوریخ صرف کنید.

این اقدام از جانب شما جامع‌ترین پاسخی خواهد بود که شما می‌توانید به ما ارائه کنید و ما تا ابد قدردان شما خواهیم بود.

 ارادتمند شما

از جانب 60 میلیون هوادار پرسپولیس، استقلال و تراکتوری‌سازی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *