نبویان: چرا در نیروگاه اراک، بتن ریختند؟

 خبرگزاری تسنیم: مراسم بزرگداشت روز دانشجو عصر امروز(سه‌شنبه 14 آذر) به همت بسیج دانشجویی دانشگاه شهید رجایی با حضور حجت‌الاسلام سید محمود نبویان نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و ناصر نوبری سفیر وقت ایران در اتحاد جماهیر شوروی در سالن شهید طهرانی مقدم دانشگاه شهید رجایی برگزار شد.
در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان با بیان اینکه  در سیاست خارجی تقسیمات گوناگونی وجود دارد که سیاست دینی و سیاست لیبرال دو نوع از سیاست‌های موجود می‌باشد، گفت: این دو دیپلماسی به کمک هم توافقاتی را انجام دادند که برجام یکی از توافقات مورد نظر بود.
وی افزود: دیپلمات‌های ما حتی ادعا کردند که حاج قاسم سلیمانی را هم تحویل می‌دهند که امروز مدارکی از این واقعیت موجود است. قرآن کریم هم محبت و دوستی با استکبار و آمریکا را نفی می‌کند و هرکسی که دوست دارد با آمریکا رابطه برقرار کند خودش آمریکایی است چرا که دشمن اصلی ما آمریکاست که از سران کفر است.
نماینده دوره نهم مجلس تصریح کرد: در نطنز 16 هزار سانتریفیوژ نسل یک داشتیم که بعد از برجام به 5 هزار کاهش یافته است یا دانشجوهای رشته هسته‌ای که قرار بود در فوردو دانش هسته‌ای یاد بگیرند که بساط آن هم برچیده شد.
نبویان با طرح سوالی که چرا اصرار داشتند اراک را بتن بریزند، ادامه داد: متخصصین و دانشمندان ایرانی رآکتوری را در اراک راه انداختند که سالانه 9 کیلو پلوتونیوم از آن استخراج می‌شد و داشتن این رآکتور برای اسرائیل پیام داشت.
او خاطرنشان کرد: در نیروگاه بوشهر هم از پسماندهای به وجود آمده پلوتونیوم استخراج می‌شد که اسرائیل آن را برای خود زنگ خطر می‌دانست و بند 17 ضمیمه اول برجام ایران را متعهد کرده همه سوخت‌های مصرف شده تمامی رآکتورهای قدرت و تحقیقاتی در زمان حال و آینده را به خارج بفرستند. هم چنین تا ابد ایران بازفرآوری هم نیاز ندارد و دانش بازفرآوری هم نباید داشته باشد.
نبویان گفت: مقام معظم رهبری هم چندین بار فرمودند در برجام گام به گام جلو بروید اما مسئولان ما کل تعهدات را انجام دادند و به آمریکا اعتماد کردند.
او افزود: حتی در همین برجام صراحتاً اعلام شده است که تنها 25 درصد تحریم ها برداشته خواهد شد و برجام قرار است که رابطه بانکی و فروش نفت را تسهیل کند که آن هم اتفاق نیفتاده است چرا که 2 سال است بعد از برجام پول‌های ما در اروپا بلوکه می‌شود و بابت نگهداری از آن باید پول هم بدهیم.
نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی تحریم‌های کاتسا را اوج فشار به کشور دانست و افزود: در کاتسا آمده است که اگر بانکی در هرجای دنیا با ایران رابطه داشت خود بانک هم به لیست تحریم‌ها اضافه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *