نرم افزارهای BIOS

نرم افزارهای BIOS وظایف مختلفی دارند . وقتی رایانه خود را روشن می کنید ، ریز پردازنده برای اجرای اولین دستورات سیستم آماده می شود . مجموعه این دستورات باید از قبل در محلی ذخیره شده و در این هنگام به پردازنده فرستاده شود . سیستم عامل مرجع مناسبی از دستورات است ولی در این هنگام خود سیستم عامل که روی هارد قرار گرفته قابل دسترسی نمی باشد . وظیفه BIOS فراهم کردن مجموعه این دستور العمل ها در هنگام راه اندازی سیستم می باشد . بعضی از وظایف دیگر BIOS بدین شرح اند :

1- POST : با روشن شدن منبع تغذیه این تست بصورت خود کار از کلیه قطعات موجود روی سیستم انجام می شود . در اولین مرحله مادربرد تست می شود ، در صورت وجود نداشتن مشکل RAM شمارش می گردد . با راه اندازی و آغاز به کار سیستم گرافیگی ، تمام درایوها مورد ارزیابی قرار گرفته و آماده فعالیت می شوند .
در این مرحله با بصدا درآمدن بوق ، سلامت دستگاه ها تأئید می شود .

2- فعال کردن بایوس قطعات مختلف سخت افزاری نصب شده روی برد ، مانند کارت های گرافیک و SCSI .

3- فراهم سازی و ایجاد پل ارتباطی بین سیستم عامل و سایر دستگاه ها نظیر کی بورد ، پورت های سری و موازی و …

4- مدیریت و نظارت بر مجموعه ای از تنظیمات برای دیسک سخت ، ساعت و …
BIOS یک نرم افزار جهت ارتباط دادن جزئیات سخت افزاری با سیستم عامل می باشد . این نرم افزار داخل یک تراشه که روی مادر برد نصب شده قرار می گیرد . پس از روشن شدن سیستم ، بایوس مراحلی را جهت راه اندازی سیستم انجام می دهد که بدین ترتیب می باشد :
1- چک کردن حافظه CMOS برای ایجاد تنظیمات سفارشی کاربر .
2- نمایش مشخصات سخت افزاری سیستم .
3- اخذ تصمیم جهت راه اندازی سیستم از روی درایو انتخابی .
4- بارگذاری سیستم عامل .

حافظه CMOS : تراشه بایوس از نوع EEPROM بوده که اطلاعات روی آن تنها قابل خواندن می باشد و نمی توان درون حافظه اطلاعاتی ذخیره کرد . در کنار این تراشه نوعی حافظه (RAM) قرار گرفته که تغییرات ایجاد شده در منوها و همچنین تاریخ و ساعت سیستم را در خود ذخیره می کند . این حافظه انرژی الکتریکی لازم را از باطری لیتیومی که روی برد قرار گرفته دریافت می کند . عمر مفید این باطری در حدود ۵ سال می باشد . در تراشه های بایوس جدید این دو قسمت روی یک قطعه الکترونیکی قرار می گیرند و در مجموع مدار مجتمع بایوس نامیده می شوند .
اولین اقدام بایوس چک کردن اطلاعات ذخیره شده در این حافظه می باشد . این اطلاعات شامل جزئیات و آدرس قطعات سخت افزاری سیستم می باشد و بایوس با چک کردن این اطلاعات می تواند مشخص کند چه تغییری در مشخصات سخت افزاری صورت گرفته است . بایوس همچنین میان افزاری را درون حافظه قرار می دهد که عهده دار ترجمه کد های ایجاد شده توسط سیستم عامل به کد های قابل درک برای سخت افزار و بالعکس می باشد .

BOOTING :
پس از روشن کردن دستگاه اولین اقدامات بایوس که تست کردن مقدار حافظه ، شناسائی نوع دیسک سخت و درایوها است در صفحه ای مشاهده می شود . البته در بعضی از مادر برد ها این صفحه با یک تصویر جایگزین شده است که با زدن Tab این جزئیات مشاهده می شوند . پس از آن پورت های PS/2 و USB برای پیدا کردن کی بورد و مأوس و در مرحله آخر هم آدرس های PCI چک شده و در جدول صفحه بعد لیست آنها را مشاهده می کنید . این اطلاعات شامل نوع پردازنده ، مقدار حافظه نهان پردازنده ، نوع درایوها و سرعت آنها ، ظرفیت دیسک سخت و آدرس پورت های دیگر می باشد .
در پایان این مرحله مراحل بار گذاری سیستم عامل شروع می شود .

پیکربندی BIOS :
برای ایجاد تغییرات در مشخصات سیستم با زدن کلید پیش فرض Del ، Esc و یا … وارد Setup می شوید . در هر سمت چندین منو با حالات مختلف مشاهده می شود . بعضی از آنها بدین شرح اند :

System Time/Date : شمارنده و ثبت کننده تاریخ رایانه .
Boot Sequence : مشخص کننده ترتیب و توالی راه اندازی از روی درایو ها می باشد .
Security : ایجاد کلمه عبور برای راه اندازی سیستم و یا تنظیمات بایوس .
اعمال تغییرات نادرست در بعضی مواقع عدم راه اندازی سیستم عامل و یا بروز مشکلاتی در سرعت پردازنده را به همراه دارد . توصیه می شود قبل از اعمال تغییر مشخصات گزینه ها به دقت بررسی شود .
در صورت بروز مشکلات سخت افزاری بایوس با بوق اخطار های مختلف نوع مشکل را به کاربر اطلاع می دهد . البته در نسخه های جدید بایوس می توان با استفاده از رابط های ایجاد شده مانند چراغ های LED مشکلات سخت افزاری بیشتری را حل نمود .

بروز رسانی BIOS :
در بعضی مواقع به روزرسانی BIOS ، تنها راه حل جهت رفع مشکلات سخت افزاری سیستم می باشد . برای به روز رسانی این نرم افزار چند راه پیش روی شماست اما بهترین راه استفاده از نرم افزار پیشنهادی کارخانه تولید کننده می باشد . این نرم افزار در کنار راه اندازهای مادربرد بر روی سی دی قرار گرفته است . با استفاده از این نرم افزار می توانید مشخصات بایوس کنونی خود را پیدا کرده و از سایت سازنده آن نسخه ویرایش شده و یا جدید آنرا دانلود و جایگزین کنید .
مهمترین و تنها نکته باقی مانده این است که با توجه به مدل مادر برد و شماره نسخه بایوس آنرا بروز رسانی کنید . عمده تولید کنندگان این نرم افزار بدین شرح اند:

Award
American Megatrends inc (AMI)
Phoenix Technologies
ALI
Winbond
منبع: روزنامه آسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس